12 marca 2017

"Praca na czarno" w CV

"Praca na czarno" dość często jest "zmorą" wielu osób. Nie daje żadnego prawnego zabezpieczenia w postacie umowy o pracę czy cywilno-prawnej, a bywa również wielkim problemem, z którym należy się zmierzyć we własnym CV.

Mając okazję korygować CV-ki moim Klientom, dość często spotykam się właśnie z nieumiejętnym wpisywaniem "pracy na czarno" w dokument lub brakiem takiego wpisu. Osobiście jestem zdania, że praca dorywcza (nawet, jeśli nie posiadamy umowy) jest jednym z naszych atutów w życiorysie zawodowym. Otóż:
 • pozwala na wypełnienie luki w CV;
 • uświadamia pracodawcę, że posiadamy jakieś umiejętności zawodowe, które może podczas rozmowy kwalifikacyjnej swobodnie sprawdzić;
 • lepiej mieć cokolwiek, niż całkowity brak doświadczenia zawodowego.
Dbając o poprawne zapisy "pracy na czarno" w naszym CV, warto zastąpić to niezbyt ładne sformułowanie, np. pracą dorywczą czy dodatkową aktywnością. Poniżej przedstawiam przykład jak być powinno :-)Wszystko o CV - dla utrwalenia wiadomości:
Cz. 1 - Profesjonalne CV - strona techniczna, szata graficzna
Cz. 2 - Profesjonalne CV - rodzaje życiorysów
Cz. 3 - Profesjonalne CV - dane personalne
Cz. 4 - Profesjonalne CV - cel zawodowy
Cz. 5 - Profesjonalne CV - wykształcenie
Cz. 6 - Profesjonalne CV - doświadczenie zawodowe
Cz. 7 - Profesjonalne CV - kursy, szkolenia, uprawnienia, licencje
Cz. 8 - Profesjonalne CV - zalety osobiste
Cz. 9 - Profesjonalne CV - umiejętności i dodatkowe informacje
Cz. 10 - Profesjonalne CV - zainteresowania

4 komentarze:

 1. Przepraszam czy mogłabym jakiś kontakt do pana lub email

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatne wskazówki, które na pewno wzbogacą niejedno CV :) Widać, że masz ogromną wiedzę dotyczącą kariery zawodowej

  OdpowiedzUsuń
 3. Agnieszka Zarębska17 października 2018 21:59

  Moim zdaniem nie ma sensu pracować na czarno gdyż nawet podczas jakiegoś wypadku w pracy na pewno nasz szef wywinie się z tego, a my nie będziemy ubezpieczeni. Dlatego aby podnosić swoje kwalifikacje zawodowe warto skorzystać z oferty https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe i wtedy mamy pewność, że nasze umiejętności na pewno są warte tego aby pracować legalnie.

  OdpowiedzUsuń