15 października 2012

CV, CD, ZiWi - różne spojrzenia na życiorys zawodowy

Nie kontroluję już ile sprawdziłam życiorysów zawodowych w swojej karierze zawodowej. Było ich bardzo dużo, setki, bywały różne, mniej lub bardziej ciekawe czy profesjonale. Nawet ich nazwy odbiegały nieco od kanonów ogólne przyjętych. Curriculum Vitae - dla jednych "curikulum", dla niektórych "CD", dla innych "ZiWi" :) dla mnie natomiast bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy, dokument (wręcz podstawowy w poszukiwaniu zatrudnienia).

Curriculum Vitae (łac. bieg życia) - życiorys zawodowy. W literaturze fachowej można spotkać się również z formą "resume".
Przedstawia nasze dzieje zawodowe, poziom wykształcenia, nasze zalety i umiejętności - a wszystko to uzależnione od tego, co jest nam potrzebne aplikując na dane stanowisko pracy.

Curriculum Vitae jako wizytówka zawodowa
Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)
Dzięki życiorysowi zawodowemu, pracodawca w bardzo prosty i przystępny sposób, może uzyskać informacje na temat naszej osoby. Aplikując na dane stanowisko pracy musimy dołożyć wszelkich starań, aby nasze CV było atrakcyjne, rzeczowe, zawierało fakty, ale również  by kreowało nasz wizerunek zawodowy.
Bardzo często złożenie aplikacji to nasz pierwszy kontakt z pracodawcą. Niech będzie zatem poprawny, przyjazny i przyjemny (go też robimy tylko raz). Kontakt ten ma nakłonić pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną, by móc w bezpośredni sposób przedstawić swoje najmocniejsze strony. Ważna jest zatem wartość merytoryczna dokumentu, jak również jego staranne przygotowanie (również pod względem szaty graficznej).

Jak tworzyć CV?
Najczęstsza praktyka tworzenia CV z jaką się spotykam? Internet, "wujek Google prawdę Ci powie", hasło CV i masa wzorów, wybór pierwszego lepszego, podstawienie swoich danych i wzór mamy gotowy (często nawet osoby nie zmianiają danych takich jak zalety, zainteresowania i potem nie są w stanie wytłumaczyć się z tego na rozmowie). Najprościej, nie znaczy najlepiej! Internet jest ciekawym źródłem, ale w formie posiłkowania się wiedzą tam zdobytą. Też z niego korzystam, ale wzory i same schematy CV tworzę sama w oparciu o własne pomysły, czasem inspirują mnie inni. Warto zatem stworzyć coś swojego, indywidualnego, czasem oryginalnego, bo wtedy mamy szansę zaistnieć wśród tłumu.

Zapraszam do śledzenia kolejnych części cyklu, które poświęcę konstrukcji CV.
Polecam: „Jak napisać najlepsze CV i list motywacyjny” (L. Kulczycka), ABC a Wolters Kluwer Business, Warszawa 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz