17 listopada 2012

Cz. 5 - Profesjonalne CV - wykształcenie

Dość często podstawą do otrzymania wymarzonej pracy jest posiadanie odpowiedniego poziomu wykształcenia bądź wręcz jego odpowiedniego kierunku. Tym razem biorę pod lupę kolejny punkt, który pojawia się w naszych CV, czyli wykształcenie. Musimy zwrócić tutaj uwagę na kilka ważnych zasad:
 • chronologia - ta zasada dotyczy każdego punktu w naszym CV, gdzie pojawiają się daty. Doświadczenie, wykształcenie czy szkolenia podajemy w odwrotnej sekwencji czasu, czyli od ostatniej aktywności.
 • daty - moją propozycją w przypadku podawania dat w CV jest zastosowanie schematu miesiąc/rok. Jeżeli uczymy się nadal lub w dalszym ciągu pracujemy- nie podajemy daty końcowej danej aktywności, zastępujemy ją natomiast zwrotem "do nadal". Podając same lata możemy narazić się na brak precyzyjności i lekkie wprowadzanie pracodawcy w błąd, szczególnie w przypadku doświadczenia zawodowego.

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

 • brak skrótów - LO, PSZ, ZSZ, SP - tego typu skróty rozwijamy, podając pełną nazwę ukończonej szkoły i miejscowość.
 • poziom wykształcenia - poziom wykształcenia podajemy w następującej kolejności: studia, szkoła policealna, szkoła średnia zawodowa lub średnia ogólna, szkoła zawodowa, gimnazjum, podstawówka. Jeżeli posiadamy szkołę powyżej gimnazujm czy podstawówki, tych szkół wówczas nie podajemy w CV (wyjątek stanowi posiadania tylko takiego poziomu wykształcenia, ale wówczas przy szkole gimnazjalnej nie podajemy podstawówki). Logiczne jest, że posiadając wykształcenie zawodowego, musieliśmy przejść szkoły podstawowe, bo w Polsce na dzień dzisiejszy inaczej się nie da. Podobnie jest ze szkołą średnią ogólną w przypadku ukończenia studiów. Podawanie wykształcenia średniego z zaznaczeniem zdania matury, nie ma sensu, ponieważ aby pójść na studia trzeba ten papierek posiadać. Zwracam tutaj też uwagę na to, że czasem nie ma sensu podawać wszystkich ukończonych szkół. Dla przykładu: chcę być pracownikiem administracji samorządowej. Ukończyłam szkołę zawodową w kierunku piekarza, później ukończyłam uzupełniające liceum ogólnokształcące, gdzie zamarzyło mi się zostać kosmetyczką po szkole policealnej, ale tutaj namówiła mnie koleżanka na studia z zakresu prawa i administracji. Posiadając ostatecznie wyższe wykształcenie zamierzam złożyć aplikacje do Urzędu Miasta. Szkoła zawodowa i policealna w tym przypadku zupełnie nie jest mi potrzebna do szczęścia. Wystarczy zaznaczenie szkoły średniej ogólnej i studiów. Ważne jest zatem dopasowanie naszego CV do potrzeb danego stanowiska pracy.
 • Fragment wzoru CV
  (moja własna twórczość)
 • tytuły zawodowe, specjalności, kierunki, wydziały - im mniej tym lepiej - ta zasada dotyczy się wszystkiego. Lepiej podać sam tytuł zawodowy lub wykształcenie, niż podawać wydziały, kierunki, katedry, specjalności, itp.
 • Fragment wzoru CV
  (moja własna twórczość)
 • podkreślenia - warto w przypadku wykształcenia podkreślić poprzez pogrubienie tytuły zawodowe, bardziej rzucają się wówczas w oczy. Pamiętajmy o tym, że pracodawca na pierwszy rzut oka ma widzieć najistotniejsze elementy naszego CV.
 • temat pracy dyplomowej - osobiście uważam to za zbędny element w CV. Dopuszczam podawanie tematu pracy w CV, jeśli jest ona związana z pracą, o którą się staramy lub została napisana na podstawie badania danej firmy, w której teraz chcielibyśmy pracować.
Tworzenie CV nie jest trudne, ale wymaga gruntownego przygotowania i poświęcenia temu odpowiedniej ilości czas. Nic na siłę i byle jak. Warto się przyłożyć, bo to może zaowocować i przynieść upragniony sukces, w postaci zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Już niedługo zapraszam na post poświęcony doświadczeniu zawodowemu. Sądzę, że z ciekawą częścią dotyczącą zakresu obowiązków, które z pozoru mogą okazać się bardziej problemowe niż przypuszczamy.

4 komentarze:

 1. Dzień dobry, weszłam na bloga, bo temat aktualnie mnie interesuje :) W związku z tym mam pytanie - jeżeli studiowałam dwa kierunki i studia magisterskie skończyłam wcześniej niż licencjackie, która pozycja powinna w CV znaleźć się na początku - wyższy tytuł (magister), czy później skończone studia (licencjat)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   Generalnie w CV powinna być zachowana chronologia, czyli studia licencjackie powinny być u samej góry, poniżej studia magisterskie. Proszę również pamiętać o przygotowaniu CV w formie ukierunkowanej, czyli podawać swoje dane w odniesieniu do oferowanego stanowiska pracy. W tym przypadku, jeżeli studia licencjackie i magisterskie mają różne kierunku, należy podać taki poziom wykształcenia jako główny, który będzie tożsamy ze stanowiskiem pracy, o które się Pani ubiega.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Witam, wygooglowało mi ten temat a mam do Pana jedno pytanie odnośnie tego tematu.
  Skończyłem studia magisterskie z HR i w tej dziedzinie się rozwijam i chcę rozwijać zawodowo.
  "Niestety" przed tymi studiami zrobiłem licencjat na awf - wychowanie fizyczne i do tego zajęło mi to 4 lata, bo byłem na rocznej dziekance ze względu na nowotwór mózgu.
  I czy ukierunkowane CV w tym przypadku znaczy, że w ogóle nie wspominać o moich studiach licencjackich i w sekcji edukacja zostawić tylko magisterskie związane z branżą co do której aplikuję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie można tak zrobić, jak Pan wspomina. Ewentualnie mogłabym zaproponować główny punkt pod nazwą "SZCZEGÓLNE PREDYSPOZYCJE" i w tym punkcie wskazać podpunkt "Kwalifikacje", później "Doświadczenie zawodowe", itd. Szczególne predyspozycje powinny wskazywać na wybiórcze informacje, najistotniejsze, które przekazuje się do wiadomości pracodawcy, oczywiście biorąc pod uwagę branżę, w której chciałby Pan pracować.

   Usuń