26 grudnia 2014

List motywacyjny - metamorfoza

List motywacyjny, w porównaniu do życiorysu zawodowego, nie zawiera wielu elementów, które mogłyby go uatrakcyjnić. Tutaj istotniejsza będzie sama treść. Oczywiście można użyć punktorów, akapitów czy pogrubionej czcionki, jako elementów będących uatrakcyjnieniem tego dokumentu. Wspomaga to na pewno efekt dobrego pierwszego wrażenia, jakie robimy na pracodawcy w procesie analizy aplikacji.

Bardzo często, pisząc list motywacyjny, używamy gotowych, schematycznych formułek. Nie wyróżnia nas to w żaden sposób spośród innych kandydatów. Ponadto, dla osób, które zajmują się rekrutacją na co dzień, taka forma jest jedynie powieleniem schematu i nic nie mówi o kandydacie. Coś co jest nudne, schematyczne, może okazać się mało efektywne. 
Poniżej przedstawiam kilka przykładów zmiany schematycznych form, na coś bardziej kreatywnego i ciekawszego dla oka osoby czytającej nasz dokument. 

2 komentarze:

 1. Witam!
  Mam 23 lata i nie mam miłej aparycji toteż raczej nie znajdę pracy w większości zawodów. Jestem cierpliwy i lubię rutynę dlatego chciałbym pracować w spokojnym środowisku bez szumu (szum maszyn by mi odpowiadał np. spawanie.). Akurat trafiła się oferta pracy przy obsłudze monitoringu, a obowiązki to telefonowanie, obserwowanie, obsługa komputera.
  Co mogę wpisać w liście motywacyjnym by mieć większe szanse na otrzymanie pracy ?

  Poniżej są już dodatkowe pytania ale te wyżej są na pierwszym miejscu.
  Czy szukać pracy na stronach typu olx czy może wchodzić np. na stronę sądu, policji i.in. instytucji i w zakładce kariera aplikować ? Jak mogę takie instytucje znaleźć ? Obsługa monitoringu jest w Solid Security.Jakie są inne zawody dla takiej osoby jak ja, gdzie miła aparycja nie jest na pierwszym miejscu ? Czy może zrobić jakiś zawód, tylko gdzie taki zrobić ? Wszędzie kursy zawodowe po 2tys zł - bym musiał wyjechać za granicę na kilka miesięcy żeby na to zarobić a sam wyjazd za granicę i załatwianie spraw samodzielnie bez drugiej połówki byłby chyba nie do zrealizowania, zwłaszcza że nie miałbym gdzie się zameldować a na sam wyjazd trzeba wziąć ze sobą minimum 1000euro (kaucja na mieszkanie itd.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   Może rozpocznę od możliwości poszukiwania pracy:) i tutaj odniosę się do Pańskiej aparycji. Oczywiście na niektórych stanowiskach pracy jest to istotny element, jednakże w zawodach, które Pan wskazuje, może nie mieć to kluczowego znaczenia. Pokrewne zawody dla ochrony to np. specjalista ds. monitoringu, tajemniczy klient, tajemniczy ochroniarz. W przypadku spawania, alternatywą może być magazynier, operator wózka widłowego, operator koparki, kierowca kat. C, dostawca z kat. B, pracownik linii produkcyjnej, pracownik fizyczny czy gospodarczy, mechanik maszyn czy samochodowy. A może informatyk, programista, itp. Wszystko zależne jest od Pańskich predyspozycji.
   Jak najbardziej można szukać pracy przez portale typu olx. Tylko tutaj najlepiej odpowiadać od razu i śledzi oferty kilka razy na dzień. Polecam portale rządowe pozwalające na poszukiwanie ofert w urzędach pracy, np. www.psz.praca.gov.pl lub zielonalinia.gov.pl. Oczywiście strony bardziej popularne , np. pracuj.pl, również są dobre, ale tutaj znajdzie Pan informacje o ofertach z większych firm. Małe firmy raczej ogłoszą się na olx.

   Co do oferty, o której wspomniano, to padły już umiejętności, które można wpisać do listu. Proszę podkreślić, że potrafi Pan obsługiwać komputer w stopniu bardzo dobrym, być może go naprawić, co pomoże w szybkim reagowania w obsłudze monitoringu jeśli zdarzy się jakaś awaria. Szybkość w działaniu czy szybkość reagowania na zaistniałe zagrożenie będzie tutaj mile widziana, skrupulatność i spostrzegawczość. Można powiedzieć, że będzie potrzebne takie bystre i wnikliwe oko. Łatwość w nawiązywaniu poprawnych relacji interpersonalnych pomoże na pewno w telefonowaniu. Może zna Pan zasady udzielania pierwszej pomocy. A może interesuje się Pan pozazawodowo jakimiś sztukami walki? Warto się tym też pochwalić, wskaując sprawność fizyczną i w związku z tym umiejętność szybkiej reakcji na zaistniałe zagrożenie. Prosze odnieść się do swoich cech osobowych.
   Można zawsze skorzystać z opisów zawodów, np. www.zawodowe.com. Wpisując interesujacy zawód wyskoczy zakres zadań i cech jakie musi mieć kandydat do pracy. To pomaga w konstrukcji listu.

   Pozdrawiam:)

   Usuń