18 grudnia 2014

Metamorfoza CV

W ostatnim czasie odwiedza mnie w pracy sporo osób chcących zmienić swoje CV. Przyczyny zmian są różne - najczęściej dotyczą braku atrakcyjności CV, nieciekawego ułożenia składowych życiorysu czy chęci posiadania innego schematu niż posiadają wszyscy. W niektórych przypadkach
Od czego zacząć metamorfozę naszego CV?
  1. Zazwyczaj jest to zmiana czcionki - zawsze proponuję czcionkę Tahoma lub Arial w rozmiarze 9 (najczęściej przy dużym doświadczeniu zawodowym i konieczności zamieszczenia CV na max. dwóch stronach) lub 10 (przy umiarkowanym doświadczeniu lub małym).
  2. Dodanie szaty graficznej - najczęściej dopasowuję ją do zdjęcia Klienta (jeśli ktoś ma czerwoną koszulę na zdjęciu nie dodaję zielonej szaty graficznej). Szata powinna być delikatna, lecz widoczna i atrakcyjna dla oka. Bardzo fajnym połączeniem kolorystycznym są wszelkie szarości z innymi kolorami (np. niebieskim, seledynowym, zielonym, fioletowym, miodowym, itp.)
  3. Ocena zamieszczonych kwalifikacji zawodowych zawartych w CV - tutaj skupiamy się na ocenie informacji zamieszczonych w CV pod względem ich przydatności z punktu widzenia pracy, o którą się ubiegamy. Pamiętamy o wymogach formalnych zawartych w ofercie pracy, jak również o idealnym profilu kandydata na dane stanowisko pracy. Taki idealny profil można znaleźć tutaj: Wyszukiwarka opisów zawodów. Po dokonaniu takiej oceny, wybrane kompetencje dodajemy do CV.
  4. Układ życiorysu - wcale nie jest powiedziane, że zawsze musimy używać klasycznego układu CV (rozpoczynającego się od danych personalnym, poprzez wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, kończąc na zainteresowaniach). W CV staramy się na samym początku podać jak najbardziej atrakcyjne informacje o naszej kandydaturze. Czasem będzie tak, że dużo bardziej atrakcyjne jest nasze doświadczenie niż wykształcenie - i tak też zamieszczamy te informacje w CV. Dla osób chcących zmienić zawód lub mających małe doświadczenie - staramy się bazować na umiejętnościach zawodowych i zaletach osobistych lub osiągnięciach zawodowych. Czasem zmiana pewnych haseł w CV - już sama w sobie wydaje się ciekawa (np. zamiast punktu "Umiejętności" można podać punkt "Szczególnych predyspozycji zawodowych", zamiast "Zakresu obowiązków" - "Wiedza zawodowa", itp.). Polecam również inny układ umiejętności, które można znaleźć tutaj: CV umiejętności (przykład pierwszy).
  5. Pierwsze wrażenie - oceniamy tutaj przejrzystość CV, łatwość w odnalezieniu najistotniejszych informacji i pierwsze wrażenie, które ma dotyczyć oceny CV w ciągu kilku pierwszych sekund, nie wczytując się w jego zawartość. Już przygotowane CV warto pokazać komuś, kto obiektywnie może spojrzeć i je ocenić.
W przypadku konstrukcji CV, w mniej lub bardziej kreatywny sposób, należy zawsze pamiętać, że wszelkie zawarte w nim informacje powinny być prawdziwe. Każda zawarta informacja może być weryfikowana przez pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej. Istotna jest również kwestia doboru słownictwa w CV - jeśli czegoś nie rozumiemy sami, nie podajemy tego w CV.
Przykład CV (moja własna twórczość)
Przykład CV (moja własna twórczość)

Polecam:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz