27 kwietnia 2013

Jak szukać pracy tam, gdzie pozornie jej nie ma?

To, że poszukiwanie pracy to trudny proces, dziwić nikogo nie powinno. Podobnie jak to, że do tego procesu należy się przygotować. Aby odnieść sukces w dziedzinie znalezienia nowego zatrudnienia, należy wykazać się wspominaną już przeze mnie aktywnością i znajomością rynku pracy. Wiedza na temat rynku pracy, zrozumienie jego praw i poznanie zachodzących na nim zmian to elementy analizy rynku pracy, którą powinna dokonać każda osoba poszukująca pracy. 

Jak szukać pracy tam, gdzie pozornie jej  nie ma?
Rynek pracy podlega pewnym podziałom. Kiedy pytam moich kursantów czym jest jawny i ukryty rynek pracy?, zazwyczaj pada odpowiedź, że ukryty rynek to praca tzw. "na czarno". O ile nazwa jawnego i ukrytego rynku pracy może wskazywać na taki podział, o tyle w tym przypadku - nie do końca o to chodzi. 

  • jawny rynek pracy - to oficjalne, dostępne dla wszystkich, podane do publicznej wiadomości oferty pracy. W pewien sposób również firmy udostępniają publicznie swój wizerunek. Jest to m.in.: korzystanie z pośrednictwa pracy, ogłoszeń prasowych, internetu, itp.
  • ukryty rynek pracy - jego dostępność polega na tym, że tylko nieliczni mogą z niego korzystać. Są to sytuacje, takie jak: wewnętrzne rekrutacje w siedzibie firmy, przesunięcia kadrowe czy szukanie kandydatów do pracy poprzez sieć kontaktów. Pracodawcy chętniej korzystają z zasobów ukrytego rynku z prostej przyczyny - dla oszczędności. Rekrutacja poprzez własnych pracowników (i dla przykładu gratyfikacja finansowa za wybór kandydata poleconego przez pracownika) jest zazwyczaj dużo tańsza i szybsza. Poza tym pracodawca w pewien sposób zyskuje pracownika już sprawdzonego.
O ile potrafimy korzystać z jawnego rynku pracy, o tyle z ukrytym, jako potencjalni kandydaci do pracy, mamy problem. Według różnych źródeł, stosunek procentowy udziału jawnego i ukrytego rynku pracy wynosi ok. 15 - 40 % dla jawnego rynku pracy i 60 - 85% dla ukrytego. Wiele informacji na temat wolnych etatów tak naprawdę wcale do nas nie dociera. Co zrobić zatem, aby to zmienić?

Otóż... w pierwszej kolejności - staramy się wykorzystać własną siatkę kontaktów. Nasi znajomi, rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, itp. to skarbnica wiedzy o różnych możliwościach i wolnych miejscach pracy. Po drugie - istotnym elementem będzie również bezpośredni kontakt z pracodawcą i w związku z tym bezpośrednia prezentacja naszych kompetencji. Zastosować można również aplikację ukierunkowaną, nawet jeśli pracodawcy nie ogłaszają wolnych wakatów. 

Nie czekajmy na to, aż praca sama do nas przyjdzie. Wyjdźmy jej na spotkanie i sami zatroszczmy się o to, aby nas znalazła. Aby się tak stało, bądźmy zatem przygotowani i zorientowani w każdej dziedzinie rynku pracy.

3 komentarze:

  1. Bardzo dobry wpis i w zupełności się zgadzam co to tego, iż szukanie pracy jest trudnym zadaniem. A niestety wyszukanie ofert pracy nie gwarantuje jeszcze jej podjęcia, istotne są również kwalifikacje, wykształcenie a przede wszystkim doświadczenie w danym zawodzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Agnieszka Zarębska9 października 2018 12:32

    Praca tak naprawdę jest wszędzie tylko trzeba po pierwsze chcieć pracować. Jak dla mnie to nie było problemem. Zgłosiłam się do https://www.carework.pl/praca i dzięki tej agencji znalazłam pracę jako opiekunka nad osobami starszymi w Niemczech. Bardzo fajna praca i mocno się w niej realizowałam. teraz staram się wyjeżdżać kiedy tylko mam taką możliwość.

    OdpowiedzUsuń