31 marca 2015

Efektywne poszukiwanie pracy

Dziś postanowiłam podzielić się z Wami moim niedawnym doświadczeniem związanym z poszukiwaniem pracy. Doświadczenie to traktuję jako swoistego rodzaju eksperyment ukazujący realia poszukiwania zatrudnienia. 

Jakiś czas temu zgłosiło się do mnie dwóch znajomych z prośbą o pomoc w poszukiwaniu pracy za granicą. Dwóch młodych chłopaków do 25 roku życia, z niewielkim doświadczeniem zawodowym w kraju i zerowym za granicą, języki obce w podstawie. Cel podróży zarobkowej: Norwegia. Warunek konieczny do spełnienia: chcą pojechać wspólnie.

Poszukiwanie pracy czas zacząć
Ponieważ znajomi zaufali mi w 100 %, mogłam rozsyłać ich CV wszędzie. Aby mieć nad wszystkim kontrolę, zaczęłam prowadzić spis wysłanych aplikacji. Dla przypomnienia zachęcam do przejrzenia informacji nt. planów działania
Fragment planu działania

Norwegia okazała się zbyt wymagająca, jeśli chodzi o kwalifikacje. Postanowiliśmy szukać pracy w Holandii, gdzie udało się odnaleźć dużo więcej ofert dla ludzi młodych bez doświadczenia. Oczywiście i tym razem nie obyło się bez problemów. W Holandii stawki wynagrodzenia uzależnione są od wieku. Różnica wieku u moich znajomych jest na tyle duża, że pracodawcy chcąc płacić mniej, jednego z nich od razu odrzucali. 
Również tym razem musieliśmy znaleźć rozwiązanie problemu. Zaczęliśmy poszukiwać pracy w Niemczech, które ostatecznie okazały się krajem docelowym, gdzie udało się znaleźć zainteresowanego pracodawcę. 
Pomimo, że jutro jest 01.04. prima aprilis, oboje znajomi wyjeżdżają do pracy u naszego zachodniego sąsiada. 02.04. podejmują pracę pakowaczy. Praca jest tymczasowym zatrudnieniem, jednak dającym dużą szansę na coś dłuższego i stałego. Za co trzymam kciuki:)

Poniżej podaję dane dotyczące całego okresu poszukiwania tej jednej oferty pracy.

Czas poszukiwania pracy: 19.01.2015 - 31.03.2015 (łącznie 72 dni)
Ilość wysłanych aplikacji: 93 (co daje około 1,3 aplikacji wysłanej każdego dnia)
Ilość odpowiedzi ze strony pracodawcy: około 10 (w tym mailowe i telefoniczne, fizycznie chcącym zatrudnić kandydatów)
Ilość realnych ofert zatrudnienia: 2
Zatrudnienie faktyczne: 1 (zakończone podpisaniem umowy)

Ww. dane pokazują jasno, że wysłanie jedynie kilku aplikacji nie gwarantuje zatrudnienia. A niestety takie myślenie dość często przyświeca osobom poszukującym pracy. I co najważniejsze, w poszukiwaniu pracy trzeba dość sobie trochę czasu na zdobycie zatrudnienia. Czasu, który jest aktywnie  przez nas wykorzystany. Bo tylko aktywność daj efekty...

Powodzenia w poszukiwaniu pracy. I dużo, dużo wiary w to, że się uda:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz