27 listopada 2014

Zaskakujące pytania pracodawcy na romowie kwalifikacyjnej

Prowadząc na co dzień zajęcia, moi kursanci dość często dzielą się ze mną swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi ich rozmów kwalifikacyjnych. Przy okazji podają również przykłady pytań, jakie zadają im pracodawcy. Pytania bywają dość zaskakujące.
Oto kilka z przykładów:

 • Jakiego koloru oczy ma kaczka idąca nocą?
  Takie pytanie otrzymała osoba na stanowisko pracownika stacji benzynowej, gdzie dodatkowo miała przy nocnej zmianie zajmować się dystrybutorem gazu. Wydaje mi się, że odpowiedź byłą dość ciekawa. Mianowice: Jeśli mnie Państwo zatrudnią i podczas zmiany nocnej spotkam kaczkę na podjeździe stacji, to niezwłocznie zadzwonię, aby Państwa poinformować o kolorze jej oczu.
   
 • Jakim chciałbyś być dinozaurem?
  Pytanie adresowane do kierownika niewielkiego zespołu pracowniczego. Osoba odpowiedziała, znając tylko jednego dinozaura, że chce być T-Rexem. Na co rekruter rzucił kontrę: "To znaczy, że chce Pan żerować na innych". W tym przypadku odpowiedzią kandydata było już milczenie.
   
 • Jaką znasz fajną restaurację w mieście?
  Pracownik fizyczny, specjalista w zakresie światłowodów. Pracodawca pomiędzy pytaniami o zakres doświadczenia zawodowego pyta o fajną restaurację do polecenia w mieście. Kandydat rzuca, że po co przy światłowodach mu taka wiedza. Pracodawca wskazał, że klientami firmy są osoby z różnych miejscowości i czasami odczuwając głód, pytają pracowników, gdzie mogliby coś dobrego zjeść. A przecież potencjalnego kontrahenta czy stałego klienta nie wyślemy do McDonald'a.
   
 • Dlaczego włazy do ścieków są okrągłe?
  Sama długo zastanawiałam się dlaczego. Mój kursant (aplikacja na stanowisko fizyczne) otrzymawszy to pytanie na rozmowie, zapytał pracodawcę o poprawne rozwiązanie. Okazało się, że okrągły właz łatwiej toczyć po ziemi.
   
 • Ile ma Pan mandatów?
  Odpowiedź kandydata: na moje częste przekraczanie przepisów to wcale nie dużo. Czy rzeczywiście należy aż tak chwalić się pracodawcy? Pytanie pojawiło się na rekrutacji pracowników ds. sprzedaży. Szczerość nie zawsze popłaca, szczególnie, gdy pokazujemy swoje wady i pewnego rodzaju złe przyzwyczajenia.

Polecam:
Dziwne pytania na rozmowach kwalifikacyjnych - studentwtoruniu.pl

2 komentarze:

 1. Dlaczego włazy do ścieków są okrągłe?
  Bo takiego włazu nie da się wrzucić (np. przez nieuwagę) do studzienki kanalizacyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedź rekrutera na pytanie o to, dlaczego włazy do ścieków są okrągłe jest totalnie bez sensu. Poprawna odpowiedź brzmi następująco: są okrągłe, dzięki czemu nie mogą wspaść do środka. Głupotą jest zadawanie pytań, na które nie zna się poprawnej odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń