6 marca 2016

Brak doświadczenia zawodowego - skorzystaj z pomocy Urzędu Pracy

Wielu z Czytelników mojego bloga, proszących o pomoc w zakresie CV, boryka się z problemem braku doświadczenia zawodowego. Dotyczy to zarówno absolwentów, młodych mam chcących powrócić na rynek pracy czy osób zwyczajnie nie posiadających stałej pracy.
Dzisiejszy rynek pracy cechuje zasada:
kwalifikacje + doświadczenie zawodowe + szerokie umiejętności = SUKCES.
 
Dobrze byłaby posiadać to wszystko! Ale jak zdobyć "to wszystko"?

Oferta Powiatowych Urzędów Pracy może stać się odpowiedzią na to pytanie. Co popularne PUP-y mogą zaoferować swoim odbiorcom?
 • poradnictwo zawodowe - wspierające w zakresie poznawania siebie, własnych mocnych stron. Doradca zawodowy może zdiagnozować Twoje kompetencje na podstawie testów i kwestionariuszy do badania predyspozycji zawodowych.
 • szkolenia zawodowe - pozwalają na uzupełnienie brakujących kwalifikacji lub ich zmianę, bądź nabycie całkiem nowych.
 • dofinansowanie do studiów podyplomowych - ciekawa oferta dla osób posiadających ukończone studia wyższe, a którym brakuje pewnych kwalifikacji czy wiedzy teoretycznej do wykonywania zadań zawodowych.
 • dotacja na własną działalność gospodarczą - forma wsparcia dla tych, którzy mają ochotę działać na własnych rachunek.
 • staże - pozwalają na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz na nabycie pewnych umiejętności praktycznych wymaganych w określonych zawodach. Staż wykonuje się bezpośrednio u pracodawcy. 
Inne formy wsparcia uzależnione są od wieku odbiorcy. Dla osób do 30 roku życia ustawa przewiduje wsparcie bonowe (bon na zasiedlenie, bon stażowy, bon szkoleniowy, bon zatrudnieniowy), czy dofinansowanie dla osoby 30 -. W przypadku osób 50 + ciekawymi formami są: zatrudnienie subsydiowane, czy dofinansowanie dla pracodawcy zatrudniającej osobę 50+.
Warte polecenia są również wspomniane formy subsydiowane (prace interwencyjne, roboty publiczne), które gwarantują pracodawcy wsparcie w zatrudnieniu osoby bezrobotnej w formie refundacji kosztów utrzymania pracownika.
 
Skorzystanie z określonej formy wsparcia uzależnione jest od posiadania odpowiedniego profilu pomocy: I, II lub III. W PUP każdy dowie się jak profil posiada, oraz z których form wsparcia mógłby skorzystać.
 
Warto zerknąć na strony internetowe Waszych Urzędów Pracy bądź do Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Polecam również dla przypomnienia:
Baza CV - jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Zielona Linia - pomoc w poszukiwaniu pracy

3 komentarze:

 1. Z jakiej formy pomocy mógłby teoretycznie skorzystać, ale nie skorzysta bo....
  bo najczęściej nie ma w PUP pomysłu coz robić z bezrobotnym, na działalność zarząda się żyrantów, na staż pracodawca musiałby na dzień dobry deklarować zatrudnienie ( a facet bez doświadczenia! i nie wiadomo co będzie)... i tak to wyglaa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)

   Tak naprawdę z każdej formy można skorzystać. Poręczenie żyrantów nie wymaga specjalnych nakładów ze strony tych osób. Wystarczy porozmawiać z pracownikiem ds. dotacji jaki jest odsetek oddawania środków przez żyrantów. Podejrzewam, że niewielki, a stawiam, że praktycznie nie występuje.
   Co do staży - od lat stosuje się formę Państwa zatrudnienia po tej formie. I pracodawcy do tego już przywykli.
   Naprawdę nie wygląda to tak tragicznie, jak na pierwszy rzut oka. Wszystko zależy też od tego jak to przekazujemy pracodawcom. Proponuję się nie zrażać tylko spróbować:)

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Ja szczerze mówiąc nie mam najlepszych doświadczeń jeżeli chodzi o Urząd Pracy. Byłam przez jakiś czas zarejestrowana jako bezrobotna i miałam najlepszy profil bezrobotnego więc nie należała mi się prawie żadna pomoc. NIe mogłam korzystać ze stażów, a za szkolenia trzeba było dopłacać. W końcu się zirytowałam i skorzystałam z pożyczki online żeby dopłącić do jednego z kursów..

  OdpowiedzUsuń