27 grudnia 2012

Kreatywne formy CV

Podstawową formą przekazania pracodawcy wiedzy na temat tego, kim jesteśmy, co potrafimy, jest forma klasycznego CV ze wszystkim znamionami graficznymi, które możemy tam zastosować. Na ten temat pisałam dość obszernie. Jednakże przy tej okazji, wypadałoby wspomnieć o tzw. kreatywnych formach CV. Mam tutaj na myśli formy takie, jak: portale społecznościowo-zawodowe (to taka moja robocza wersja, dalej podam o co chodzi, więc wszystko się rozjaśni) czy infografiki.

Portale społecznościowo-zawodowe
Dwa dość popularne portale www.profeo.pl oraz www.goldenline.pl oferują stworzenie własnego CV przy pomocy prostych formularzy. Nazwałam te portale "społecznościowo-zawodowe" ponieważ dają możliwość pozyskiwania nowych znajomości wśród rekruterów, pracodawców, pracowników, ale w dalszym ciągu zajmują się sferą zawodową, rozwojem osobistym, itp. Według mnie jest to ciekawa forma elektronicznej aplikacji, z pewnością kolejna szansa na zdobycie fajnego zatrudnienia. Polecam szczególnie drugi portal i panele dyskusyjne, grupy tematyczne. Można spotkać tam ciekawych ludzi, o ciekawych pomysłach, które być może okażą się dla nas samych inspiracją do działania.

Infografiki - wizualna strona informacji
Infografiki to nowe, kreatywne podejście do obrazowania różnych informacji, również tych zawodowych, które podajemy w CV. Polecam tutaj np. portal www.vizualize.me. Zaletą tej formy jest przede wszystkim to, że informacje przekazywane w formie infografiki "rzucają" się w oczy. To duża zaleta dla wzrokowców oraz dla osób, które cenią sobie konkrety. Wykorzystanie takiej formy aplikacji pokazuje nasze nieszablonowe podejście, kreatywność, twórczość. Jednakże należy pamiętać, że wybór formy przekazu informacji w ramach dokumentów aplikacyjnych, musi mieć jasno określony cel.

Portfolio - pokaż, co potrafisz
Fotograf, grafik, stolarz, florysta, dekorator wnętrz - to tylko kilka zawodów, gdzie istotą zatrudnienia może być to, co potrafimy. W związku z tym warto zastanowić się nad przygotowaniem portfolio swoich prac. W każdym z przypadków mogą to być zdjęcia naszych prac, a w pracy grafika - demonstracja elektroniczna (np. przy użyciu laptopa). Portfolio może mieć różną formę: papierową bądź elektroniczną. To może być album ze zdjęciami, ale równie dobrze własna strona z prezentacją własnych fotografii. Chodzi o to, aby pokazać jedynie próbki swoich prac w celu pokazania własnych umiejętności, talentu.

Poniżej przedstawiam kilka wzorów kompletnych CV mojego autorstwa:
Przykład CV (mojego autorstwa)

Przykład CV (mojego autorstwa)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz