17 października 2012

Cz. 1 - Profesjonalne CV - strona techniczna, szata graficzna

Co jest dla mnie najważniejsze w tworzeniu CV?
  • wartość merytoryczna
  • dopasowanie wartości dokumentu do wymogów danego stanowiska pracy, w tym określenie profilu idealnego kandydata na dane stanowisko pracy oraz analiza własnych umiejętności pod kątem stworzonego wcześniej profilu,
  • szata graficzna (estetyka, schludność i przejrzystość przede wszystkim).
Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Szata graficzna - kreatywność czy klasyczny schemat?
Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)
Osobiście stawiam na kreatywność, ale uzależniam ją bardzo mocno od stanowiska pracy, na które chcielibyśmy aplikować. Szatą graficzną "bawi się" osoba, która chce być grafikiem komputerowym (w ten sposób pokazuje swoje umiejętności). Natomiast chcąc pracować w sklepie spożywczym stawiam raczej na drobne elementy, dzięki którym dokument będzie bardziej czytelny i przyjazny dla oka.

Atrakcyjne CV
Atrakcyjność CV polega między innymi na uzupełnianiu punktów, takich jak: zalety osobiste, umiejętności, profile zawodowe, cele zawodowe, wiedza zawodowa, zainteresowania, itp. Czyli dodajemy coś więcej niż tylko dane personalne, doświadczenie zawodowe i wykształcenie.Aktracyjność może polegać również na zastosowaniu drobnych trików, które mają za zadanie dodatkowo zwrócić uwagę na nasz dokument. Jest to np. zastosowanie bielszego odcienia kartki papieru, użycie papieru o grubszej gramaturze niż standardowo, bądź użycie papieru śliskiego. Czasem oddziaływanie na zmysły takie jak rozum, wzrok i dotyk może być idealnym połączeniem i zwrócić uwagę rekrutera na naszą kandydaturę.

Strona techniczna
  • czytelna i ujednolicona czcionka - jak najbardziej klasyczna (np. Tahoma, Arial, Book Antiqua, Times New Roman). Im prostszy wzór czcionki, tym bardziej czytelny i przejrzysty.
  • rozmiar czcionki - proponuję wielkość czcionki nr 10 (w przypadku czcionki Tahoma czy Arial można zastosować nr 9 - odpowiada nr 10 Times New Roman - dzięki temu można zaoszczędzić miejsce na stronie i dopisać kilka cennych informacji).
  • interlinia - między 1,15 - 1,5 cm - dzięki rozstrzeniu wierszy (szczególnie w liście motywacyjnym) dokument staje się bardziej czytelny.
  • marginesy strony - proponuję zmniejszyć je do 2 cm, dzięki czemu więcej informacji zmieścimy na jednej stronie. W szczególnych przypadkach można zmniejszyć nawet do 1 cm (nigdy natomiast ze strony lewej - tutaj zostawiamy ok. 1,5 cm - ta strona zarezerwowana jest dla ewentualnego dziurkowania w celu włożenia dokumentu do akt osobowych).
  • kolorystyka - tekst klasycznie czarny, natomiast dodatki kolorystyczne w zależności od weny twórczej (przestrzegam przed zbytnią intensywnością kolorów i całą gamą kolorów - wszystko musi współgrać ze sobą).
  • długość - ideałem jest jedna strona, natomiast w szczególnych przypadkach można zastosować dwie strony (np. w przypadku bogatego doświadczenia zawodowego).
Kreatywne CV - znalezione w sieci

Zdjęcie w CV
Zasadniczo nasz wizerunek nie powinien mieć znaczenia dla pracodawcy, dobrze jednak wiemy, że rzeczywistość jest nieco inna. Dość często zdarza się, że pracodawca prosi kandydatów do pracy o nadesłanie CV wraz ze zdjęciem. Warto tutaj pamiętać o odpowiedniej formie zdjęcia. Wielkość powinna być zbliżona do oryginału (ok. 2,5 - 3,5 cm). Samo zdjęcie powinno znaleźć się w górnej części CV. Oczywiście należy pamiętać o odpowiedniej pozie na zdjęciu i ubiorze. Najlepszym zdjęciem będzie fotografia dokumentowa (odradzam zdjęcia z nowych paszportów;) nie wyglądają zbyt ciekawie). Nie używajmy zdjęć z wakacji czy fajnych imprez, gdzie widać zbyt dużo detali, które oczom pracodawcy nie powinny się ukazywać. Mam tutaj na myśli np. zdjęcie ze ślubu córki, gdzie mamy świetną fryzurę, fajne ubranie, a zdjęcie jest tak wycięte, że z tyłu widać wujka Edka bawiącego się z ciocią Krysią, a na stole widoczne są butelki i nie jest to zdecydowanie woda mineralna;) Wszystko powinno być formalne i profesjonalne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz