25 listopada 2012

Cz. 8 - Profesjonalne CV - zalety osobiste

Po co nam w CV taki punkt jak "Zalety osobiste"? Między innymi po to, aby uświadomić pracodawcy, że dzięki naszym cechom charakteru będziemy w stanie szybko przystosować się do nowych warunków. Zalety osobiste są pewnego rodzaju umiejętnościami adaptacyjnymi, które pozwalają nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości czy nawiązać relacje z innymi. Mogą być bardzo pomocne w otrzymaniu zatrudnienia, ale również w utrzymaniu pracy. Dla przykładu: jeśli nie będę punktualna, dość szybko pracodawca zdecyduje się podziękować mi za współpracę.
Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)
Podając ten punkt w CV należy pamiętać o tym, aby podane cechy charakteru były zgodne z naszą osobą. Może zdarzyć się tak, że pracodawca przeczyta w naszym CV, że jesteśmy asertywni i zapragnie zapytać nas na rozmowie kwalifikacyjnej, w czym ta asertywność się przejawia. "Fo pa" będzie jeśli nie będziemy nawet wiedzieli co to za pojęcie. W związku z tym zawsze musimy być przygotowani na argumentację każdej z cechy czy podanie przykładu świadczącego o tym, że jesteśmy tacy, a nie inni. To raz.
Dwa - ilość cech charakteru. Zawsze polecam swoim kursantom ilość podawanych cech w granicach 5 - 8 sztuk. Zawsze taka liczba nieco bardziej nakreśla pracodawcy, jacy jesteśmy.
Po trzecie - szablonowe cechy. Punktualni, odpowiedzialni, rzetelni i lojalni jesteśmy wszyscy. Pokażmy pracodawcy trochę więcej indywidualności, trochę więcej cech, które określają nas, a nie całą populację ludzką.
Cztery - starajmy dopasować się nasze cechy do stanowiska pracy, o które się ubiegamy. Znajdźmy w sobie takie zalety, które z powodzeniem pasować będą do charakteru pracy, którą chcielibyśmy wykonywać.
I po piąte - i być może najważniejsze - zalety powinny ukazywać pozytywne i tylko pozytywne strony naszego charakteru. Mimo, że słowo zalety powinno być tak kojarzone, zdarza się, że tak nie jest.


Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz