Celem listu motywacyjnego jest wzbudzenie
zainteresowania pracodawcy kandydatem i zachęcenie go do spotkania na rozmowie
kwalifikacyjnej.
List motywacyjny nie jest powieleniem CV, tylko jego uzasadnieniem. Wskazuje, dlaczego jesteśmy dobrymi kandydatami do pracy - w związku z czym powinien kreować nasz wizerunek.
W liście motywacyjnym zawieramy głównie informacje na temat kluczowego doświadczenia zawodowego, popartego nabytymi umiejętnościami zawodowymi i zaletami, które predysponują nas do wykonywania pracy, o którą się ubiegamy.
Fragment przykładowego listu motywacyjnego |
Fragment przykładowego listu motywacyjnego |
Dzięki wielkie za tak dobry przykład listu motywacyjnego :) dopiero teraz widzę, że jednak to ma sens. Nigdy takiego listu nie pisałem mijało się to trochę dla mnie z celem. Kawał dobrej roboty jeszcze raz dzięki :)
OdpowiedzUsuńA wiesz co tak mnie podkusiłaś! dziś tez się zgłosiłam do bloga roku ;) czekam na akceptacje ;)
OdpowiedzUsuńWidzę tu bardzo pomocne posty :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Czy list motywacyjny rzeczywiście jest konieczny? Z doświadczenia wiem, że jeżeli CV jest dobrze przygotowane, zadziała bez dodatkowego wsparcia.
OdpowiedzUsuńRzeczywiście jestem skłonna zgodzić się z tym założeniem. Faktycznie rynek pracy pokazuje, że CV w pewien sposób "wyparło" list motywacyjny. Co oczywiście nie oznacza, że zanika całkowicie, ponieważ dalej na stanowiska biurowe, samorządowe i nie tylko można spotkać list jako jeden z załączników. Konieczność pisania listu związana jest z wymaganiami pracodawcy.
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńzamierzam zmienić miejsce zamieszkania i w związku z tym zacznę szukać nowej pracy (w szkole). Czy wspomnieć w liście motywacyjnym o tym fakcie?
Planuję wysłać CV i list motywacyjny do kilkudziesięciu szkół, czy muszę więc wpisywać w miejscu odbiorca imię i nazwisko dyrektora szkoły, czy mogę użyć bardziej ogólnego sformułowania? Chciałabym zaoszczędzić czas, ale jeśli to konieczne, wpisywać za każdym razem imię i nazwisko dyrektora szkoły, to oczywiście tak zrobię.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Ania
Witam.
UsuńMożna wspomnieć w liście, że ze względu na zmianę miejsca zamieszkania następuje poszukiwanie pracy na nowym terenie. Taka informacja powinna być tylko wzmianką, proszę się nie rozpisywać za dużo.
Dobrze byłoby w liście umieścić pełne dane osoby, do której się zwracamy. Wygląda to bardziej profesjonalnie i pokazuje nasze przygotowanie. Jeśli nie mam możliwości zdobycia wiedzy na temat kierownictwa placówki, zostawiamy tylko "Do Dyrekcji + nazwa placówki".
Pozdrawiam i życzę powodzenia:)
Witam
OdpowiedzUsuńZamierzam składać podanie o staż do Urzędu Miasta, Urzędu Skarbowego i nie wiem do kogo adresować list motywacyjny skoro aplikuje na stanowisko pracownika biurowego bez określenia działu jaki mnie interesuje.
Z góry dziękuje za pomoc
W takiej sytuacji proszę pisać na Dyrekcję placówki. Jako osoby posiadające pewną władzę w placówce, przekażą podanie w odpowiednie ręce (być może do pracownika działu kadr lub kierownika jakiegoś działu).
UsuńŻyczę powodzenia w poszukiwaniu ciekawego stażu :)
List motywacyjny może mieć większą moc niż samo CV. Nawet jeśli nie jest wymagany to warto taki napisać. Przybliżyć w nim pracodawcy swoją osobę. I najlepiej nie korzystać z gotowych wzorów. Wyjdzie, że tekst nie jest napisany samodzielnie.
OdpowiedzUsuńZdecydowanie też polecam samodzielną pracę nad listem motywacyjnym - jedynie taki zabieg pozwoli nam na jego "obronę" podczas rozmowy kwalifikacyjnej :-)
UsuńJa od siebie dodam, że pisząc list motywacyjny, warto zwrócić uwagę na to, kto będzie go czytał. Jeżeli firma jest młoda, polecam wybrać fajny i elegancki szablon, który przykuje uwagę :)
OdpowiedzUsuńDodatkowo tutaj https://cvwork.pl/jak-napisac-list-motywacyjny-wzor-i-przyklady/ jest kilka przydatnych porad, które warto stosować :)
https://i-dotacje.pl
OdpowiedzUsuńsuper wpis
OdpowiedzUsuń