21 kwietnia 2013

O wyższości internetu nad gazetą - metody poszukiwania pracy

Aktywne poszukiwanie pracy polega na poszukiwaniu pracy z wykorzystaniem istniejących sposobów jej poszukiwania i dostępnych źródeł informacji. Ich mnogość i różnorodność sprawia, że tak naprawdę każdy znajduje coś dla siebie.

Jak być skutecznym w poszukiwaniu pracy?
Zanim zaczniemy poszukiwać pracy należy uświadomić sobie, że jest to zajęcie pełnoetatowe. I tylko aktywność połączona z zaangażowaniem pozwoli, aby odnieść zamierzony sukces. Swoje działania w tym zakresie warto również monitorować i kontrolować (dziennik poszukiwania pracy).
Ważne jest również, aby wykorzystywać wszystkie znane metody poszukiwania pracy. Bardzo często, kiedy poszukujemy pracy, skupiamy się na jednej lub dwóch metodach poszukiwania pracy, a przecież wcale nie jest powiedziane, że one okażą się skuteczne w naszym przypadku.

  • Internet - jedna z najpopularniejszych metod poszukiwania pracy. Mnogość ofert, łatwy dostęp o każdej porze, możliwość szybkiej elektronicznej aplikacji to z pewnością jedne z zalet metody. Jest to również tańsza forma aplikacji w porównaniu do bardziej tradycyjnych form. 
  • Sieć kontaktów - po części wspominałam już o tym wcześniej (link). W przypadku tej metody istotne jest, aby informować swoich znajomych i bliskich o tym, że szukamy nowego zajęcia, tworząc tym samym własną sieć kontaktów.
  • Prasa - odnoszę wrażenie, że jest to mało doceniana metoda poszukiwania pracy. Prasa to nie tylko ogłoszenia o wolnych miejscach pracy, ale również informacje z zakresu lokalnego rynku pracy (np. istotne informacje o nowych inwestycjach w regionie, bardzo często o projektach z EFS, itp.). Na ogłoszenia prasowe odpowiadamy natychmiast, ponieważ mogą okazać się nieaktualne. 
  • Targi pracy - wielu pracodawców w jednym miejscu i możliwość bezpośredniego kontaktu - to duże plusy tej metody. Na targi warto zabrać ze sobą swoje CV.
  • Urzędy pracy - urząd to nie tylko pośrednictwo pracy i oferty pracy. Doradztwo zawodowe, szkolenia, dotacje, subsydia to niektóre z form wsparcia dla osób poszukujących pracy.
  • Instytucje - Akademickie Biura Karier, Ochotnicze Hufce Pracy, Ośrodki Pomocy Społecznej, Gminne Centra Informacji i wiele innych to też potencjalne źródło ofert pracy i ciekawych informacji na temat lokalnego i nie tylko rynku pracy.
  • Bezpośredni kontakt - osobiste kontakty z pracodawcą dają możliwość bezpośredniej prezentacji naszej kandydatury oraz zorientowania się jakie pracodawca proponuje warunki zatrudnienia.
Oczywiście prezentowane przez mnie metody poszukiwania pracy to jedynie przykłady, same metody można mnożyć i opisywać bez końca. W poszukiwaniu pracy warto zdać sobie sprawę z czynników, które warunkują sukces w poszukiwaniu pracy, czyli: aktywności, bezpośrednim kontaktom z pracodawcami, cierpliwości, odpowiedniego czasu poświęconego na poszukiwanie pracy, dobrej organizacji oraz dzienniku działania, dokumentującym nasze poczynania w świecie pracy
Powodzenia i wielu sukcesów w poszukiwaniu pracy:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz