15 lutego 2017

Kierunek - przyszła kariera

Jeśli borykasz się z tematem własnego rozwoju zawodowego i wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej, ponieważ kończysz edukację w szkole średniej? - to właśnie post dla Ciebie!

Mając okazję współpracować jako doradca zawodowy z uczniami szkół ponadgimnazjalnych, którzy obecnie po studniówkowym szale, zaczynają rozważać, co chcieliby w życiu robić, spotkam się dość często z tym, że brakuje im "dobrego ducha" obok, towarzysza który nakierowałby ich tory myślowe na jakieś ciekawe zajęcia.

Gdzie szukać pomoc w wyborze dalszego rozwoju zawodowego czy wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej? 
 • własna szkoła - większość szkół posiada zatrudnionych szkolnych doradców zawodowych. 
 • Powiatowy Urząd Pracy - oferta skierowana jest raczej dla osób dorosłych i zarejestrowanych w PUP, jednak myślę, że żaden doradca zawodowy nie zostawi Was bez uzupełnienia wiedzy na temat najnowszych trendów na rynku pracy. 
 • Centra Informacji i Planowania Kariery - działają przy Wojewódzkich Urzędach Pracy. Działają podobnie jak PUP, jednak z ich działań może skorzystać każda osoba.
 • Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne - często działają wspólnie ze szkolnymi doradcami zawodowymi i wspierają młodzież w wyborze zawodu.
 • Akademickie Biura Karier - oferta skierowana jest dla studentów, ale polecam tą formę wsparcia tuż przed rozpoczęciem studiów, by rozeznać temat przyszłości wybranego przez Was kierunku kształcenia.

Jeśli wolisz natomiast samodzielnie sprawdzić wybrane przez siebie kierunki kształcenia, polecam dwa portale, które pomogą przyszłym maturzystom w wyborze uczelni czy kierunku kształcenia:

2 komentarze:

 1. Jaki kierunek jest bardziej przyszłościowy: fizjoterapia czy finanse i rachunkowość?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja osttanio bardzo poważnie zaczęłam wreszcie myśłeć o sowjej przyszłści. Cały czas pracuję na czyjeś konto nie na swoej. Zdecydowałam się założyć firmę, ale też czas zainwestować w siebie i w jakieś konkretne szkolenia! WIem, że dosyć droga zabawa ale znalazłam świetną opcję pożyczki tutaj https://www.credy24.pl/pozyczki-przez-internet/ i zamierzam z niej skorzystać :)

  OdpowiedzUsuń