12 marca 2017

"Praca na czarno" w CV

"Praca na czarno" dość często jest "zmorą" wielu osób. Nie daje żadnego prawnego zabezpieczenia w postacie umowy o pracę czy cywilno-prawnej, a bywa również wielkim problemem, z którym należy się zmierzyć we własnym CV.

Mając okazję korygować CV-ki moim Klientom, dość często spotykam się właśnie z nieumiejętnym wpisywaniem "pracy na czarno" w dokument lub brakiem takiego wpisu. Osobiście jestem zdania, że praca dorywcza (nawet, jeśli nie posiadamy umowy) jest jednym z naszych atutów w życiorysie zawodowym. Otóż:
 • pozwala na wypełnienie luki w CV;
 • uświadamia pracodawcę, że posiadamy jakieś umiejętności zawodowe, które może podczas rozmowy kwalifikacyjnej swobodnie sprawdzić;
 • lepiej mieć cokolwiek, niż całkowity brak doświadczenia zawodowego.
Dbając o poprawne zapisy "pracy na czarno" w naszym CV, warto zastąpić to niezbyt ładne sformułowanie, np. pracą dorywczą czy dodatkową aktywnością. Poniżej przedstawiam przykład jak być powinno :-)Wszystko o CV - dla utrwalenia wiadomości:
Cz. 1 - Profesjonalne CV - strona techniczna, szata graficzna
Cz. 2 - Profesjonalne CV - rodzaje życiorysów
Cz. 3 - Profesjonalne CV - dane personalne
Cz. 4 - Profesjonalne CV - cel zawodowy
Cz. 5 - Profesjonalne CV - wykształcenie
Cz. 6 - Profesjonalne CV - doświadczenie zawodowe
Cz. 7 - Profesjonalne CV - kursy, szkolenia, uprawnienia, licencje
Cz. 8 - Profesjonalne CV - zalety osobiste
Cz. 9 - Profesjonalne CV - umiejętności i dodatkowe informacje
Cz. 10 - Profesjonalne CV - zainteresowania

5 komentarzy:

 1. Przepraszam czy mogłabym jakiś kontakt do pana lub email

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatne wskazówki, które na pewno wzbogacą niejedno CV :) Widać, że masz ogromną wiedzę dotyczącą kariery zawodowej

  OdpowiedzUsuń
 3. Agnieszka Zarębska17 października 2018 21:59

  Moim zdaniem nie ma sensu pracować na czarno gdyż nawet podczas jakiegoś wypadku w pracy na pewno nasz szef wywinie się z tego, a my nie będziemy ubezpieczeni. Dlatego aby podnosić swoje kwalifikacje zawodowe warto skorzystać z oferty https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe i wtedy mamy pewność, że nasze umiejętności na pewno są warte tego aby pracować legalnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że praca "na czarno" nie ma sensu. Nie należy też jej promować, jednak niestety dla wielu osób - zdarza się. Nie mając nic innego w CV, nawet taka aktywność zawodowa jest na wagę złota.

   Usuń