25 marca 2013

Ze stresem za pan brat - cz. 1

Sytuacje trudne pojawiające się w naszym życiu, często związane z utratą pracy czy jej dłuższym poszukiwaniem, mogą wywołać wiele negatywnych emocji. Trapiący nas stres wiąże się z przeżywaniem silnych napięć. Wydaje się, że stresu nie można uniknąć, ale można nauczyć się skutecznie z nim walczyć, tak aby był jak najmniejszym obciążeniem.
Przyczyn stresu możemy się doszukiwać w różnych sytuacjach, relacjach międzyludzkich, złej organizacji naszego życia czy wielu, wielu innych. Stres pojawia się w wyniku obaw, lęków i strachu przed czymś nowym, co jest dla nas nieznane. Czasem bywa tak, że nasze nastawienie do nowości bywa z góry pesymistyczne, w związku z tym i stresujące.
Stres wypływa na naszą aktywność, albo ją pobudza, albo hamuje. Eustres mobilizuje do działania, dystres natomiast  jest formą stresu negatywnego, który może prowadzić do wyczerpania organizmu.
O stresie można czytać i pisać wiele. Każdy organizm reaguje bardzo różnie w sytuacji stresu. Tracąc harmonię zależy nam, aby jak najszybciej do niej powrócić. I tylko pewne działanie naprawcze może na to pozwolić. O tych działaniach kolejnym razem - z tego miejsca serdecznie zapraszam:)
 
 
Polecam:

20 marca 2013

Zielona Linia - pomoc w poszukiwaniu pracy

Zielona Linia - wirtualny urząd pracy

www.zielonalinia.gov.pl
Dziś chciałabym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat portalu Zielona Linia. Wspominałam o tym portalu przy okazji omawiania dokumentów aplikacyjnych.
 
Dlaczego Zielona Linia jest godna polecenia? Z kilku powodów, dla mnie osobiście, najistotniejszych:
  1. Fabryka CV - bezpłatna forma przygotowania dokumentów aplikacyjnych i możliwość przetłumaczenia ich na język angielski. Poza tym, bardzo ciekawe poradniki dotyczące konstrukcji CV i listu motywacyjnego oraz przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.
  2. Usługi Urzędu Pracy - przedstawione w pigułce najważniejsze usługi i formy wsparcia dla osób bezrobotnych oferowane przez PUP-y.
  3. Poradniki - powroty z zagranicy, wybrane zagadnienia z zakresu prawa pracy, powrót do pracy o urlopie macierzyńskim, uprawnienia osób niepełnosprawnych, jak założyć firmę i wiele innych - to lektura obowiązkowa dla osób aktywnie poszukujących zatrudnienia.
  4. Bazy danych - baza zawodów, baza ofert pracy, baza aktów prawnych - kolejne pomocne informacje na temat rynku pracy.

Daleka jestem od robienia reklamy wspomnianemu portalowi, ale polecam gorąco - jest to ciekawa oferta dla osób chcących powrócić na rynek pracy. Zapraszam:)

12 marca 2013

Z Europassem po pracę do Europy

Europass od kuchni
Bardzo często spotykam się w różnych źródłach z najprostszym tłumaczeniem, czym jest Eurpass? Otóż - nazywany jest europejskim CV. I w zasadzie nie jest to błędne tłumaczenie. Należy jednak pamiętać, że to nie wszystko, co dotyczy tego dokumentu.
Europass jest dokumentem mający na celu prezentowanie umiejętności zawodowych i kompetencji w jasny i jednolity sposób na terenie krajów Unii Europejskiej. Jest to rodzaj dokumentów standaryzowanych, które przygotować możemy sami, bądź wydawane są przez instytucje do tego celu powołane.
Europass składa się z następujących dokumentów:
  • Curriculum Vitae
  • Paszport językowy - polega na samoocenie umiejętności językowych,
  • Mobilność - zawiera informacje na temat kwalifikacji nabytych w innych krajach europejskich,
  • Suplement do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe - zawiera informacje na temat kwalifikacji nabytych w procesie kształcenia zawodowego. Jest to rodzaj uzupełnienia informacji zawartych w dyplomie mający na celu ułatwiać ich lepsze zrozumienie,
  • Suplement do dyplomu - jw. Różnicą jest tutaj fakt ukończenia przez posiadacza suplementu studiów wyższych.

Fragment wzoru polskiego Europassu
(www.europass.cedefop.europa.eu)

Polecam:
Europass - FRSE

6 marca 2013

Jak wykorzystać Worda w tworzeniu CV?

W dzisiejszej rzeczywistości poszukiwania pracy, znajomość obsługi pakietu MS Office (ze szczególnym uwzględnieniem edytora tekstu) dziwić nie powinna. Elektroniczna aplikacja wymaga przesłania swoich dokumentów aplikacyjnych na konto pracodawcy. I tutaj często pojawia się problem. Ponieważ takie dokumenty należy najpierw przygotować. Istnieją dwa wyjścia: albo korzystamy z pomocy osób postronnych w ich przygotowaniu, bądź sami zajmujemy się tym zadaniem.
Tym razem - dla opcji numer 2 - chciałam zaproponować kilka rozwiązań mających na celu stworzenie ciekawego dla oka CV czy listu motywacyjnego. Zapraszam :)
MS Word 2010
- wykorzystanie w tworzeniu CV

Nasze CV wcale nie musi być szablonowe czy mało ciekawe. Elementy graficzne mogą dodać dokumentom aplikacyjnym atrakcyjności i tym samym zaciekawić potencjalnego pracodawcę. W tym celu można w podstawowym zakresie wykorzystać możliwości edytora tekstu Word.
Podstawowa edycja może oznaczać wykorzystanie  narzędzi głównych, takich jak: pogrubienie, kolor (czcionki czy wypełnienia), rozmiar i rodzaj czcionki, czy zastosowanie interlinii. Aplikacja może zostać sporządzona w postaci tabelki czy przy użyciu kształtów, jak drobnych elementów wzbogacającyh grafikę. Wykorzystać można tutaj kwadraty, prostokąty, linie, itp. Warto pamiętać jednak o formatowaniu tych elementów, tzn. zastosowaniu kolorów, odpowiedniej grubości konturów czy innych efektów tekstowych. Ciekawą formą są Cliparty. Niektóre z nich przy pomocy opcji edycji obrazu można rozgrupować i użyć jedynie niektórych elementów dla ozdobienia CV.
Zawsze jednak należy pamiętać, że wszystko musi współgrać i być "przyjemne" dla oka. Pamiętajmy tutaj o pierwszym wrażeniu, oczywiście cały czas mając na uwadze to, co najważniejsze - czyli zawartość merytoryczna.