26 października 2012

Cz. 2 - Profesjonalne CV - rodzaje życiorysów

Stety, bądź niestety, nie ma jednolitego wzoru CV. Takiego wzorca, szablonu, prawidła, które byłoby idealne i spełniało wszystkie oczekiwania pracodawcy. Bywa, że mam czasem takie wrażenie, że gdy przygotowuję komuś CV, gram trochę w loterię - spodoba się czy też nie (zarówno osobie poszukującej pracy, jak i pracodawcy), jakie odniesie skutki. Kreując CV należy pamiętać, że ma być nasza wizytówką i przede wszystkim uwypuklać najważniejsze, najbardziej istotne elementy naszej kariery zawodowej.
Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)
Ważną zasadą tworzenia CV jest chwalenie się, ale nigdy kłamstwo! Życiorys ma zawierać prawdziwe, zwięzłe informacje na temat naszej osoby.
Istnieje kilka różnych koncepcji tworzenia CV, oto one:
  • układ chronologiczny - dane takie jak doświadczenie zawodowe, wykształcenie, czy kursy podajemy w odwrotnej sekwencji czasowej - czyli od ostatniego doświadczenie do tego, które miało miejsce lata wstecz. Taki układ pozwala pracodawcy śledzić ciągłość naszego zatrudnienia, ale również uwypukla te umiejętności, które wykonywaliśmy ostatnio (czyli na których najlepiej się znamy i które są najświeższe).
  • układ funkcjonalny - podkreślamy najważniejsze umiejętności, mocne strony i osiągnięcia kandydata do pracy. Podajemy pracodawcy najpierw to, na czym znamy się najlepiej (np. zalety, umiejętności zawodowe, profil zawodowy, wiedza zawodowa). CV funkcjonalne pozwala czasem na ukrycie pewnych elementów naszego doświadczenia (jego braku lub przerw w zatrudnieniu), gdy chcielibyśmy zmienić branżę. Eksponujemy wówczas te kompetencje, które mogą okazać się kluczowe w branży, w której chcielibyśmy podjąć zatrudnienie.
  • układ ukierunkowany - w tym przypadku ściśle precyzujemy cel zawodowy, wymieniamy te kompetencje, które będą przydatne i dopasowane do stanowiska pracy, o które się ubiegamy. Podajemy szczegółowe informacje jedynie pewnej dziedziny kariery zawodowej, która jest tożsama z pracą, o którą się ubiegamy. Taki układ CV świadczy również o tym, że znamy wymagania i charakter pracy, o którą się ubiegamy. W przypadku tego życiorysu dobrze przygotować sobie profil stanowiska pracy, które nas interesuje. Przydatne mogą się tutaj okazać opisy zawodów, zawierające opis zadań i czynności zawodowych wybranego przez nas zawodu: www.doradca.praca.gov.pl, www.zielonalinia.gov.pl (zakładka "Baza zawodów")
  • układ twórczy - to abstrakcyjne, niestandardowe, kreatywne podejście do tematu konstrukcji CV. Główną zasadą tworzenia takiego życiorysu zawodowego jest w zasadzie brak zasad - ważne jest zaskocznie, twórczość i ciekawa forma dokumentu (czy raczej arcydzieła w niektórych przypadkach).

W przypadku absolwentów, którzy zazwyczaj mają małe doświadczenie (jeżeli je mają oczywiście), zdarza mi się, że przygotowuję życiorys w układzie funkcjonalnym skupiając się na najważniejszych zasobach młodych ludzi. Tutaj dobrze przygotować młodzież do określenia własnych predyspozycji, np. poprzez testy i kwestionariusze osobowościowe czy zaintereowań zawodowych. Życiorys ukierunkowany w tym przypadku jest stosowany przeze mnie, jeśli młoda osoba wie z góry na jakie stanowisko chce aplikować.
W przypadku osób z bogatszym doświadczeniem zawodowych stosuję życiorys chronologiczny i ukierunkowanych. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osoba bardziej doświadczona chciałaby się przekwalifikować - wtedy proponuję  układ funkcjonalny, gdzie skupiam się na najważniejszych umiejętnościach w oparciu o poprzednio zajmowane stanowiska pracy.
Czasem, by nie podawać całego i szczegółowego doświadczenia zawodowego stosuję punkty pod nazwą "Wiedza zawodowa" czy "Profil zawodowy". Podaję wówczas najistotniejsze informacje dotyczące pracy zawodowej, zalet, umiejętności. Jest to forma, którą bardzo często podaję zaraz po danych personalnych (powołując się na "efekt świeżości" w zapamiętywaniu - na początku podajemy najważniejsze informacje).
Tak naprawdę, to każdy z nas napisze zupełnie inny, indywidualny życiorys. Na układ decyduję się wtedy, kiedy osoba przychodzi do mnie z "gotowcem" (czy to ze swoją formą CV, czy z samymi świadectwami pracy). Dopytuję o to, co chciałaby robić, co potrafi robić i wtedy kształtuje się mi pierwszy obraz CV. Na tej podstawie działam dalej - czyli tworzę coś ciekawego, kreatywnego, wartościowego pod względem merytorycznym. Tworzę z nadzieją, że dzięki temu dokumentowi osoba zaistniej na rynku pracy. W mojej pracy zawodowej to najważniejsza i najcenniejsza nagroda.
Niebawem część 3 poświęcona poszczególnym elementom CV. Dane personalne pójdą na pierwszy ogień:) Zapraszam :)


Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

 
Polecam:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz