Szukając pracy warto zastanowić się, jaka wiedza okaże się niezbędna, żeby odnieść sukces - czyli znaleźć satysfakcjonujące nas i spełniające nasze oczekiwania zatrudnienie.
Moje od A do Z poszukiwania pracy składa się z następujących elementów:
A - aktywność - poszukiwanie pracy to pełnoetatowa praca! W związku z tym warto poświęcić jej ok. 6 - 8 godzin dziennie (tyle mniej więcej efektywnie pracujemy).
B - bezpośredni kontakt - daje możliwość szybkiego zweryfikowania oferty pracy i wymagań pracodawcy.
C - Curriculum Vitae - życiorys zawodowy, czyli szybki przegląd naszych kwalifikacji, umiejętności, mocnych stron, wspomagany szatą graficzną może stać się naszą profesjonalną wizytówką zawodową.
D - doradca zawodowy - wspiera, uczy aktywności, pomaga wybrać alternatywną drogę dalszego rozwoju zawodowego.
E - EFS - Europejski Fundusz Społeczny - możliwość podwyższania kwalifikacji bez ponoszenia specjalnych kosztów.
F - formy rekrutacji - warto poczytać fora, poradniki w celu uzupełnienia wiedzy na temat dzisiejszych metod rekrutacyjnych na różne stanowiska, począwszy od rozmów swobodnych do form assessment centre.
G - gazety - nawet darmowe Metro czy Echo wręczone przez kolportera z rana może być skarbnicą wiedzy na temat lokalnych inicjatyw (np. projektów z EFS, projektów budowy nowych firm, itp.).
H - harmonia - harmonia w połączeniu dwóch ważnych sfer naszego życia: sfery życia prywatnego i życia zawodowego. Umiejętne ich łączenie sprawia, że nasze życie jest świetnie ułożone.
I - internet - najpopularniejszy sposób poszukiwania pracy, który sprawia, że aplikowanie na wolne stanowiska pracy staje się szybsze i łatwiejsze.
J - języki obce - ważna umiejętność cywilizacyjna na rynku pracy, w związku z tym znajomość nawet podstawowa jest mile widziana.
K - komputer - znajomość pakietu MS Office to dziś podstawa (warto również poznać inne edytory tekstu - pakiety Open Office czy Libre Office). Poza tym większość aplikacji na wolne stanowiska pracy składamy przy użyciu tego sprzętu.
L - lata pracy - nawet te nieformalne, dorywcze, czy tzw. "na czarno" to skarbnica umiejętności, którymi w szczególnych przypadkach warto się pochwalić pracodawcy.
Ł - łamigłówki - czy jak kto woli "testy sprawdzające nasze predyspozycje, umiejętności" - przygotowane w formie testu sprawdzającego znajomość ustawy, poprzez sprzedaż wirtualnych usług w celu sprawdzenia naszych negocjacji z klientem, czy również zadania sprawnościowe badające logiczne myślenie, koordynację ruchową czy pracę w zespole.
M - mowa ciała - to jej elementom poświęcamy około 93 % uwagi. Nauka pewnych gestów może być bardzo przydatna w postrzeganiu nas przez innych.
N - nowe możliwości - istotne jest ich poszukiwanie w formie planu B, tak na wszelki wypadek.
O - opisy zawodów - najprostsza forma "ściągi" do konstrukcji dokumentów aplikacyjnych.
P - pozytywne nastawienie - bez niego nie wychodzimy z domu szukać pracy. Kto ma być pewnym, że znajdziemy pracę, jak nie my sami?
R - reklama - rozmowa kwalifikacyjna to taki szczególny czas, kiedy możemy pokazać się z takiej strony, z jakiej chcemy, żeby inni nas widzieli. Więc starajmy się zareklamować z jak najlepszej strony.
S - szkolenia - podnoszenie własnych kwalifikacji, zdobywanie nowych uprawień, przekwalifikowanie. Dobra alternatywa pozwalająca na bycie aktywnym.
T - testy predyspozycji - przydatne w celu określenia swoich mocnych strony, dla niezdecydowanych co do wyboru ścieżki kariery mogą być impulsem do zastanowienia się nad swoją przyszłością zawodową.
U - urząd pracy - dużo można pisać, jednakże warto pamiętać o usługach jakie w tej placówce oferowane są dla osób bezrobotnych i umiejętnie z nich korzystać.
W - wiedza o nas samych - bilans własnych kompetencji jest istotnym elementem w przypadku odpowiedzi na pytanie: "Czego szukam?"
Z - znajomości - ważna metoda poszukiwania pracy, dlatego cały czas należy tworzyć własną siatkę kontaktów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz