26 grudnia 2014

List motywacyjny - praktyczne przygotowanie

Jak przygotować prosto list motywacyjny?
Pamiętając o tym, aby list motywacyjny był raczej ukierunkowaną formą aplikacji na konkretne stanowisko pracy, warto nauczyć się jego przygotowania zgodnie z profilem idealnego kandydata do pracy, czy zgodnie z wymaganiami formalnymi pracodawcy.
Od czego zatem rozpocząć ...
  1. zdefiniowanie stanowiska pracy - wiedząc na jakie stanowisko chcemy aplikować, łatwiej określić profil idealnego kandydata. Nawet jeśli aplikujemy do firmy, która nie ogłasza wolnego wakatu, zawsze starami się powołać na jakieś konkretne stanowisko pracy.
  2. Fragment litu motywacyjnego (moja własna twórczość)
    wskazanie cech istotnych z punktu widzenia idealnego kandydata - tutaj warto powołać się na oczekiwania pracodawcy, które pojawiają się w ofercie pracy, bądź na profil idealnego kandydata. Pomocne okazać się mogą tutaj opisy zawodów (np. www.zawodowe.com, www.doradca.prca.gov.pl). Wskazując cechy istotne dla określonego stanowiska pracy podajemy swoje, tak aby tworzyły zgrabną całość (przykład obok).
  3. wybór idealnego doświadczenia zawodowego - ze swojego doświadczenia zawodowego wybieramy te, które mogłoby być tożsame z oferowanym stanowiskiem pracy. Ważne jest to, aby podkreślić te czynności, które mogą się faktycznie przydać, a nie opisywać wszystko. 
  4. podkreślanie atutów - atuty można tutaj rozumieć jako osiągnięcia zawodowe, ciekawe projekty, zainteresowania zawodowe czy szczególne cechy osobowe. Istotne jest, aby dotyczyły stanowiska pracy, o które się ubiegamy. Np. grafik komputerowy ma na swoim koncie już jakieś projekty graficzne czy architekt od wczesnych lat młodości pasjonuje się tą dziedziną czytając literaturę fachową czy też bierze udział w targach z tej branży.
Tworząc swój list motywacyjny, należy pamiętać, że osoba go czytająca ma się zainteresować naszą kandydaturą, a nie zniechęcić do nas. Starajmy się zatem nie używać schematycznych, szablonowych stwierdzeń ani potocznego języka. Piszmy tylko prawdę, ale używając "ładnego" języka.
W kolejnym poście napiszę troszkę na temat zmiany prostych formułek w liście motywacyjnym. Życzę owocnej pracy przy konstrukcji swojego własnego dokumentu:)
Dla przypomnienia:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz