22 stycznia 2013

Portale społecznościowe - szansa na znalezienie pracy?

Kiedy pisałam o kreatywnych formach CV, wspominałam o portalach społecznościowo - zawodowych, jak je nazwałam. Dają możliwość zaprezentowania swojej kandydatury rekruterom czy potencjalnym pracodawcom. Kilka dni temu przeczytałam artykuł dotyczący portali społecznościowych, mówiący o tych formach, jako potencjalnej szansie na znalezienie zatrudnienia. 

Korzystanie z portali społecznościowych pokazuje niema każdego dnia, że stają się one bardzo prostym sposobem komunikowania się z innymi ludźmi. Dziś niemal każda osoba posiada jakieś konto na takim portalu. Dlaczego zatem  nie wykorzystać tego w celu poszukiwania pracy? W końcu nie od dziś wiadomo, że poszukiwanie pracy poprzez grono znajomych to jedna z najskuteczniejszych metod poszukiwania pracy.
Na pewno trzeba zwrócić uwagę na pewne elementy:
  • konkretna informacja - przekazanie samej informacji na temat poszukiwania przez nas pracy, to troszkę za mało. Istotne będzie informowanie o zakresie naszych poszukiwań, tzn. jakie stanowiska nas interesują, jaka branża byłaby mile widziana.
  • kwalifikacje - dobrze podać namiary na nasze CV. Jeśli korzystamy z portali typu goldenline.pl czy profeo.pl- nie jest to trudne. Chodzi o to, aby nasi znajomi wiedzieli, gdzie pracowaliśmy, co potrafimy, jakim poziomem wykształcenia się legitymujemy. Uproszczając, można podać w jakiej branży posiadamy doświadczenie oraz kim jesteśmy z wykształcenia.
  • prośba o informację - nigdy nie prośmy o "załatwienie pracy". Informacja o tym, że szukamy pracy powinna nieść przekaz, że oczekujemy informacji na ten temat, z których sami zrobimy użytek. Pamiętajmy, że sami powinniśmy szukać zatrudnienia, a nie obarczać tym innych. Ktoś może nam pomagać, ale nasza samodzielność w tym względzie jest kluczowa. W końcu nikt za nas nie spotka się z pracodawcą.
  • podziękowanie - to nic nie kosztuje. Jeśli dostajemy informację od kogoś na temat jakieś możliwości dla nas, miło będzie za to podziękować (i wystarczy tutaj zwyczajnie szczery uśmiech i słowo "dziękuję"). W tak prosty sposób doceniamy starania innych.
  • siatka kontaktów - statystycznie im więcej osób poinformujemy o tym, że poszukujemy pracy, tym większa szansa na jej znalezienie. Dlatego istotne jest, aby o tym mówić, bo to zwiększa naszą szansę.
Uważam, że portale społecznościowe rzeczywiście mogą być szansą na znalezienie pracy. Jednakże zawsze należy pamiętać, aby nie odstawić w kąt innych metod poszukiwania pracy, które mogą okazać się dla nas bardziej szczęśliwe.

Polecam:
Be Kno od monsterpolska.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz