29 listopada 2012

Cz. 9 - Profesjonalne CV - umiejętności i dodatkowe informacje

Dziś o punkcie umiejętności w naszych CV. Jeden z moich ulubionych punktów. I myślę, że dość ważny. Tutaj pokazujemy pracodawcy, co takiego potrafimy robić, w czym jesteśmy mocni, na czym się znamy. Jednakże i tutaj musimy bacznie przestrzegać pewnych zasad:
  • prawda i tylko prawda - bezpodstawne opisywanie własnych umiejętności nie jest mile widziane. Pewnego rodzaju umiejętności można sprawdzić w formie praktycznej na rozmowie. Poza tym nie chcemy przecież wyjść na kłamcę. Ale o tym jeszcze za chwilę.
  • dopasowanie do charakteru pracy - nasze umiejętności powinny się pokrywać z się z charakterem pracy, o którą się ubiegamy. Nie ma sensu pisać wszystkiego, co potrafimy, bo część rzeczy nie będzie miała większego znaczenie. Poza tym, nie zaśmiecamy CV zbędnymi elementami.
  • język fachowy - zawsze zwracam uwagę na to, czy dana umiejętność napisana jest fachowo. Dla przykładu: układanie truskawek na bitej śmietanie brzmi komicznie i lepiej zamienić to na "dekorowanie deserów". Aby podać fachowo swoje umiejętności polecam kolejny raz opisy zawodów: www.doradca.praca.gov.pl (Doradca 2000- do znalezienia w wyszukiwarce google.pl, jeśli tutaj odmówi przekierowania), www.zawodowe.com, www.zielonalinia.gov.pl.
Pewne nasze charakterystyczne umiejętności można śmiało sprawdzić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oto przykłady:
  • języki obce - stopień znajomości danego języka pracodawca łatwo może sprawdzić rozpoczynająca rozmowę w danym języku wskazanym przez nas w CV. To rozwieje jego wszystkie wątpliwości.
  • Stopień języka podajemy od podstawowego, po komunikatywny i biegły. Oczywiście, jeśli posiadamy certyfikaty językowe, wówczas stopień znajomości podajemy wg klasyfikacji tam zawartej.
  • obsługa komputera - dziś w dobie przenośnych komputerów, problemem nie jest poproszenie nas o napisanie jakiegoś pisma, czy zrobienie tabelki w Excelu. Podstawową obsługą komputera w dzisiejszym czasie jest znajomość w tym właśnie stopniu arkusza kalkulacyjnego i edytora tekstu. Mile widziane będzie swobodne poruszanie się w przestrzeni internetu i znajomość dodatkowych, specjalistycznych programów (w zależności od branży).
  • umiejętności interpersonalne - jeśli w CV napiszemy, że świetnie odnajdujemy się w pracy zespołowej, łatwo nawiązujemy kontakty z innym, a na rozmowie zaprezentujemy się jak szara myszka pod miotłą - nie pokażemy się z najlepszej strony.
  • cechy osobowe - piszemy, że jesteśmy punktualni, a spóźniamy się na rozmowę; piszemy, że jesteśmy dyspozycyjni, a od progu wspominamy pracodawcy, że możemy pracować tylko do 13.00 i to tylko w dni parzyste - od razu strzelamy sobie "gola samobójczego".
Umiejętnością może być zarówno "soft skills" (np. umiejętność pracy w grupie, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, dokładność w wykonywaniu powierzonych zadań zawodowych), jak również umiejętności "twarde" (np. obsługa wózka widłowego, znajomość programu Płatnik, znajomość rysunku technicznego).
Jak zwykle prezentuję poniżej przykłady wspomnianych elementów CV. Kolejny punkt, jakiemu zamierzam poświęcić post, to zainteresowania. Zapraszam:)

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

25 listopada 2012

Cz. 8 - Profesjonalne CV - zalety osobiste

Po co nam w CV taki punkt jak "Zalety osobiste"? Między innymi po to, aby uświadomić pracodawcy, że dzięki naszym cechom charakteru będziemy w stanie szybko przystosować się do nowych warunków. Zalety osobiste są pewnego rodzaju umiejętnościami adaptacyjnymi, które pozwalają nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości czy nawiązać relacje z innymi. Mogą być bardzo pomocne w otrzymaniu zatrudnienia, ale również w utrzymaniu pracy. Dla przykładu: jeśli nie będę punktualna, dość szybko pracodawca zdecyduje się podziękować mi za współpracę.
Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)
Podając ten punkt w CV należy pamiętać o tym, aby podane cechy charakteru były zgodne z naszą osobą. Może zdarzyć się tak, że pracodawca przeczyta w naszym CV, że jesteśmy asertywni i zapragnie zapytać nas na rozmowie kwalifikacyjnej, w czym ta asertywność się przejawia. "Fo pa" będzie jeśli nie będziemy nawet wiedzieli co to za pojęcie. W związku z tym zawsze musimy być przygotowani na argumentację każdej z cechy czy podanie przykładu świadczącego o tym, że jesteśmy tacy, a nie inni. To raz.
Dwa - ilość cech charakteru. Zawsze polecam swoim kursantom ilość podawanych cech w granicach 5 - 8 sztuk. Zawsze taka liczba nieco bardziej nakreśla pracodawcy, jacy jesteśmy.
Po trzecie - szablonowe cechy. Punktualni, odpowiedzialni, rzetelni i lojalni jesteśmy wszyscy. Pokażmy pracodawcy trochę więcej indywidualności, trochę więcej cech, które określają nas, a nie całą populację ludzką.
Cztery - starajmy dopasować się nasze cechy do stanowiska pracy, o które się ubiegamy. Znajdźmy w sobie takie zalety, które z powodzeniem pasować będą do charakteru pracy, którą chcielibyśmy wykonywać.
I po piąte - i być może najważniejsze - zalety powinny ukazywać pozytywne i tylko pozytywne strony naszego charakteru. Mimo, że słowo zalety powinno być tak kojarzone, zdarza się, że tak nie jest.


Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

23 listopada 2012

Cz. 7 - Profesjonalne CV - kursy, szkolenia, uprawnienia, licencje

Kursy czy szkolenia, które mieliśmy okazję odbyć oznaczają dla nas nowe umiejętności, którymi warto pochwalić się w naszym CV. Czasem poprzez ukończone szkolenie zdobywamy bardzo istotne dla naszej przyszłej pracy uprawnienia i licencje do jej wykonywania.
Poniżej znajdziecie kilka przykładów prezentacji punktu szkoleń w CV. Jednakże warto w tym punkcie pamiętać o:
  • aktualności - szkolenia powinny być jak najbardziej aktualne, szczególnie szkolenia dające uprawnienia. Szkolenie z zakresu obsługi komputera, które odbyliśmy w latach 80-tych, nie ma dziś większego znaczenia, ponieważ komputeryzacja bardzo poszła do przodu. Trochę inaczej jest ze szkoleniami z zakresu tzw. umiejętności miękkich - są one bowiem uniwersalne i raczej nie mam tutaj mowy o przedawnieniu.
  • chronologii - jeśli w CV decydujemy się na podanie dat, pamiętajmy o tym, aby podobnie jak w doświadczeniu zawodowym zastosować odwróconą chronologię.
  • czasie trwania - jeżeli chcemy podkreślić rzetelność szkolenia warto w nawiasie podać czas jego trwania (ilość godzin). Jeżeli szkolimy się z zakresu np. umiejętności językowych podanie ilości godzin szkolenia daje pracodawcy jakąś informację, że faktycznie czegoś się nauczyliśmy.
  • ilości szkoleń - czasem liczba szkoleń przewyższa liczbę zakładów pracy w doświadczeniu zawodowym. Wówczas, jeśli szkolenia dotyczą pewnej dziedziny, można zapisać je łącznie, zaznaczając iż są to szkolenia zawodowe z danego zakresu.
Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

19 listopada 2012

Cz. 6 - Profesjonalne CV - doświadczenie zawodowe

Jak rozumieć zwrot "tankowanie kierowców", kiedy ktoś pisze o swoim zakresie obowiązków przy okazji podania doświadczenia zawodowego? Jakie jest Wasze skojarzenie?:) Moje skojarzenie: "ale gdzie ich tankuje". Samochody można tankować, ale nie kierowców... To tylko jeden przykład przejęzyczenia lub dwuznaczności w CV. Ale o tym jeszcze za chwilkę...

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)
Podając doświadczenie zawodowe w naszym CV zwracamy uwagę na punkty, które opisałam w ostatnim poście, czyli: chronologia, daty, podkreślenia. Jeśli chodzi o skróty - dopuszcza się podawanie skrótów typu: sp. z o.o., s.j., s.c.
Doświadczenie zawodowe jest takim punktem, w którym w pewien sposób możemy się pochwalić tym, co robiliśmy u poprzedniego pracodawcy. Jeżeli pracodawca prosi nas o nadesłanie również listu motywacyjnego, sugeruję podać zakres obowiązków w liście, w myśl zasady mówiącej, że nie powielamy życiorysu zawodowego z listem motywacyjnym. Dwie najważniejsze zasady konstrukcji doświadczenia zawodowego są następujące:
  • minimalizm - im mniej podamy elementów w zakresie czynności zawodowych tym lepiej. Ważne, aby być konkretnym. Podajemy te czynności, które były najistotniejsze, ale które przy okazji mogą przydać się nam w przyszłej pracy. W celu określenia naważniejszych zadań zawodowych przydatny i warty wykorzystania może być nasz zakres obowiązków.
  • brak przesady - czasem chcemy podkreślić swoje kompetencje podając dosłownie wszystkie czynności, które mieliśmy okazję wykonywać w pracy. I dlatego, kiedy sprawdzam różne CV, pojawiają się takie wpisy jak: podlewanie kwiatów doniczkowych jako sekretarka lub adresowanie kopert wraz z naklejaniem znaczków pocztowych. O oczywistych rzeczach, które są niepisanymi zasadami nie wspominamy w naszym CV.

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Przejęzyczenia w CV
"Bez nałogów - ale palący", "wykładanie towarów takich jak nabiał i pieczywo", "doświadczenie w obsłudze prezesa", "opieka nad dzieckiem i królikiem", "obsługa ekspresu ciśnieniowego"... To autentyczne przykłady, które można by mnożyć. Zwracajmy baczną uwagę na to, co podajemy w CV i jak to może być rozumiane przez innych! Moja rada - niech nasze CV przejrzy ktokolwiek w celu sprawdzenia, czy wszystko tam zawarte jest dla niego jasne i czytelne.
Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)
Praca dorywcza, praktyka zawodowa
Czasem bywa tak, że nasze doświadczenie zawodowe przybiera postać prac o dzieło czy umów zlecenie. Umowy cywilno-prawne (zlecenie i dzieło) w jakiś sposób są udokumentowane, ponieważ posiadamy potwierdzenie ich zawarcie. Problem pojawia się z tzw. "pracą na czarno", gdzie nie posiadamy żadnego potwierdzenia jej wykonywania. Uważam, że w szczególnych przypadkach (np. długość wykonywania tych prac, luki w doświadczeniu zawodowym lub bardzo małe doświadczenie) istnieje możliwość podawania takiej pracy w naszym CV. Ale uwaga! Z zaznaczeniem, że to praca dorywcza, bez podania nazwy pracodawcy i w jakim charakterze była wykonywana.
Podobnie jest z praktyką zawodową (jeśli oczywiście była tzw. "praktyką z prawdziwego zdarzenia", gdzie faktycznie mieliśmy okazję przyswoić ciekawą i pożyteczną wiedzę). Jest to punkt, który mogą w swoim CV podawać szczególnie osoby młode, które nie posiadają jeszcze doświadczenia zawodowego.

17 listopada 2012

Cz. 5 - Profesjonalne CV - wykształcenie

Dość często podstawą do otrzymania wymarzonej pracy jest posiadanie odpowiedniego poziomu wykształcenia bądź wręcz jego odpowiedniego kierunku. Tym razem biorę pod lupę kolejny punkt, który pojawia się w naszych CV, czyli wykształcenie. Musimy zwrócić tutaj uwagę na kilka ważnych zasad:
  • chronologia - ta zasada dotyczy każdego punktu w naszym CV, gdzie pojawiają się daty. Doświadczenie, wykształcenie czy szkolenia podajemy w odwrotnej sekwencji czasu, czyli od ostatniej aktywności.
  • daty - moją propozycją w przypadku podawania dat w CV jest zastosowanie schematu miesiąc/rok. Jeżeli uczymy się nadal lub w dalszym ciągu pracujemy- nie podajemy daty końcowej danej aktywności, zastępujemy ją natomiast zwrotem "do nadal". Podając same lata możemy narazić się na brak precyzyjności i lekkie wprowadzanie pracodawcy w błąd, szczególnie w przypadku doświadczenia zawodowego.

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

  • brak skrótów - LO, PSZ, ZSZ, SP - tego typu skróty rozwijamy, podając pełną nazwę ukończonej szkoły i miejscowość.
  • poziom wykształcenia - poziom wykształcenia podajemy w następującej kolejności: studia, szkoła policealna, szkoła średnia zawodowa lub średnia ogólna, szkoła zawodowa, gimnazjum, podstawówka. Jeżeli posiadamy szkołę powyżej gimnazujm czy podstawówki, tych szkół wówczas nie podajemy w CV (wyjątek stanowi posiadania tylko takiego poziomu wykształcenia, ale wówczas przy szkole gimnazjalnej nie podajemy podstawówki). Logiczne jest, że posiadając wykształcenie zawodowego, musieliśmy przejść szkoły podstawowe, bo w Polsce na dzień dzisiejszy inaczej się nie da. Podobnie jest ze szkołą średnią ogólną w przypadku ukończenia studiów. Podawanie wykształcenia średniego z zaznaczeniem zdania matury, nie ma sensu, ponieważ aby pójść na studia trzeba ten papierek posiadać. Zwracam tutaj też uwagę na to, że czasem nie ma sensu podawać wszystkich ukończonych szkół. Dla przykładu: chcę być pracownikiem administracji samorządowej. Ukończyłam szkołę zawodową w kierunku piekarza, później ukończyłam uzupełniające liceum ogólnokształcące, gdzie zamarzyło mi się zostać kosmetyczką po szkole policealnej, ale tutaj namówiła mnie koleżanka na studia z zakresu prawa i administracji. Posiadając ostatecznie wyższe wykształcenie zamierzam złożyć aplikacje do Urzędu Miasta. Szkoła zawodowa i policealna w tym przypadku zupełnie nie jest mi potrzebna do szczęścia. Wystarczy zaznaczenie szkoły średniej ogólnej i studiów. Ważne jest zatem dopasowanie naszego CV do potrzeb danego stanowiska pracy.
  • Fragment wzoru CV
    (moja własna twórczość)
  • tytuły zawodowe, specjalności, kierunki, wydziały - im mniej tym lepiej - ta zasada dotyczy się wszystkiego. Lepiej podać sam tytuł zawodowy lub wykształcenie, niż podawać wydziały, kierunki, katedry, specjalności, itp.
  • Fragment wzoru CV
    (moja własna twórczość)
  • podkreślenia - warto w przypadku wykształcenia podkreślić poprzez pogrubienie tytuły zawodowe, bardziej rzucają się wówczas w oczy. Pamiętajmy o tym, że pracodawca na pierwszy rzut oka ma widzieć najistotniejsze elementy naszego CV.
  • temat pracy dyplomowej - osobiście uważam to za zbędny element w CV. Dopuszczam podawanie tematu pracy w CV, jeśli jest ona związana z pracą, o którą się staramy lub została napisana na podstawie badania danej firmy, w której teraz chcielibyśmy pracować.
Tworzenie CV nie jest trudne, ale wymaga gruntownego przygotowania i poświęcenia temu odpowiedniej ilości czas. Nic na siłę i byle jak. Warto się przyłożyć, bo to może zaowocować i przynieść upragniony sukces, w postaci zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Już niedługo zapraszam na post poświęcony doświadczeniu zawodowemu. Sądzę, że z ciekawą częścią dotyczącą zakresu obowiązków, które z pozoru mogą okazać się bardziej problemowe niż przypuszczamy.

12 listopada 2012

Cz. 4 - Profesjonalne CV - cel zawodowy

Cel zawodowy to ciekawa forma autoprezentacji w naszym życiorysie zawodowym. Może wskazywać, jakiej pracy poszukujemy (wskazujemy wówczas stanowisko pracy i ewentualny nr referencyjny oferty pracy). Mówi również o tym, co satysfakcjonowałoby nas w pracy, o którą się staramy. Cel zawodowy to miejsce na prezentację naszych najważnieszych umiejętności, kluczowych doświadczeń w formie jednego lub dwóch krótkich zdań. Na tej podstawie rekruter będzie wiedział kim jesteśmy i w jakiej pracy się sprawdzimy.
W przypadku celu zawodowego należy pamiętać o pewnych zasadach:
  • bazujemy tylko i wyłącznie na najmocniejszych stronach
  • podkreślamy skrótowo (hasłowo) kluczowe doświadczenie
  • cel ma jasno określać, jakiej pracy poszukujemy
  • podajemy go zazwyczaj w okolicach danych osobowych, aby pracodawca już na wstępie zrozumiał dlaczego aplikujemy na oferowane przez niego stanowisko.

Cel zawodowy można nazwać również korzystając z innych nazw, na przykład: "Profil zawodowy" czy "Profil osobowy".

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)
Fragment wzoru CV
(moja własna twórczość)

Polecam:
Przykładowe cele zawodowe w różnych branżach
Cele zawodowe

9 listopada 2012

Cz. 3 - Profesjonalne CV - dane personalne

Wzorów CV jest masę. W internecie znajdziemy ogrom różnych form - kolorowych, czarno-białych, mniej lub bardziej twórczych. Gdyby zacząć analizować owe dokumenty okazałoby się, że posiadają pewne wspólne cechy. Pomimo, że nie ma jednolitego wzorca CV, istnieją pewne elementy, które odnajdziemy wszędzie. Są to na przykład dane osobowe. Myślę, że nikomu nie trzeba tłumaczyć dlaczego zamieszczamy je w CV;)

Podstawowymi danymi są:
  • imię i nazwisko -  pracodawca zwyczajnie musi wiedzieć z kim ma do czynienia, to nie podlega dyskusji. Zdarza się, że niektóre osoby podają w CV drugie imię - tutaj wychodzę z założenia, że jeśli faktycznie używamy dwóch imion, można je podać, w innym przypadku większego znaczenia to nie ma.
  • data urodzenia - odwieczny problem w CV. Ujmę to tak: pracodawca przede wszystkim powinien oceniać nas pod względem zdobytego doświadczenia i posiadanych umiejętności, rzeczywistość jednak pokazuje zupełnie inny obraz. Konstytucja naszego państwa, jak również sam Kodeks Pracy zabraniają dyskryminacji kogokolwiek z powodu czegokolwiek. Natomiast wspomniany Kodeks Pracy (art. 22 1) mówi, że pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie m.in. daty urodzenia. Skoro jest akt prawny pozwalający na zapytanie o takie dane, data urodzenia jednak powinna znaleźć się w naszym CV. Nie ma natomiast większego znaczenia, gdzie się urodziliśmy.
  • adres zamieszkania - w literaturze spotkałam się z różnym patrzeniem na ten punkt: jedne książki podają, że podajemy cały adres, inne natomiast wskazują, że wystarczy podać jedynie miejsce zamieszkania. Myślę, że nie zaszkodzi podać cały adres. Jednak decyzję o jego podaniu każdy może podjąć sam.
  • numer telefonu - chyba najważniejszy element danych osobowych. Podajemy numer telefonu stacjonarnego lub komórkowego - najlepiej takiego, pod którym jesteśmy najczęściej uchwytni. Pamiętajmy również, że częste zmienianie numeru telefonu komórkowego nie sprzyja łatwemu kontaktowi. Pracodawcy rekrutując pracowników czasem odzywają się po kilku miesiącach, jeśli w tym czasie zmienimy numer, sami blokujemy sobie łatwą komunikację na linii pracodawca-przyszły pracownik.
  • adres e-mail - przede wszystkim stawiamy na profesjonalny identyfikator (nick). Nie ma mowy o żadnych żabkach, słoneczkach, czarodziejach, misiach, itp. Profesjonalny identyfikator to na przykład nasze imię i nazwisko czy samo nazwisko (np. annanowak@op.pl, jola_k@op.pl, marcin1980@wp.pl, itp.). Istotne jest również to, żeby sprawdzać skrzynkę mailową nawet kilka razy dziennie. Jaki ma sens podawanie adresu e-mail, jeśli sprawdzamy go okazyjnie?
  • inne - punkt danych personalnych może zawierać inne elementy, takie jak: obywatelstwo, stan zdrowia, stan rodzinny. Osobiście uważam, że są to dane, które nie powinny znaleźć się w naszym CV, nie ma zwyczajnie takiej potrzeby. Są dwie sytuacje, w których możemy je dodać. Pierwsza - mamy taki kaprys i jest to nam potrzebne do szczęścia. Dwa - jeśli pracodawca wymaga takich danych w ofercie pracy. Czasem oferty pracy są przeznaczone dla osób posiadających orzeczony stopień niepełnosprawności, w związku z czym podanie tego faktu w punkcie stan zdrowia jest tak jakby celowe. Tak samo, jak aplikując na stanowisko urzędnicze, ustawa określa obywatelstwo kandydata - wtedy podanie tej danej jest uzasadnione. Stan rodzinny może być problemowy dla pracodawcy, jeśli takie informacje podaje np. młoda mama lub młoda dziewczyna, która w oczach pracodawcy może zaraz zajść w ciążę. Zupełnie nie ma sensu pisać tej informacji, jeśli mamy dorosłe dzieci. Podobnie jest ze stanem cywilnym. Wyznaję zasadę, że nie ma sensu "zaśmiecać" naszego CV zbędnymi elementami, a te według mnie takie właśnie są.