2 stycznia 2013

To, co nas przeraża - czyli słów kilka o liście motywacyjnym

Kiedy mówię swoim klientom, że do CV dobrze będzie przygotować list motywacyjny - zazwyczaj uśmiechają się pod nosem. Lata pracy nauczyły mnie, że oznacza to "mam z tym problem". Problem wiąże się głównie z tym, że nie wiemy, co pisać w liście oraz nie potrafimy podkreślać swoich atutów.
I właśnie dlatego dość często czytam w listach motywacyjnych o opiece nad królikami, pozazawodowych aktywnościach czy dokładnych opisach czynności zawodowych z poprzednich zakładów pracy. Jak tego uniknąć? Zapraszam do stosowania poniższych zasad:
 • strona techniczna - podobnie jak w CV. Jednakże tutaj zwracamy uwagę na długość listu: maksymalnie 1 strona (mniej więcej 3/4 strony). Pamiętajmy, że chcemy, aby nasz list motywacyjny pracodawca jednak przeczytał, w związku z tym musi to być dość zwięzła forma.
 • nie powielamy CV w liście motywacyjnym - CV zawiera wszystkie informacje dotyczące naszego zatrudnienia (okresy pracy, nazwy stanowisk, nazwy firmy), nie ma więc sensu podawać tego ponownie w liście motywacyjnym. Tutaj skupiamy się na najistotniejszych informacjach z punktu widzenia oferty pracy, o którą się ubiegamy. Rozwijamy w pewien sposób informacje, które podaliśmy w CV (np. w przypadku zalet: jeśli jesteśmy osobami odpowiedzialnymi to w liście motywacyjnym napiszmy dlaczego tacy jesteśmy?).
 • pamiętajmy o celu - list motywacyjny powinien mieć zawsze jasno określony cel. Celem jest oczywiście podjęcie pracy, jednakże wskazujemy zawsze konkretne stanowisko pracy i wokoło tego budujemy pozytywny klimat naszej osoby, jako przyszłego pracownika.
 • motywacja - istotne, aby pokazać pracodawcy, że czynniki motywujące nas do podjęcia zatrudnienia w danej firmie to nie tylko kwestia materialna. Motywację może być: chęć pracy w dużej korporacji o ugruntowanej pozycji na rynku, chęć rozwoju,chęć zdobycia doświadczenia zawodowego, chęć wykorzystania swojego bogatego doświadczenia, itp. Warto tutaj odpowiedzieć sobie samemu na pytania: dlaczego chcę  podjąć pracę, dlaczego chcę pracować u danego pracodawcy, dlaczego interesuje mnie właśnie to stanowisko pracy?
 • atuty - o tym bardzo często zapominamy w liście motywacyjny. Atuty to nasze umiejętności, zalety osobiste, specyficzne doświadczenie zawodowe. Proponuję zawsze, aby nie "strzelać nimi jak z karabinu", czyli nie wymieniać ich po przecinku. W zamian można wpleść je w całość tekstu. Dla przykładu: dzięki poprzedniej pracy nauczyłam się obsługi komputera; w związku z ostatnim miejscem zatrudnienia wykształciły się we mnie takie cechy jak odpowiedzialność i odporność na stres; w swojej poprzedniej pracy jako opiekunka dziecięca mogłam wykazać się troską o małych podopiecznych oraz kreatywnością w tworzeniu nowych zabaw, itp.
Przykład listu motywacyjnego


Przykład listu motywacyjnego


Wszystko o CV - dla przypomnienia:
Cz. 1 - Profesjonalne CV - strona techniczna, szata graficzna
Cz. 2 - Profesjonalne CV - rodzaje życiorysów
Cz. 3 - Profesjonalne CV - dane personalne
Cz. 4 - Profesjonalne CV - cel zawodowy
Cz. 5 - Profesjonalne CV - wykształcenie
Cz. 6 - Profesjonalne CV - doświadczenie zawodowe
Cz. 7 - Profesjonalne CV - kursy, szkolenia, uprawnienia, licencje
Cz. 8 - Profesjonalne CV - zalety osobiste
Cz. 9 - Profesjonalne CV - umiejętności i dodatkowe informacje
Cz. 10 - Profesjonalne CV - zainteresowania
Cz. 11 - Profesjonalne CV - inne elementy CV

3 komentarze:

 1. Zdecydowanie będę się stosować, bo już za chwilę sama będę musiała taki list napisać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobre rady i uniwersalne. Zaimplementuję je w moich lekcjach ze studentami MBA. W końcu już wkrótce też będą musieli takie pisać. Dzięki za dobre opracowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, że moja wiedza może okazać się przydatna:)

   Usuń