23 listopada 2013

Bariery w poszukiwaniu pracy - jak z nimi walczyć?

O barierach w poszukiwaniu zatrudnienia pisałam jakiś czas temu (tutaj). Dziś chciałabym zastanowić się, co takiego możemy uczynić, aby tych barier nie było. Oto kilka przykładów, które najczęściej wskazują moi kursanci, jako własne bariery:
  • wiek - bez względu czy mowa o osobie dojrzałej, czy o osobie młodej, moja rada jest jedna - odpowiednia argumentacja i wskazywanie zalet każdej z grup wiekowych. Głównym problemem ludzi młodych jest brak doświadczenia zawodowego. Wskazanie szybkości i łatwości w uczeniu się, dynamizmu w działaniu, chęci poszerzania swojej wiedzy i rozwoju własnych kompetencji czy energii i ciekawych pomysłów - te zalety mogą okazać się kluczowe dla tej grupy wiekowej. Osoby dojrzałe z pewnością wskażą na ukształtowaną sytuację rodzinną, odchowane dzieci, bogate doświadczenie zawodowe, solidność i znajomość norm postępowania w sytuacji zawodowej. Tak naprawdę każda grupa wiekowa ma swoje zalety i wady. Wskazujemy oczywiście to, co pozytywne. Oczarować pracodawcę można w każdym wieku, należy uczynić to tylko umiejętnie. 
  • nieśmiałość w kontaktach z pracodawcą - czasem bywa tak, że konieczność nawiązania kontaktu z pracodawcą, czy to bezpośredniego, czy telefonicznego, może okazać się dla kogoś sytuacją problemową. Moja rada będzie dotyczyć symulacji rozmów kwalifikacyjnych z możliwością nagrania ich na kamerę. Taka forma pozwoli oswoić się z zadawaniem pytań, ale pozwoli również na spojrzenie na siebie nieco z "boku". Inną formą mogą być aplikacje na dobrowolne stanowiska pracy, byle dawały one możliwość zaproszenia na rozmowę. Realność rozmów pozwala na otworzenie się w relacjach pracownik-pracodawca, ale również pozwala na przygotowanie się do kolejnych rozmów.
  • wysokie wymagania pracodawców - dążenie do ciągłego rozwoju powinno stać się dla osoby poszukującej pracy ważnym celem. Rozwój rozumiemy tutaj jako ciągłe poszerzanie wiedzy fachowej czy specjalizowanie się w swojej dziedzinie. Niedostateczne kwalifikacje mogą być przeszkodą w zdobyciu ciekawej pracy.
  • stres przed rozmową kwalifikacyjną - o stresie pisałam już jakiś czas temu. Sposoby walki są indywidualne dla każdego. Jak z nim walczyć? Propozycje znajdziecie tutaj.
  • konkurencja na rynku pracy - konkurencja jest nieodłącznym elementem procesu poszukiwania pracy w dzisiejszych realiach rynku pracy. Ważne będzie bardzo dobre poznanie siebie, swoich zasobów, aby przedstawić pracodawcy to, co w nas najlepsze, coś co wyróżnia nas spośród innych. Pewność siebie, dynamizm działania, doświadczenie, osiągnięcia zawodowe, realizacja ciekawych projektów - między innymi tym starajmy się zaciekawić przyszłego pracodawcę. Ponieważ faktycznie nie znamy konkurencji, należy bazować na swoich najważniejszych atutach. 

Barier oczywiście jest dużo więcej. Bez względu na to, czy bariery pojawiają się ze strony osoby poszukującej pracy, czy wynikają ze specyficznych warunków rynku pracy - to od osoby poszukującej zatrudnienia zależy w jaki sposób sobie z nimi poradzi.
Życzę owocnego przezwyciężania własnych barier związanych z rynkiem pracy :)

Dla przypomnienia: