12 sierpnia 2013

Utrata pracy - weź się w garść, nie panikuj...

O emocjach związanych z utratą pracy pisać można wiele. Niemal każda osoba funkcjonująca na obecnym rynku pracy, posiada w tej kwestii pewne doświadczenie. A jak wyglądają nasze emocje, gdy już pracy poszukujemy?
Ciągłe spotykanie się z odpowiedziami odmownymi ze strony pracodawcy, same negatywny w mediach, wszechobecny kryzys, bardzo często brak wsparcia ze strony bliskich osób - to niektóre z czynników, które sprawiają, że nasze nastroje bywają mocno zachwiane. 
Czasem celowo przestajemy poszukiwać pracy, aby odpocząć, naładować przysłowiowe baterie, jednakże należy pamiętać, że im dłużej poszukujemy zatrudnienia, tym nasze emocje i samoocena niestety najlepiej się nie mają.

Czy jestem aż tak beznadziejny?
Z tym pytaniem przychodzą czasem do mnie moi kursanci. Odpowiedź jest jedna: oczywiście, że nie! Proces poszukiwania pracy jest trudny i długi. Aktywne poszukiwanie zatrudnienia wymaga bardzo często wiele czasu, zaangażowania, energii i kreatywnego myślenia. Nie zawsze jest również tak, że nasze niepowodzenia związane z brakiem zatrudnienia leżą po naszej stronie. Czasem bariery pojawiają się ze strony rynku pracy. Jednak to my, a nie rynek pracy, musimy się z nimi uporać.*
Na co zwracamy zatem uwagę? Otóż na:

AKTYWNOŚĆ - praca sama nas nie znajduje. Aktywność polega na wykorzystywaniu wszelkich dostępnych metod poszukiwania pracy. Nie wystarczy wysłać jednego CV w ciągu miesiąca. Każdego dnia należy poświęcić na poszukiwanie pracy mniej więcej tyle samo czasu, który poświęcilibyśmy na pacę zawodową. 

BEZPOŚREDNIOŚĆ - nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Dlatego warto udać się do lokalnych pracodawców, do urzędu pracy, agencji pośrednictwa pracy czy naszych znajomych i porozmawiać o tym, czego poszukujemy. Pamiętają, że najwięcej ofert pracy znajduje się na ukrytym rynku pracy - starajmy się na nim znaleźć. 

CIERPLIWOŚĆ - uświadom sobie, że poszukiwanie pracy może czasem się wydłużyć. Oczywiście im szybciej zaczniesz działać, tym efekty będą szybciej widoczne. Ważne jest, aby ze sporym spokojem podchodzić do każdej oferty pracy.

DZIAŁANIE - zastanów się, czy jest coś, nad czym powinieneś popracować, żeby umocnić swoją pozycję na rynku pracy i zwiększyć szanse na zatrudnienie. Dopasuj swoje umiejętności do potrzeb rynku pracy. Uaktualnij również swoje CV, tak aby wskazać najistotniejsze zasoby, wymagane przez pracodawców na obecnym rynku pracy.

W poszukiwaniu pracy należy pamiętać również o tym, że wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe.


* Na temat barier w poszukiwaniu zatrudnienia, zarówno tych leżących po naszej stronie, jak i związanych z rynkiem pracy, innym razem. Zapraszam:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz