29 listopada 2012

Cz. 9 - Profesjonalne CV - umiejętności i dodatkowe informacje

Dziś o punkcie umiejętności w naszych CV. Jeden z moich ulubionych punktów. I myślę, że dość ważny. Tutaj pokazujemy pracodawcy, co takiego potrafimy robić, w czym jesteśmy mocni, na czym się znamy. Jednakże i tutaj musimy bacznie przestrzegać pewnych zasad:
 • prawda i tylko prawda - bezpodstawne opisywanie własnych umiejętności nie jest mile widziane. Pewnego rodzaju umiejętności można sprawdzić w formie praktycznej na rozmowie. Poza tym nie chcemy przecież wyjść na kłamcę. Ale o tym jeszcze za chwilę.
 • dopasowanie do charakteru pracy - nasze umiejętności powinny się pokrywać z się z charakterem pracy, o którą się ubiegamy. Nie ma sensu pisać wszystkiego, co potrafimy, bo część rzeczy nie będzie miała większego znaczenie. Poza tym, nie zaśmiecamy CV zbędnymi elementami.
 • język fachowy - zawsze zwracam uwagę na to, czy dana umiejętność napisana jest fachowo. Dla przykładu: układanie truskawek na bitej śmietanie brzmi komicznie i lepiej zamienić to na "dekorowanie deserów". Aby podać fachowo swoje umiejętności polecam kolejny raz opisy zawodów: www.doradca.praca.gov.pl (Doradca 2000- do znalezienia w wyszukiwarce google.pl, jeśli tutaj odmówi przekierowania), www.zawodowe.com, www.zielonalinia.gov.pl.
Pewne nasze charakterystyczne umiejętności można śmiało sprawdzić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oto przykłady:
 • języki obce - stopień znajomości danego języka pracodawca łatwo może sprawdzić rozpoczynająca rozmowę w danym języku wskazanym przez nas w CV. To rozwieje jego wszystkie wątpliwości.
 • Stopień języka podajemy od podstawowego, po komunikatywny i biegły. Oczywiście, jeśli posiadamy certyfikaty językowe, wówczas stopień znajomości podajemy wg klasyfikacji tam zawartej.
 • obsługa komputera - dziś w dobie przenośnych komputerów, problemem nie jest poproszenie nas o napisanie jakiegoś pisma, czy zrobienie tabelki w Excelu. Podstawową obsługą komputera w dzisiejszym czasie jest znajomość w tym właśnie stopniu arkusza kalkulacyjnego i edytora tekstu. Mile widziane będzie swobodne poruszanie się w przestrzeni internetu i znajomość dodatkowych, specjalistycznych programów (w zależności od branży).
 • umiejętności interpersonalne - jeśli w CV napiszemy, że świetnie odnajdujemy się w pracy zespołowej, łatwo nawiązujemy kontakty z innym, a na rozmowie zaprezentujemy się jak szara myszka pod miotłą - nie pokażemy się z najlepszej strony.
 • cechy osobowe - piszemy, że jesteśmy punktualni, a spóźniamy się na rozmowę; piszemy, że jesteśmy dyspozycyjni, a od progu wspominamy pracodawcy, że możemy pracować tylko do 13.00 i to tylko w dni parzyste - od razu strzelamy sobie "gola samobójczego".
Umiejętnością może być zarówno "soft skills" (np. umiejętność pracy w grupie, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, dokładność w wykonywaniu powierzonych zadań zawodowych), jak również umiejętności "twarde" (np. obsługa wózka widłowego, znajomość programu Płatnik, znajomość rysunku technicznego).
Jak zwykle prezentuję poniżej przykłady wspomnianych elementów CV. Kolejny punkt, jakiemu zamierzam poświęcić post, to zainteresowania. Zapraszam:)

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

74 komentarze:

 1. A czy w rubryce dodatkowe informacje możemy pochwalić się jakimiś osiągnięciami, dokonaniami, działalnością? Co na przykład przyszły student może zamieścić w takiej rubryce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej można "pochwalić" się takimi informacjami. Student może np. wskazać aktywność podczas studiów (np. wolontariaty, udział w konkursach, praca na rzecz uczelni, ciekawe projekty, itp.). Jeśli ktoś natomiast nie ma zwyczajnie co wpisać, proponuję coś w stylu "Profilu kandydata", gdzie wskazuje się swoje najmocniejsze strony w formie opisowej, kilka zdań dosłownie (można zajrzeć tutaj: http://www.profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2012/11/cz-4-profesjonalne-cv-cel-zawodowy.html).

   Usuń
 2. Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo:) polecam się na przyszłość...

   Usuń
 3. Jeżeli uczestniczyłem w projekcie studenckim oraz dodatkowo organizuję konferencję, gdzie i w jaki sposób zamieścić taką informację?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję wybrać jeden z punktów do wyboru: dodatkowe projekty lub sukcesy i osiągnięcia. Są to dość pozytywne punkty, więc powinny być dobrze odebrane przez potencjalnego pracodawcę. Wskazują ponadto aktywność osoby poszukującej pracy.

   P.S. Myślę, że jeszcze w tym miesiącu zamieszczę jakieś autorskie CV z myślą o studentach i absolwentach. Zapraszam do śledzenia bloga:)

   Usuń
 4. przykład dodatkowych informacji akurat z branży geodezyjnej. wielki +!! już wiem jak to sformułować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Punktualnośc , obsługa komputera , umiejętność pracy zespołowej, posiadam książeczke sanepidu zdolnośc adaptacji oraz przyswajania informacji czy tak moze byc ?
  czy moze glupio to wyglada ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie może być:) Proponuję wersję następującą: najpierw umiejętności twarde: aktualna książeczka sanepidowska, obsługa komputera w zakresie programów (tutaj proszę wymienić, np. pakiet MS Office, programy graficzne, programy księgowe, itp.), a później umiejętności miękkie, czyli umiejętność pracy zespołowej, zdolność adaptacji do nowego miejsca pracy i nowych zadań zawodowych, łatwość przyswajania informacji, zalety osobiste (punktualność, i tutaj można dodać jeszcze jakieś 5 innych zalet)...
   Proponuję zalety osobiste dopasować również do charakteru pracy, np. dobry sprzedawca to osoba: punktualna, z miłym usposobieniem, życzliwa, komunikatywna, godna zaufania, itp.
   Powodzenia w tworzeniu CV:)

   Usuń
 6. dziekuje serdecznei za pomoc pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. ubiegam się o wakat w avansie jako prezenter na dziale RTV

  jako zainteresowania chciałbym wpisać : surwiwal,wędkarstwo,programy przyrodnicze,filmy kategoria fantastyka/horror,gry komputerowe.

  to lubię robić, proszę mi powiedzie czy mi to nie zaszkodzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Główna zasada podawania zainteresowań w CV mówi, że muszą one być zgodne z prawdą, co oznacza, że należy mieć pewną wiedzę na ich temat. "Aktywne" zainteresowania zawsze są mile widziane w CV. W tym konkretnym przypadku sugerowałabym, aby skupić się na zainteresowaniach zgodnych z kierunkiem oferty pracy. Skoro jest to prezenter w dziale RTV na pewno pomocne mogą okazać się: nowinki techniczne, wspomniane gry komputerowe czy filmy.

   Usuń
  2. Witam jestem Technologiem Żywienia, nie mam pewności czy wpisać w zainteresowania, że uwielbiam gotować, piec ciasta i zajmować się dziećmi. Szukam pracy na stołówce szkolnej i nie wiem czy to wpisać, no i jak to sformułować żeby ładnie brzmiało.

   Usuń
  3. Witam. Poszukując pracy na stołówce szkolnej z pewnością polecę w punkcie umiejętności wpisać dla przykładu: znajomość technologii żywienia, łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi (dziećmi), empatia, umiejętność pracy zespołowej. Co do zainteresowań, jak najbardziej można podać gotowanie (można w nawiasie wyszczególnić w czym czujemy się najlepiej, np. tradycyjna kuchnia polska, kuchnia chińska, kuchnia orientalna, itp.), pieczenie domowych wypieków i ciast. Co do zajmowania się dziećmi, to proponuję zapis, np.: zabawy z dziećmi, zajmowanie (lub organizowanie) czasu wolnego dzieciom, spędzanie czasu wolnego z rodziną (np. jazda na rowerze, wspólne organizowanie czasu wolnego, gry i zabawy rodzinne, itp.).
   Żadne zainteresowania nie są złe, pod warunkiem, że potrafimy je "obronić", czyli posiadamy wiedzę na ich temat:)
   Powodzenia w poszukiwaniu pracy:)

   Usuń
  4. Dziękuję bardzo :)

   Usuń
 8. Witam!
  Podczas rekrutacji na Podyplomowe Studia Pedagogiczne muszę przesłać swoje CV. Skończyłam już studia magisterskie, niestety nie mam jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego - czy w ogóle pominąć tę rubrykę? Jakie Umiejętności mogę podać?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim polecam moje dwa posty: http://www.profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/06/cv-dla-studenta-i-absolwenta.html, http://www.profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/07/cv-dla-studenta-i-absolwenta-cz-2.html.
   Punkt doświadczenia proponuję zastąpić praktykami zawodowymi (bo pewnie w trakcie studiów była okazja, aby je odbyć) wraz z opisem czynności, które miała Pani okazję wykonywać. Wszelka aktywność dodatkowa będzie też mile widziana, np. prace dorywcze (np. w charakterze opiekunki dziecięcej, kolportażu ulotek, itp.), prace charytatywne, udział w różnego rodzaju akcjach organizowanych w trakcie studiów (np. organizacja działań samorządu studenckiego).
   W umiejętnościach proszę skupić się na uniwersalnych punktach (obsługa komputera, praca zespołowa, chęć podnoszenia własnych kwalifikacji, dokładność, sumienność, rzetelność, itp.). Umiejętności proszę dopasować również do kierunku studiów podyplomowych. I tutaj polecam opisy zawodów ze strony www.zielonalinia.gov.pl lub www.doradca.praca.gov.pl (Doradca 2000).
   Może Pani podać również punkt osiągnięć (np. najlepsza praca dyplomowa, stypendium Prezydenta RP, osiągnięcia w dziedzinie sportu i rozrywki).

   Usuń
  2. Dziękuję za pomoc!!

   Usuń
 9. Witam
  Staram się właśnie o prace w Avansie jako pracownik biurowy. Nie mam zbyt konkretnych zainteresowań są to np. film (akcja, science fiction); kosmetyka naturalna czyli wykorzystywanie produktów z domowej spiżarni jako produkty kosmetyczne, stosowanie naturalnych olejków roślinnych, a także poznawanie i rozgryzanie składów kosmetyków; lubię także przerabiać ubrania, biżuterie po prostu coś co mogę zrobić sama własnymi rękami.
  Zastanawiam się czy takie właśnie zainteresowania są "odpowiednie" na to stanowisko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest odpowiednie, jeśli tylko potrafimy obronić swoje zainteresowania. Filmy akcji, kosmetyka naturalna, przeróbki krawieckie wskazywać mogą na zdolności manualne, um. analitycznego i systemowego myślenia, um. planowania, nieszablonowość, um. kreatywnego spojrzenia na pewne rzeczy czy sprawy, itp. Następnie należy się zastanowić, czy właśnie tak chce pokazać się przyszłemu pracodawcy. I co najważniejsze, czy stanowisko o które się ubiegam, rzeczywiście wymaga takich umiejętności.
   Jeśli ktoś nie jest pewny swoich zainteresowań, albo nie ma ochoty "tłumaczyć" się z nich to proponuję czymś innym zaciekawić pracodawcę, np. dodaniem do CV "Profilu osobowościowego" czy "Celu zawodowego".
   Pozdrawiam i życzę powodzenia:)

   Usuń
  2. Dziękuje bardzo za pomoc;)
   Pozdrawiam

   Usuń
 10. Witam serdecznie
  Proszę o podpowiedź, chciałabym wpisać w swoim CV umiejętności jakie zdobyłam w poprzedniej pracy, praca w dziale obsługi klienta (telefoniczna i bezpośrednia), kontakty mailowe i telefoniczne z klientami oraz poszczególnymi działami firmy, praca na recepcji- bezpośredni kontakt z klientami, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych i niestandardowych, wprowadzanie danych do systemu, kompletowanie dokumentacji reklamacyjnej, archiwizacja dokumentów.

  Z góry dziękuję za pomoc.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Wskazane umiejętności, jak najbardziej może Pani wpisać do CV. Są rzeczowe i od razu wskazują na charakter pracy, którą Pani wykonywała.
   Bardzo dobre ujęcie zadań zawodowych.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź, pytanko mam jeszcze tylko odnośnie gdzie to zawrzeć, czy tam gdzie jest miejsce na doświadczenie zawodowe i wypunktować co należało do moich obowiązków czy w dodatkowych umiejętnościach, wątpliwość mam niestety, ale ja bym to wrzuciła właśnie wypunktowane w doświadczenie zawodowe, bo w umiejętnościach dodatkowych to mi jakoś dziwnie wygląda...
   Przepraszam za zawracanie gitary, ale jak robić to porządnie :)

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  3. Wszystkie te informacje można rzeczywiście dodać do doświadczenia zawodowego jako zakresy czynności. Można zrobić też inaczej: w punkcie "Doświadczenie zawodowe" wpisać tylko kiedy, gdzie i na jakim stanowisku pracowaliśmy i zaraz po tym lub przed tym (w zależności jak kto woli) dodać punkt "Główne czynności zawodowe" (lub główne zadnia zawodowe). I właśnie w tym miejscu uzupełnić najważniejsze zadania z poprzednich prac.
   Podobny przykład można znaleźć tutaj: http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2012/11/cz-6-profesjonalne-cv-doswiadczenie.html

   Proszę pytać w razie potrzeby:) to żaden problem:)

   Usuń
 11. Witam.
  Mam pytanie, czy nie mając doświadczenia zawodowego można w tej rubryce wpisać praktyki zawodowe, które się odbywało? Czy to lekkie naciąganie?

  OdpowiedzUsuń
 12. I jeszcze jedno pytanie, czy w CV konieczne jest zdjęcie czy można ten element pominąć? I czy jako nagłówek zamiast "curriculum vitae" tzn tego nagłówka mogę napisać imię i nazwisko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie.
   Jak najbardziej zamiast doświadczenia zawodowego można podać inne aktywności, np. praktyki, wolontariaty, itp.
   Proponuję zerknąć również tutaj: http://www.profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/07/cv-dla-studenta-i-absolwenta-cz-2.html

   Zdjęcie w CV jest dodatkiem i w żaden sposób nie jest wymagane. Tylko od nas zależy czy chcemy je dodać do CV. Natomiast, jeśli w ofercie pracy jasno jest zaznaczone, że pracodawca prosi CV ze zdjęciem, wówczas dobrze je dodać.

   Sam schemat CV jest tak charakterystyczny, że można pominąć łacińską wersję życiorysu zawodowego. Inteligentny pracodawca domyśli się, cóż to jest za dokument bez tej wzmianki. Tak więc można zamienić "CV" na imię i nazwisko.

   Pozdrawiam i życzę sukcesów w tworzeniu swojego CV:)

   Usuń
 13. Dzień dobry,
  Jestem absolwentem chemii, w sowim CV mam punkt umiejętności, który został podzielony dodatkowo na języki obce, obsługa komputera, cechy osobowe. Chciałabym również napisać o umiejętnościach związanych z zawodem, czyli wymienić sprzęt laboratoryjny jaki potrafię obsługiwać. Nie wiem natomiast jak taki podpunkt mogłabym zatytułować. Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Umiejętności typowo zawodowe można zawrzeć pod hasłem "Urządzenia techniczne", "Techniczne" (jeśli np. punkt główny nazywa się Szczególne predyspozycje zawodowe). Można stworzyć punkt "Wiedzy zawodowej", gdzie będzie można podać zarówno doświadczenie, jak i wspomnianą obsługę maszyn i urządzeń laboratoryjnych.
   Proponuję zerknąć tutaj: http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/04/inspiracje-do-cv.html,
   http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2012/11/cz-8-profesjonalne-cv-zalety-osobiste.html.

   Pozdrawiam, w razie pytań, proszę pisać śmiało:)

   Usuń
 14. Witam,
  Kończę szkołę, w swoim doświadczeniu z pracą mam tylko praktyki zawodowe w hipermarkecie, praca polegała na wykładaniu towarów na półki sklepowe i dbanie o porządek na dziale, czy mogłabym zamieścić w swoim cv w umiejętnościach coś związane z moimi obowiązkami i doświadczeniem jaki nabyłam na praktyce czy raczej nie? I czy powinnam umieścić w umiejętnościach obsługe kas fiskalnych, odbyłam szkolenie z tego zakresu i posiadam certyfikat. Staram sie o prace jako sprzedawca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   jak najbardziej w CV może pojawić się praktyka zawodowa jako doświadczenie. W przypadku chęci pracy jako sprzedawca, do dodatkowych umiejętności wpisać można umiejętność obsługi kasy fiskalnej (w nawiasie zapisem, że ukończony został kurs i rok ukończenia kursu). Co do czynności, które zostały wykonywane podczas praktyk - można wpisać, np.: ekspozycja towaru na półkach sklepowych, dbanie o porządek na stanowisku pracy, obsługa klienta, obsługa kasy fiskalnej, sprzedaż bezpośrednia, itp.
   Proszę zerknąć również tutaj: http://www.profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/06/cv-dla-studenta-i-absolwenta.html
   oraz tutaj: http://www.profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/07/cv-dla-studenta-i-absolwenta-cz-2.html.

   Powodzenia w tworzeniu CV:)

   Usuń
  2. Dziękuje bardzo za odpowiedź :)

   Usuń
 15. Witam. Chcę złożyć 2 CV ( Jedno na stanowisko sprzedawcy - jestem absolwentką LO o profilu j. polski-j. angielski, mam więc małe doświadczenie zawodowe: miesiąc pracy w barze jako barmanka, dorywcza praca przy handlu obwoźnym żywnością oraz aktualna książeczkę sanepidowską. Reszta jest niezwiązana z handlem. Natomiast drugie jako kelnerka) Co mogłabym napisać w cv lub ewentualnie do niego załączyć aby było bardziej atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy? Proszę o szybką odpowiedź i z góry bardzo dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie.
   W przypadku małego doświadczenia zawodowego zawsze proponuję dodawać do CV Profile osobowościowe lub Cele zawodowe. Przykłady można znaleźć tutaj:
   http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/10/cv-dla-osob-bez-doswiadczenia-zawodowego.html,
   http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/06/cv-dla-studenta-i-absolwenta.html.

   Następnie proponuję dodać punkty umiejętności (po danych kontaktowych i celu zawodowym, a przed wykształceniem i doświadczeniem zawodowym).
   Umiejętności związane z branżą sprzedaży mogą dotyczyć: doświadczenia w bezpośredniej obsłudze klienta, profesjonalnej i życzliwej obsłudze klienta, znajomości technik sprzedaży, znajomości obsługi kasy fiskalnej i portalu płatniczego, posiadania książeczki sanepidowskiej, umiejętność pracy zespołowej, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ekspozycja towaru, kontakt z kontrahentami i dostawcami, przyjmowanie dostaw, zamawianie towaru, kontrolowanie jakości produktów, doradzanie klientom,itp.

   W przypadku pracy kelnerki, umiejętności będą podobne. Dodatkowo można dodać: doradzanie w zakresie zamawiania specjałów szefa kuchni, nakrywanie stołu, organizacja sali przyjęć, dokonywanie rozliczeń gotówkowych, umiejętność pracy w szybkim tempie, zorganizowanie, dobra pamięć, itp.

   Ponadto, aby uzupełnić punkt umiejętności, proszę w wyszukiwarce google wpisywać "opisy zawodów ...." a
   w miejsce kropek wpisać interesujące zawodowy. W opisach zawodów znajduje się szereg ciekawych umiejętności do wpisania do CV.

   W razie pytań, proszę o kontakt. Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Proszę jeszcze wspomnieć o znajomości języków obcych, co może być bardzo przyadtne szczególnie w pracy kelnera.

   Usuń
 16. I bardzo proszę też o poradę co mogłąbym napisac w liście motywacyjnym. Tzn jak mogłąbym uzasadnić to, że chcę pracować w tej właśnie pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W liście motywacyjnym proszę uzasadnić, co jest przyczyną aplikowania na te stanowiska (zainteresowania zawodowe, posiadane doświadczenie zawodowe, chęć nabycia kompetencji w tym zakresie, itp.). Wskazać można na umiejętności i zalety osobiste, predysponujące do wykonywania pracy we wskazanym zakresie. Proponuję skorzystać również ze wzorów znajdujących się tutaj: http://kariera.pracuj.pl/wzory-listow-motywacyjnych-w-jezyku-polskim/ (należy wpisać swój adres e-mail, zaakceptować regulaminy i wzory "przyjdą" na skrzynkę pocztową).

   Usuń
 17. Witam, ubiegam się o pracę w galerii Jurajskiej mam zamiar poroznosić CV po sklepach aktualnie jestem maturzystą kończę szkołę coś na początek by się przydało wypisałem w dodatkowych informacjach : Aktywność podczas nauki:
  Wolontariat
  Praca na rzecz szkoły
  Kurs na wózki widłowe
  Projekty
  W zainteresowaniach:
  Sport
  Wycieczki rowerowe
  Wycieczki samochodowe
  W umiejętnościach:
  Prawo jazdy
  Praca zespołowa
  Pomysłowość
  Elastyczność
  Obsługa komputera
  Komunikatywność
  Obsługa wózka widłowego
  Co można jeszcze dopisać ? Z góry dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Oczywiście wszystkie aktywności proszę rozwinąć, jak wolontariat to gdzie i w jakim zakresie. I tak podobnie do każdej z form. Jeśli praca miałaby dotyczyć sprzedaży, warto pamiętać o umiejętnościach sprzedażowych, negocjacyjnych, miłym usposobieniu, znajomości asortymentu, itp.
   Proponuję zerknąć również na inne posty:
   http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/10/cv-dla-osob-bez-doswiadczenia-cz-2.html
   http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/10/cv-dla-osob-bez-doswiadczenia-zawodowego.html

   W razie pytań, proszę pisać:) życzę powodzenia w poszukiwaniu pracy i zdanego bardzo dobrze egzaminu maturalnego:)

   Usuń
 18. Witam,

  szukam pracy na wakacje nad morzem, prawdopodobnie w jakiejś gastronomii lub na stoisku z pamiątkami.
  Czy powinnam wpisywać umiejętności techniczne do mojego CV? Co powinnam wpisać tam na pewno, a czego raczej nie? Z góry dziękuję,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Z pewnością warto wpisywać elementy związane z umiejętnościami interpersonalnymi czy zaletami osobistymi odpowiednimi do zadań sprzedawcy (np. miłe usposobienie, opanowanie, umiejętność pracy pod presją czasu czy w sytuacji trudnej). Umiejętności techniczne z zakresu obsługi kasy fiskalnej mogą być pomocne, natomiast sama obsługa np. komputera niekoniecznie, więc można ją pominąć.
   Pozdrawiam i życzę owocnej i ciekawej pracy wakacyjnej:)

   Usuń
 19. Witam, poszukuje pracy na wakacje nad morzem, najprawdopodobniej w jakiejś budce z przekąskami przy plaży. Jestem w 1 klasie technikum, nie mam żadnego doświadczenia zawodowego. Co można napisać w CV zamiast tego? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Proponuję zacząć od dodania profilu osobowościowego (zaraz po danych personalnych). Tutaj proszę wpisać cel zawodowy i co w związku z tym predysponuje Cię do tej pracy (np. Chęć podjęcia pracy wakacyjnej w charakterze.... Za moją osobą przemawia dokładność, umiejętność nawiązywania kontaktów oraz rzetelność w wykonywaniu powierzonych zadań. Ponadto jestem osobą młodą, energiczną, łatwo aklimatyzuje się w nowym otoczeniu, co dodatkowo sprzyja budowaniu pozytywnych relacji z klientami). Następnie wskazujemy szkołę i ewentualne dodatkowe aktywności zawodowe (np. praca dorywcza w czasie wakacji, pomoc rodzicom w prowadzeniu rodzinnej firmy, jakaś funkcja zajmowana w szkole, wolontariat, itp.). Po tym elemencie będą umiejętności (proszę wskazać to, co potrafisz robić, np. obsługa komputera, język obcy, cechy osobowe, itp.). Następnie zainteresowania.
   Proszę również pamiętać, że CV powinno być przygotowane pod kątem stanowiska sprzedawcy, czyli powinny być wpisane takie cechy, które będą najbardziej charakterystyczne dla tego zawodu.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 21. kilkakrotnie pracowałam przy zbiorach malin, truskawek i wiśni. Czy mogę umieścić te informację w zgrabny sposób? Jeśli tak to w jaki? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej można zamieścić te informacje w swoim CV. Proponuję nazwę: "Prace dorywcze przy zbiorze ....." lub "Prace sezonowe przy zbiorze owoców". To będą hasła główne, poniżej proszę wypunktować na czym praca polegała, np. sprawne i szybkie oczyszczanie owoców, dokładność, zbiór owoców zgodnie z normą określoną przez pracodawcę, itp.
   :)

   Usuń
 22. Witam, w ofercie pracy m.in. jest wymóg znajomość przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Pracowałam w firmie handlowo-szkoleniowej i kilkanaście razy przygotowywałam dokumentu do przetargów (kilka nawet wygrałam) ale nie wiem jak mam to ująć w LM, żeby wyglądało profesjonalnie, jakich zwrotów mam użyć? Będę mega wdzięczna za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę traktować te przepisy jako znajomość przepisów z zakresu prawa zamówień publicznych. Ideałem jest oczywiście biegłość w tej ustawie i stosowanie jej w praktyce już wcześniej, ale na samą rozmowę wystarczy podstawowa znajomość. Jako przykład tej znajomości można podać: "realizacja dokumentacji przetargowej w zakresie przepisów prawa o zamówieniach publicznych)". Myślę, że to powinno wystarczyć:)

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
 23. Będąc młodsza pomagałam mamie w sklepie spożywczym. Obsługiwałam klientów za kasą, przyklejałam ceny na towary, wykładałam je na półki, sprzątałam sklep. Czy mogę umieścić te informacje w jakiś sposób w CV? Oczywiście robiłam to bez umowy i bez wynagrodzenia. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Jak najbardziej można to dopisać. Proszę używać zwrotów:
   "Praca dorywcza w sklepie spożywczym:
   - bezpośrednia obsługa klienta,
   - obsługa kasy fiskalnej,
   - cenowanie i ekspozycja towaru,
   - prace porządkowe na terenie sklepu".

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 24. Witam, wybieram się na studia doktoranckie w zakresie przyrodniczym. Zastanawiam się, jakie "umiejętności" bedą najlepiej widziane dla komisji rekrutacyjnej :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie przewidzieć nie można, czego będzie oczekiwała komisja rekrutacyjna. Polecam podanie takich zainteresowań, które faktycznie występują, a związane są z przyrodą. Może to być ochrona przyrody, ekologia, dbanie o środowisko naturalne, spędzanie czasu wolnego na łonie natury czy udział w jakich przyrodniczych stowarzyszeniach czy klubach.. Proszę tylko pamiętać, aby były to zainteresowania, które będziemy w stanie obronić;)
   Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

   Usuń
 25. Witam serdecznie :)
  Piszę właśnie swoje cv i nie wiem jak mam przedstawić swoje doświadczenie, gdyż nie jest zbyt obszerne. Ukończyłam liceum w tym roku. Od 2 lat pracuję jako kelnerka i pomoc kuchenna w ośrodku agroturystycznym, od czerwca do końca sierpnia zeszłego roku pracowałam w sklepiku, gdzie sprzedawałam przeróżne produkty, od pożywienia, po alkohol i papierosy, składałam zamówienia, miałam do czynienia z klientami, różnymi sytuacjami, w między czasie sprzątałam w hotelu i ośrodku agroturystycznym wymienionym wcześniej. Czy w ogóle opłaca się umieszczać to w cv, czy sobie darować?
  Proszę o szczerą i szybką odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   Jak najbardziej w Twojej sytuacji możesz podać w CV prace dorywcze. Nawet lepiej, bo wskazują, że jesteś osobą aktywną. Zwróć tylko uwagę na to, żeby podawać krótkie zakresy czynności. Np.
   - kelnerka, pomoc kuchenna - doświadczenie w branży gastronomicznej, obsługa klienta, dbanie o sprawne wydawanie posiłków, itp.
   - praca w sklepiku - doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej, obsługa klienta, doradzanie klientom, eksponowanie produktów, prace magazynowe, sporządzanie raportów staniu produktów, itp.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

   Usuń
 26. Witam chciałam zapytać o pewna rzecz dotyczącą CV otóż między 2008-2009r. pracowałam jako kasjer w jednym z hipermarketów później zaszłam w ciąże i otworzyliśmy z mężem własną działalność o profilu budowlanym(dodam że to ja jestem jej właścicielem) teraz jednak chciałabym podjąć pracę dodatkową czy mogę wspomnięć w doświadczeniu zawodowym o firmie i czy opisać jakie mam umiejętności chodzi mi o np.punktualność,spotkania z klientami,wystawianie faktur itp.? czy taką rzecz lepiej dodać do umięjętności? bądź wogóle nie wspominać o firmie patrząc na oferty np.jako sprzedawca / kasjer?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   Wydaje mi się, że dobrze byłoby dodać doświadczenie związane z prowadzeniem działalności. Po pierwsze zapewni to lukę w CV, a po drugie - podane przez Panią umiejętności jak najbardziej można dopasować do pracy jako kasjer - sprzedawca. W przypadku doświadczenia zawodowego miejscu firmy proszę podać elementy takie jak, np.: wystawianie faktur, kontakt z klientami i kontrahentami, tworzenie wycen, dbanie o zaopatrzenie firmy, itp. Natomiast w samych umiejętnościach, np. punktualność, doświadczenie w budowaniu pozytywnych relacji z klientami, oczywiście jeśli posiada Pani um. obsługi kasy fiskalnej również ją podajemy (czy minimum sanitarne), komunikatywność, znajomość technik sprzedażowych czy negocjacyjnych, itp.

   Usuń
 27. Witam:)
  Jestem na etapie zmiany pracy. W obecnej jestem od trzynastu lat. Wykonuję obowiązki które nie zostały zawarte w umowie. Czy mimo to można o nich wspomnieć w CV ??? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   Jak najbardziej można wskazać zadania, które jasno nie wynikają z zakresu obowiązków. Zawsze wzbogaca to CV i zakres naszych umiejętności. Można na przykład postarać się o referencje, w których pracodawca wskazałby te zadania, jako forma ich poświadczenia.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 28. Witam. Co mają pisać tacy jak ja, którzy niewiele osiągnęli, choć wiele próbowali? Raczej nie uśmiecha się pracodawcy przyjmować kogoś, kto zmieniał pracę jak rękawiczki. W dodatku nie mam matury, więc tym bardziej nie mam się czym pochwalić, a szukam pracy na stałe! :( Jak na razie mam na oku pracę polegającą na sortowaniu małych elementów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no i mam 22 lata

   Usuń
  2. Jeśli ktoś jest osobą młodą, z założenie nie ma wielu sukcesów zawodowych. Tutaj istotą jest podejmowanie jakiejkolwiek aktywności zawodowej i pokazanie pracodawcy swojej elastyczności czy umiejętności odnalezienia się w nowych sytuacjach. Nawet drobne prace przy segregacji małych elementów czegoś uczą i nas wzbogacają zawodowo, np. uczą cierpliwości, dokładności, rozwijają zdolności manualne, uczą pracy zespołowej czy pracy pod presją czasu. Proszę również mocno skupić się na swoich cechach osobowych.
   Polecam post: http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2014/11/brak-doswiadczenia-zawodowego-w-cv.html oraz załączniki pod nim.

   Usuń
 29. Witam. Mam pytanie odnośnie właśnie umiejętności w swoim CV. W Pracy o którą chcę zdobyć wymagane są zdolności przywódcze, organizacyjne, motywacji pracowników i analitycznego logicznego myślenia. Tak się trafiło ze umiejętności posiadam. Jak będzie to widziane przez pracodawcę, jeśli w CV te umiejętności wypiszę i opiszę obok krótko jak je zdobyłem. Bo na tym stopniu rekrutacji wymagane jest tylko CV i nie mogę się "pochwalić" tym wszystkim w liście motywacyjnym. W jaki sposób mogę to zrobić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie ma możliwości przedstawienia pewnych atutów w liście, oczywiście warto podać je w CV. Można podać punkt Szczególnych predyspozycji zawodowych z bardzo, ale to bardzo krótkim bezosobowym opisem. Lub - stworzyć coś a'la profil osobowościowy na początku CV (po danych kontaktowych), gdzie w 2-3 zdaniach można opisać posiadane cechy.
   Tutaj można znaleźć przykłady:
   http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/search/label/CV
   http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2014/11/brak-doswiadczenia-zawodowego-w-cv.html
   http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/06/cv-dla-studenta-i-absolwenta.html

   Usuń
 30. Bardzo mi Pani pomogła w kilku punktach mojego cv, ale nadal mam problem z umiejętnościami personalnymi. Mam wrażenie, że rynek pracy jest nastawiony głównie na osoby żywe, energiczne, pewne siebie, a co z osobami, które są spokojne, ale też dobrze wykonują swoją pracę? Mam 25 lat, mam w swoim doświadczeniu różne staże i praktyki w sumie ok.1,5 roku doświadczenia i szukam pracy na stałe. Zastanawiam się jakie cechy mogłabym wpisać do cv, żeby nie skłamać, ale też nie odstraszyć pracodawcy. Obecnie mam wpisane :umiejętność pracy w zespole i komunikatywność. Szukam pracy w administracji publicznej lub asystent księgowego. Będę wdzieczna za każdą radę :)

  Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   Przede wszystkim proszę się zastanowić, jaki wg Pani powinien być pracownik administracji pub. czy asystent księgowego. Na tej podstawie proszę szukać cech u siebie. Można tutaj zasugerować, np. łatwość w przyswajaniu informacji, umiejętność pracy zgodnie z narzuconymi wytycznymi lub w oparciu o przepisy prawne, sumienność, spostrzegawczość, sumienność, sprawność, bezstronność, obsługa komputera w zakresie pakietu MS Office (szczególnie MS Word i MS Excel), itp.
   Pozdrawiam,
   Julia

   Usuń
 31. Napisanie dobrego CV to naprawdę sztuka w dzisiejszym świecie. Warto się przyłożyć i poświecić troszkę czasu bo może, nie na pewno zaowocuje to w przyszłości!

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam, właśnie jestem na etapie poszukiwania pracy, moje doświadczenie zawodowe ogranicza się tylko do praktyk studenckich. Jednak w ciągu ostatnich 5 lat podczas wakacji pracowałam dorywczo za granicą, czy i w jakiej formie mogę to zamieścić w CV i w któej rubryce? Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zarówno praktyki, jaki i prace dorywcze można spokojnie dodać do punktu "Doświadczenie zawodowe" w CV. Proszę pamiętać, żeby dodać też zakresy zadań zawodowych (tak około 5 punktów najważniejszych czynności zawodowych).

   Wyglądać to będzie w CV mniej więcej tak:

   Nazwa firmy, miejscowość
   Praktyka zawodowa przewidziana programem studiów wyższych
   Zakres zadań: .................

   Praca dorywcza za granicą (nazwa kraju) w charakterze ...........
   Zakres zadań: .................

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 33. Witam,
  Obecnie szukam pracy w miejscowości oddalonej ode mnie o 20 km, ponieważ za kilka miesięcy tam zamieszkam. Czy w CV można zamieścić taką informację ze za niedługo będę mieszkał obok firmy do której składam CV? Jak by to miało brzmieć, jak napisać w jakim podpunkcie?
  Z góry dziękuje za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Proponuję w danych personalnych w punkcie adres zamieszkania napisać już tą miejscowość, bez podawania ulicy. Sugerować to może poszukiwanie pracy w tym miejscu.
   Taką informację można też zawrzeć w liście motywacyjnym. Brzmiałaby mniej więcej tak: "Moim autem do zatrudnienia w Państwa Firmie jest miejsce zamieszkania. Niebawem będę mieszkał w niedużej odległości od Państwa firmy, co z kolei przekłada się na moją dyspozycyjność".

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 34. Witam. Mam problem ze stworzeniem CV ponieważ przez 10 lat pracowałam tylko za granicą jako współpracownik domowy i stróż willi Pani mającej firmę odzieżową. Do moich obowiazków należało zarządzanie oraz kontrola nad pracownikami pracującymi tam, organizacja codziennych prac w willi, utrzymywanie czystości i porządku w miejscu pracy, odbieranie rozmów telefonicznych. Podczas nieobecności właścicieli odpowiedzialność za całą posiadłość spadała na moją osobę.W Polsce chciałabym podjąć prace jako sprzedawca, pracownik biurowy lub wykorzystać znajomość języka włoskiego w jakiejś pracy. Czy wg Pana mam szanse na zdobycie zatrudnienia z tymi doświadczeniami? Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 35. Cześć! A co sądzisz o programach tj. SzybkieCV. Tak dla sprawdzenia, wykupiłem u dostęp premium i skorzystałem z jednego świetnego wzoru na CV. Powiem szczerze, że wcześniej nie widziałem tak ciekawych rozwiązaniach.

  OdpowiedzUsuń