26 lutego 2017

Planowanie kariery - krok po kroku

"Nie ma żadnego znaczenia, z jakiego punktu startujesz,
ważne jest dokąd zmierzasz".
"Ponad szczytem" Zig Ziglar

Planowanie kariery, bez względu na jakim etapie zawodowym jesteśmy, wymaga przygotowania. Nikt nie rodzi się z pomysłem i planem na to, co chciałby w życiu robić i osiągnąć. Można natomiast sukcesywnie się do tego przygotowywać i czynić pewne kroki, które przybliżą nas do naszego wymarzonego celu zawodowego.

Jak zatem zaplanować swój rozwój zawodowy?
 1. dobrze poznać samego siebie - określić swoje mocne strony, ale również zastanowić się nas słabymi, tak aby je wyeliminować poprzez ciągłą pracę nad sobą
 2. jasno określić cel - o strategi planowania pisałam już wcześniej (tutaj)
 3. ciągle się rozwijać i doskonalić - ważne jest, aby ciągle poszerzać wiedzę niezbędną do pełnienia funkcji czy ról, które sobie wymarzymy
 4. szukać pozytywów - gdy zawiedzie jedno podejście, szukamy kolejnego.

ĆWICZENIE
Odpowiedz na kilka prostych pytań (najlepiej zapisz je na kartce):
 1. Jaki jest Twój wymarzony zawód?
 2. Jakie musisz mieć cechy osobowe, aby móc wykonywać Twój wymarzony zawód? 
 3. Jaką szkołę musisz ukończyć, dodatkowe kursy i szkolenia, aby wykonywać Twój wymarzony zawód?
 4. Gdzie mogę szukać pracy w swoim wymarzonym zawodzie? 
Kiedy odpowiesz na powyższe pytania, zastanów się, co musisz zrobić, aby sprostać wymaganiom Twojego wymarzonego zawodu? Pozwoli Ci to zaplanować swój rozwój zawodowy oraz uświadomi Ci w co należy zainwestować, aby osiągnąć sukces. POWODZENIA !!!
 

1 komentarz:

 1. Bardzo budujący wpis! Ja wreszcie się odważyłam i postanowilam założyć własną firmę!To znaczy raczej spółkę, bo zbieramy sie do tego od dłuższego czasu z przyjaciółką. Ale stwierdziłyśmy, że dosyć pracowania dla kogoś, czas zainwestować w siebie :) Teraz do tego istnieje świetne ułątwoenie czyli gotowe spolki zoo więc tym bardziej czuję się odważan :)

  OdpowiedzUsuń