22 stycznia 2014

Przykładowy list motywacyjny

Celem listu motywacyjnego jest wzbudzenie zainteresowania pracodawcy kandydatem i zachęcenie go do spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej.
List motywacyjny nie jest powieleniem CV, tylko jego uzasadnieniem. Wskazuje, dlaczego jesteśmy dobrymi kandydatami do pracy - w związku z czym powinien kreować nasz wizerunek.
W liście motywacyjnym zawieramy głównie informacje na temat kluczowego doświadczenia zawodowego, popartego nabytymi umiejętnościami zawodowymi i zaletami, które predysponują nas do wykonywania pracy, o którą się ubiegamy.

 
Fragment przykładowego listu motywacyjnego

Fragment przykładowego listu motywacyjnego

9 komentarzy:

 1. Dzięki wielkie za tak dobry przykład listu motywacyjnego :) dopiero teraz widzę, że jednak to ma sens. Nigdy takiego listu nie pisałem mijało się to trochę dla mnie z celem. Kawał dobrej roboty jeszcze raz dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A wiesz co tak mnie podkusiłaś! dziś tez się zgłosiłam do bloga roku ;) czekam na akceptacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę tu bardzo pomocne posty :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy list motywacyjny rzeczywiście jest konieczny? Z doświadczenia wiem, że jeżeli CV jest dobrze przygotowane, zadziała bez dodatkowego wsparcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście jestem skłonna zgodzić się z tym założeniem. Faktycznie rynek pracy pokazuje, że CV w pewien sposób "wyparło" list motywacyjny. Co oczywiście nie oznacza, że zanika całkowicie, ponieważ dalej na stanowiska biurowe, samorządowe i nie tylko można spotkać list jako jeden z załączników. Konieczność pisania listu związana jest z wymaganiami pracodawcy.

   Usuń
 5. Witam,
  zamierzam zmienić miejsce zamieszkania i w związku z tym zacznę szukać nowej pracy (w szkole). Czy wspomnieć w liście motywacyjnym o tym fakcie?
  Planuję wysłać CV i list motywacyjny do kilkudziesięciu szkół, czy muszę więc wpisywać w miejscu odbiorca imię i nazwisko dyrektora szkoły, czy mogę użyć bardziej ogólnego sformułowania? Chciałabym zaoszczędzić czas, ale jeśli to konieczne, wpisywać za każdym razem imię i nazwisko dyrektora szkoły, to oczywiście tak zrobię.
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Można wspomnieć w liście, że ze względu na zmianę miejsca zamieszkania następuje poszukiwanie pracy na nowym terenie. Taka informacja powinna być tylko wzmianką, proszę się nie rozpisywać za dużo.
   Dobrze byłoby w liście umieścić pełne dane osoby, do której się zwracamy. Wygląda to bardziej profesjonalnie i pokazuje nasze przygotowanie. Jeśli nie mam możliwości zdobycia wiedzy na temat kierownictwa placówki, zostawiamy tylko "Do Dyrekcji + nazwa placówki".
   Pozdrawiam i życzę powodzenia:)

   Usuń
 6. Witam
  Zamierzam składać podanie o staż do Urzędu Miasta, Urzędu Skarbowego i nie wiem do kogo adresować list motywacyjny skoro aplikuje na stanowisko pracownika biurowego bez określenia działu jaki mnie interesuje.
  Z góry dziękuje za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takiej sytuacji proszę pisać na Dyrekcję placówki. Jako osoby posiadające pewną władzę w placówce, przekażą podanie w odpowiednie ręce (być może do pracownika działu kadr lub kierownika jakiegoś działu).
   Życzę powodzenia w poszukiwaniu ciekawego stażu :)

   Usuń