11 października 2013

CV dla osób bez doświadczenia zawodowego

Przedstawiam kolejny fragment mojego wzoru CV. Tym razem chciałam pokazać aktywność osoby, która nigdy nie pracowała formalnie. Dość często w swojej pracy zawodowej spotykam się z osobami (głównie kobietami), które poświęciły życie zawodowe na rzecz życia rodzinnego. Bywa czasem tak, że osoby te jednak po wielu latach braku aktywności zawodowej, pragną wrócić lub wejść na rynek pracy po raz pierwszy. I tutaj pojawia się problem - co z CV? Rada jest taka sama jak w przypadku absolwentów - należy bazować na wszelkich aktywnościach pozazawodowych oraz umiejętnościach. Pisałam o tym tutaj.
 
Osoby dorosłe mogą wskazać w swoim CV na takie elementy jak: praca w gospodarstwie domowym, pomoc w rodzinnych firmach, wolontariaty, prace dorywcze (nieformalne lub polegające na umowach cywilno-prawnych). Ważne będzie tutaj, aby wskazać, że okres pozostawania bez pracy nie był bierny. Wskazanie nabywania nowych umiejętności, próby dalszego kształcenia, podejmowania szkoleń i kursów, prac dorywczych - z pewnością pokaże naszą aktywność i chęć ciągłego rozwoju. A to bezsprzecznie jest dziś istotna sprawa na rynku pracy.
 
Powodzenia w kreowaniu własnego CV :)

Fragment wzoru CV (mojego autorstwa)

Zapraszam: CV dla osoby bez doświadczenia - cz. 2

124 komentarze:

 1. Zadam trochę nietypowe pytanie - jednym z moich hobby jest branie udziału w konkursach internetowych, w szczególności takich, które wymagają kreatywności (wymyślanie haseł reklamowych, krótkich tekstów). Sukcesy są, moje hasła/teksty nierzadko są nagradzane. Czy warto wspomnieć o tym w CV? Z jednej strony wydawałoby się, że warto, bo jest to pewne świadectwo kreatywności. Z drugiej mam jednak wątpliwości - czy branie udziału w takich konkursach nie wyda się pracodawcy niepoważne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)
   jeśli praca faktycznie wymaga kreatywności, kreowania nowych pomysłów, nieszablonowego podejścia do rzeczywistości - te hobby wydaje się na miejscu. Można je również podać jako dodatkową informację i podpisać podpunktem "osiągnięcia" (jeśli faktycznie te hasła są gdzieś prezentowane i nagradzane). Poza tym jeśli jesteśmy w stanie "obronić" zainteresowanie (czyli je uzasadnić, wskazać wiedzę na jego temat) to również nie widzę potrzeby usuwania go z CV. Ponadto, jest to jakaś forma "inności" w CV, co może zaciekawić pracodawcę i dać nam możliwość zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Warto czasem wykorzystać ciekawość ludzi...
   Pozdrawiam i życzę sukcesów w poszukiwaniu pracy :)

   Usuń
  2. Ja śmialo mogę polecic szybkiecv, zeby zrobic fajny dokument. Mają tam mnóstwo szablonów przy wersji premium, wiec każdy może zrobić coś oryginalnego :)

   Usuń
 2. czy jeśli jedynym moim "doświadczeniem zawodowym" jest bycie konsultantką w Oriflame to warto wpisywać to do CV (którego nie składam na stanowisko sprzedawcy) czy lepiej w ogóle pominąć rubrykę doświadczenia zawodowego? Dodam, że nie odbywałam nigdy wcześniej żadnych praktyk ani nie byłam wolontariuszką, więc nic innego nie mogę tam wpisać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W CV raczej podajemy cokolwiek, co wskazuje na jakąś aktywność zawodową a w naszym życiu. Może to być praca jako konsultantka. Wskazać można tutaj zakres zadań, które ma Pani okazje wykonywać (np. bezpośrednia sprzedaż, organizacja spotkań z klientami, pozyskiwanie nowych klientów, itp.). Wszystko oczywiście zależy od tego, na jakie stanowisko Pani aplikuje. Jeśli będzie Pani wstanie je podać, będę mogła coś więcej podpowiedzieć, jeśli chodzi o zakres czynności, żeby wzbogacić Cv.

   Usuń
  2. dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeśli chodzi o mnie to szukam studenckich praktyk wakacyjnych. Studiuję zarządzanie i marketing i planuję poszukać praktyk albo w agencjach reklamowych albo gdzieś w działach marketingu. Wiem, że często CV nie jest potrzebne, ale wysyłając maile do tych instytucji chciałabym w nich załączyć jakąś podkładkę. Gdyby miała Pani jakieś rady jak wzbogacić moje CV to byłabym bardzo wdzięczna :)

   Usuń
  3. W przypadku praktyk wakacyjnych dość często pomocne są Biura Karier (być może na Pani uczelni jest i dobrze funkcjonuje).
   Co do CV - tutaj na pewno trzeba ukryć małe doświadczenie zawodowe. W związku z czym na początku CV (po danych personalnych) można podać np. cel zawodowy (opisując swoją motywację do podjęcia pracy w dosłownie 2 - 3 zdaniach maksymalnie). Proponuję również rozwinąć punktu umiejętności i pogrupować je (jak w przykładzie 1 na tej stronie:
   http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2012/11/cz-9-profesjonalne-cv-umiejetnosci-i.html).
   Jeżeli jest to również możliwe na rozmowy w sprawie praktyk, proszę udawać się osobiście, czasem w bezpośredniej rozmowie bardziej oczarujemy pracodawcę, niż wysyłając same CV.
   Życzę powodzenia i owocnego zbierania ciekawego doświadczenia zawodowego :)

   Usuń
  4. Dziękuję bardzo:) W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak skorygowanie CV według Pani rad i poszukiwanie praktyk, jak tylko mi się uda to faktycznie, wybiorę się do tych firm osobiście. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć coś odpowiedniego:)

   Usuń
 3. Witam, ja niestety nie mogę się poszczycić żadnym doświadczeniem. Jedynie, co to działalnością charytatywną, ale nie wiem czy wypada coś takiego wpisać. Natomiast na, co radzilibyście Państwo zwrócić uwagę przy pisaniu CV, kiedy nie ma się ani doświadczenia zawodowego, ani zbyt wysokiego wykształcenia (od razu po szkole średniej)?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Działalność wolontariacką również można traktować jak swego rodzaju aktywność zawodowa. W przypadku osób młodych jest to nawet atut, ze względu na małe doświadczenie zawodowe. Proponuję tą aktywność jednak dopisać. W trakcie takiej pracy istnieje możliwość robienia wielu ciekawych rzeczy, które można również wpisać do CV, np. nabycie umiejętności z zakresu poprawnego komunikowania się z innymi, posiadanie zdolności organizatorskich (organizacja eventów, akcji, imprez, koncertów, itp.), umiejętność pozyskiwania wsparcia od sponsorów, zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań, itp. Proszę pamiętać, żeby podkreślać swój wizerunek zawodowy, np, poprzez dodanie zalet osobistych, czy celu zawodowego: i tutaj polecam post:
   http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2012/11/cz-4-profesjonalne-cv-cel-zawodowy.html

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Witam, mam problem z napisaniem cv. Jestem studentką farmacji. Studia są dość ciężkie i czasochłonne, dlatego moim jedynym doświadczeniem są obowiązkowe miesięczne praktyki. Czy warto jest wpisać je do cv? Czy można wpisać taką działalność jak udzielanie korepetycji? Pozdrawiam i z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej można (wręcz trzeba) wpisać praktyki do CV. Warto również zaznaczyć w formie zakresu czynności, co mieliśmy okazję robić na takich praktykach. W przypadku korepetycji - podobnie. Wpisujemy do CV z zaznaczeniem o jaki zakres tematycznych chodzi oraz jaka jest grupa odbiorców (np. młodzież szkolna, studenci, osoby dorosłe, itp.).
   W razie pytań, proszę pisać :) pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Witam, jestem mamą 5 letniego dziecka. Moim problemem jest znalezienie pracy przez brak doświadczenia. Po ukończeniu szkoły średniej(technikum handlowe) poświęciłam czas na zajmowanie się dzieckiem. Ważnym dla mnie było, aby przez okres dopóki maluch nie pójdzie do przedszkola, przebywał jak najwięcej ze mną stąd cały swój czas przekazałam na kształcenie i rozwój córki. Teraz kiedy dziecko rozpoczyna naukę, ja chciałabym rozpocząć życie zawodowe. Nie uczestniczyłam w kursach, szkoleniach ani typowych wolontariatach - pomagam zwierzętom, daje im dom tymczasowy i szukam domów stałych ale nie współpracuje z żadnymi organizacjami się tym zajmującymi. Przyznaję, że nie mam pojęcia czym zasłonić brak doświadczenia w zawodzie. Pomagam też znajomemu w firmie, a właściwie wystawiam aukcje na allegro, natomiast nie wydaję mi się, aby takie prace miały jakiekolwiek znaczenie dla pracodawców. Proszę o pomoc, może tu odnajdę jakiś punkt zaczepienia. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   Każde nasze wybory niosą za sobą określone konsekwencje, jednakże nie ma sytuacji bez wyjścia;)
   Osobiście jestem zdania, że doświadczenie nieformalne wzbogaca nas tak samo, jak to formalne - wyposaża w pewne umiejętności, uczy pewnych zachowań i pozwala się rozwijać. Czasem jest tak, że w sposób umiejętny przedstawienie takiej wiedzy, pozwala zatuszować z pozoru widoczne braki.
   Moje propozycje są następujące:
   - w okresie opieki nad dzieckiem proszę wpisać: Opieka nad dzieckiem (tutaj proszę opisać, co w ramach tej opieki było realizowane, np. organizacja zabaw edukacyjno - rozwojowych, itp.)
   - punkt ze zwierzętami: Prace dorywcze w opiece nad zwierzętami (i tutaj również zakres zadań: poszukiwanie domów stałych i tymczasowych dla zwierząt, dbanie o pozytywne relacje/ kontakt z właścicielami zwierząt, organizowanie domów stałych dla podopiecznych zwierząt, itp.
   - z firmą znajomego proszę podobnie zrobić jak ze zwierzakami: Praca dorywcza - wsparcie w prowadzeniu działalności gospodarczej (sprzedaż internetowa, dbanie o kontakt z odbiorcami, obsługa komputera, itp.).
   - dodatkowo proszę w punktach CV takich jak "Umiejętności", "Szczególne predyspozycje" (zwał jak zwał) uzupełnić wpisy, np. posiadanie zdolności organizacyjnych (na pewno do wykorzystania przy allegro i zwierzakach), konsekwentne dążenie do celu (zwierzaki i szukanie im domu), samodzielność przy jednoczesnej zdolności do współpracy w zespole, kreatywność (poświęcenie czasu dziecku na pewno pozwala na rozwój tej umiejętności), bardzo dobra obsługa komputera i internetu, itp.
   Wszystko też zależy od tego jakiej pracy Pani szuka. Na podstawie tej wiedzy można wzbogacić jeszcze CV o pewne umiejętności, jakie powinien posiadać idealny kandydat na wskazane stanowisko pracy.

   Prace dorywcze wskazują od razu pracodawcy, że są to prace bez umów lub umowy cywilno-prawne. Jednak dają punkt zaczepienia i pozwalają na nawiązanie rozmowy podczas interview.
   Proponuję również zacząć rozglądać się za interesującymi szkoleniami czy projektami z EFS. Albo może wolontariat będzie dobrą alternatywą, by wyjść z domu, zacząć rozszerzać kontakty społeczne, zdobywać nowe znajomości zawodowe, ale również realizować się zawodowo.
   W razie pytań, proszę o kontakt:) chętnie pomogę:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź - zmodyfikowałam CV wg wskazówek powyżej. To dopiero początek rozsyłania podań a już nastąpił odzew ze strony pracodawców. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

   Usuń
 6. Witam. Mam problem z napisaniem mojego CV. Ukończyłam studia magisterskie i moim problemem jest brak doświadczenia. W okresie studiów nigdzie nie pracowałam i nie posiadam doświadczenia zawodowego.W wakacje co roku wyjeżdżałam do pracy sezonowej poza granice Polski na zbiory owoców oraz wszystko co z nimi związane( plewienie, przycinanie, segregacja itp), byłam konsultantka w Avon, jak również pełniłam rolę starosty swojej grupy w całym okresie studiów. Mam wrażenie, że pracodawca całkowicie nie zwraca uwagi na takie rzeczy. Umiem dogadywać się z ludźmi pracować w zespole i pod presją. jednakże nie umiem nawet obsłużyć kasy w sklepie:( Kompletnie nie wiem jak zatuszować w swoim CV brak doświadczenia mając 25 lat na karku, a ogromnie zależy mi na znalezieniu i rozpoczęciu normalnej pracy. Bardzo proszę, błagam wręcz o pomoc:( jak napisać dobre CV?? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie:)
   Każda aktywność jest mile widziana. Dużo gorsze byłoby CV kompletnie bez podania doświadczenia. Proszę spróbować w CV zamieścić następujące informacje:
   - praca za granicą - w CV powinien pojawić się zapis "Praca dorywcza za granicą" - tutaj proszę wskazać państwa oraz zakres czynności, dość krótki max. do 5 punktów, np. prace w ogrodnictwie czy sadach, wykonywanie zadań zgodnie z przyjętymi normami, itp. Nie ma potrzeby wyszczególniania szczegółów prac, chyba że zamierza Pani dalej taką pracę wykonywać,
   - Avon - również "Praca dorywcza jako konsultantka kosmetyczna" i tutaj również podajemy zakres czynności, np. stały kontakt z klientkami, doradzanie w kwestiach doboru kosmetyków, udział w akcjach promocyjnych marki, dbanie o dobry wizerunek firmy kosmetycznej, itp.
   - studia - tutaj proponuję dodać do CV punkt "Osiągnięcia" i dodać wpis "pełnienie funkcji starosty na studiach I i II stopnia". Nie zapominamy też o zadaniach, np. prowadzenie spraw studentów, reprezentowanie studentów przed wykładowcami i władzami uczelni, organizowanie życia studenckiego, uczestniczenie w spotkaniach samorządu uczelnianego, itp.
   - Skoro ma Pani skończone studia, w ich trakcie powinny pojawić się praktyki zawodowe, któe jak najbardziej można dopisać do CV do dośw. zawodowego. Również można podać do max 5 punktów czego się Pani na tych praktykach ciekawego nauczyła.
   - Umiejętności - oczywiście powinny być dopasowane do stanowiska, o które będzie się Pani ubiegać, ale takim powiedzmy "standardem" jest np. umiejętność pracy zespołowej lub wysoka samodzielność przy jednoczesnej umiejętności pracy zespołowej, umiejętność pracy w sytuacji trudnej czy stresującej lub umiejętność współpracy w sytuacji stresowej, dokładność i staranność w wykonywaniu powierzonych zadań, łatwość uczenia się,itp.

   Proponuję dodać też zaraz na początku CV (a po danych personalnych i kontaktowych) punkt "Profil osobowościowy" lub alternatywnie "Profil zawodowy" o treści mniej więcej takiej:
   "Jestem osobą młodą, energiczną, łatwo aklimatyzującą się w nowym otoczeniu. Cechuje mnie łatwość w nawiązywaniu interakcji z innymi, jak również ........... Interesuje mnie podjęcie zatrudnienia pozwalającego na wykorzystanie moich kwalifikacji oraz zdobycie nowych poszerzających moją wiedzę zawodową."
   Taki profil tuszuje trochę braki w Cv, a wygląda też trochę inaczej niż w standardowym CV.

   A co do samego braku doświadczenia - proponuję skorzystanie ze staży w Urzędach Pracy. Być może wolontariat będzie ciekawą formą dla Pani. Istnieją również bezpłatne formy praktyk w firmach (zazwyczaj miesięczne), które pozwalają na zaistnienie np. w korporacjach oraz na wpisanie czegoś ciekawego do CV.

   Życzę powodzenia w rozpoczęciu ciekawej drogi kariery zawodowej;) w razie dodatkowych pytań - proszę śmiało pytać - chętnie odpowiem :)

   Usuń
 7. Dzień dobry,
  Jestem absolwentem Technikum Handlowego (technik obsługi turystycznej) i w czasie nauki odbywałem praktyki, łącznie 3 miesiące w różnych placówkach (informacja turystyczna,biuro turystyczne). Problem polega na tym, że w czasie tych praktyk tak naprawdę prawie nic się nie nauczyłem.
  Moja praca głównie polegała na banalnych rzeczach " pójdź tam, zrób to". Można powiedzieć kolokwialnie, że byłem po prostu "przydupasem" . Praca z klientami była ograniczona do minimum, ale gdy już do niej doszło w miarę sprawnie mi to wychodziło(chodziło głównie o pytania dotyczące atrakcji turystycznych,bądź ich lokalizacji), rozmowa w języku angielskim też nie sprawiała mi dużo kłopotu. Teraz przechodząc do sedna sprawy, czy takie praktyki mogę dodać do doświadczenia zawodowego? Bo mi osobiście się wydaje, że nic się tam nie nauczyłem, i stąd moje pytanie.
  PS. Czy taką błahostkę jak praca na ulotkach warto umieścić w CV?
  Z góry dziękuje za pomoc,
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam:)
  Co do ulotek, proszę jak najbardziej dodać je do CV pod nazwą "Praca dorywcza jako kolporter ulotek". Wzbogaci to samo Cv, ale również ukaże Pana aktywność. A każda będąc absolwentem jest mile widziana:)
  Co do praktyk - cóż, zasadniczo jeśli czegoś ciekawego się na nich nie robiło, to można je pominąć. Natomiast proszę pamiętać, że jakiś zakres umiejętności miał Pan okazję na nich rozwinąć, np. umiejętność wykonywania zadań zgodnie z poleceniem, udzielanie informacji nt. atrakcji turystycznych, prowadzenie rozmów w j. angielskim, prace pomocnicze w sprzedaży usług turystycznych biura (obserwacja transakcji, itp.). Jeśli miał Pan okazję roznosić jakieś katalogi z biura czy ulotki - można dodać promocja biura podróży wśród klientów.
  Jeśli na chwilę obecną te dwie aktywności zawodowe są jedynymi to proponowałabym je dodać, żeby od czegoś rozpocząć. Z biegiem zdobywania doświadczenia można będzie je usunąć.
  Proponuję również zgłosić się do odpowiedniego co do miejsca zamieszkania Urzędu Pracy i starać się o staż. Osoby do 25 roku życia są objęte szczególnymi działaniami i to je najczęściej wysyła się na staże, aby mogły nabyć swoje pierwsze doświadczenie zawodowe. Na pewno będzie to pomocne.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia na początku swojej kariery zawodowej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam!
  Trafiłam tutaj szukając jakichś konkretów co mogłabym wpisać w CV... Jestem kompletnie w dołku, bo nie mam doświadczenia zawodowego można powiedzieć kompletnie... W 2011 roku ukoczylam szkole średnią i na tym wszystko się kończy... Tylko tydzień pracowałam na produkcji w 2011 r i inwentaryzacja... Później nie mogłam nic znaleźć. Problemy rodzinnie także mnie od tego odciągnęły. Ostatnio tylko 2 dni kursu na pewnej produkcji. Nie wiem kompletnie co mam wpisać w doświadczeniu... W czasie wakacji jak i potem to na czarno zbierałam np truskawki, tez w pewnej firmie na czarno w ogrodnictwie ale tego nie mogę wpisać raczej bo żadnych umów nie było... Teraz chce szukać aktywnie pracy. Zrobiłam nawet badania sanepidowskie, ale ta wyrwa w moim CV... Proszę o pomoc... Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam:)
  Aż takie ubogie to CV myślę, że nie będzie ;) Przede wszystkim, wszędzie tam, gdzie są prace "na czarno" proszę wpisać "Praca dorywcza w charakterze....", np. Praca dorywcza w charakterze pracownika produkcji lub Praca dorywcza w ogrodnictwie. Wcale nie trzeba koniecznie wpisywać, że coś trwało aż tak krótko. Schematycznie podajemy tylko miesiąc i rok, w którym wykonywaliśmy pracę.
  Proponuję CV rozpocząć od celu zawodowego lub profilu osobowościowego. Coś na ten temat można znaleźć tutaj:
  http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2014/07/zyciorys-zawodowy-kiedys-i-dzis.html.
  Każda aktywność zawodowa jest mile widziana w CV, jeśli nie posiada się konkretniejszego doświadczenia zawodowego. Proszę zerknąć tutaj:
  http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/07/cv-dla-studenta-i-absolwenta-cz-2.html

  Pozdrawiam i życzę udanego powrotu na rynek pracy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam,
  chciałabym prosić o radę. Czy wolontariat podczas zawodów sportowych osób niepełnosprawnych oraz pomoc w sklepie rodziców również można wpisać do cv w rubryce doświadczenie zawodowe? Czy w ogóle powinnam wpisywać te punkty? Poza praktykami studenckimi i pracą dorywczą nie mam jeszcze żadnego konkretnego doświadczenia a nie chciałabym wyjść na osobę, która przez całe studia nic nie robiła. Ponadto należałam do koła naukowego oraz brałam udział w międzynarodowym projekcie naukowym, czy to również mogę wpisać? Jeśli tak to proszę o podpowiedź w jakim miejscu cv takie informacje powinny się znaleźć.

  Pozdrawiam serdecznie D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie:)
   jak najbardziej wspomniane aktywności można wpisać do CV. Proponuję zamiast punktu "Doświadczenie zawodowe" stworzyć punkt "Moje aktywności zawodowe" lub "Aktywności i projekty". Zmieniamy nazwy punktów w sytuacji, gdy doświadczenia zawodowego nie ma wcale. Jeśli jest to te punkty mogą być dodatkiem i miejscem, aby wspomnieć o wolontariacie i pracy dorywczej w sklepie rodzinnym.
   Proszę nie bać się dodawania do CV aktywności, które są tylko pomocą w drobnym zakresie. Pracodawca doceni zdecydowanie CV z najdrobniejszą aktywnością niż CV całkowicie bez doświadczenia.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 12. Witam!
  Chciałabym prosić o radę. Jako że nie mam wyższego wykształcenia i doświadczenia ( w tamtym roku zdawałam maturę) i pracowałam sezonowo za granicą tylko 2 razy, czy oprócz tych prac mogę wpisać do cv opiekę nad zwierzętami? ( bedąc w Polsce opiekowałam się zwierzakami, szukałąm domów dla psów i kotów, robiłam zastrzyki zwierzętom moich sąsiadów, wyjmowałam kleszcze, podawałam leki). Czy również mogę wpisać, że organizowałam kuligi? Poza tym nie mam rzadnych kursów, szkoleń, praktyk itp. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam:)
  Wskazane dodatkowe aktywności (opieka nad zwierzętami czy organizowanie kuligów) jak najbardziej można wpisać do CV pod hasłem pracy dorywczej. Każda aktywność jest mile widziana w CV. Nawet jeśli coś nie jest potwierdzone formalnym dokumentem, warto wpisać to do CV. Pracodawca z pewnością doceni fakt, że w tak młodym wieku, podczas nauki szkolnej, miałaś okazję robić coś dodatkowego - to się ceni dziś na rynku pracy.
  Pozdrawiam i życzę sukcesów:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam
  Zacznę o tego iż w tym roku ukończyłem szkołę średnią oraz uzyskałem świadectwo dojrzałość z wynikami (według mnie) niezbyt zadowalających i tu pytanie czy w momencie wysyłania cv drogą elektroniczną do biura pośrednictwa pracy,bądź pracodawcy załączyć świadectwo ukończenia Liceum oraz świadectwo dojrzałości?

  Jedyne moje doświadczenie zawodowe to pomoc w prowadzeniu firmy transportowej mojego ojca- (wystawianie zleceń,faktur,mechanika samochodowa,szukanie zleceń za pośrednictwem programu Trans.Eu).Robię to od kąt pamiętam do dnia dzisiejszego.Jak ująć te wszystkie informacje na temat doświadczenia w CV,
  jaką datę rozpoczęcia wpisać żeby to jakoś wyglądało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)
   Biura pośrednictwa pracy zazwyczaj proszą o przekazanie CV, gdzie wskazane jest wykształcenie. Oczywiście, jeśli pracodawca zażyczy sobie przesłania świadectwa ukończenia szkoły, należy to uczynić. Jednak jeśli nie będzie to konieczne, takiej potrzebny nie ma.
   Jak najbardziej doświadczenie zawodowe zdobyte w firmie ojca można podać w CV pod nazwą "Praca dorywcza w firmie rodzinnej (firma transportowa)". Pod spodem proszę wskazać krótki zakres obowiązków, np.: pomoc w wystawianiu zleceń i faktur VAT, poszukiwanie zleceń za pośrednictwem programu Trans.Eu, wykonywanie drobnych napraw mechanicznych, itp.). Datę rozpoczęcie można wpisać od faktycznego momentu do nadal.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 15. Witam :)
  W tym roku muszę odbyć praktyki studenckie i co za tym idzie muszę napisać CV, jednak nie posiadam zbyt wielkiego doświadczenia, a w dziedzinie studiów w ogóle go nie mam. Jedyną moją pracą dorywczą była pomoc w sklepie. Poza tym, przez kilka lat grałam w klubie w piłkę nożną oraz należę do AZS. Czy można to wpisać do CV, czy lepiej pominąć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie:)
   Proszę w CV wspomnieć o każdej aktywności, nawet jeśli jest to praca w sklepie. Proszę tylko zwrócić uwagę, żeby zakres zadań nie był lakoniczny. Proszę używać zwrotów: bezpośrednia obsługa klienta, ekspozycja towaru, doradztwo w zakresie oferowanych produktów lub usług, prace porządkowe, itp.
   Gra w piłkę czy uczestnictwo w AZS również można wpisac do CV. Albo do punktu "Dodatkowe informacje" lu do zainteresowań (np. piłka nożna - aktywne uprawianie w klubie sportowym). Jeśli udało się osoiągnąć jakieś sukcesy w tej piłece, to oczywiście też warto się pochwalić :) wówczas w CV pojawia się punkt "Osiągnięcia".
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 16. Witam! Mam problem z napisaniem swojego cv kompletnie nie wiem co napisać w doświadczeniu , bo go nie mam wcześniej nie pracowałam ukończyłam szkołę średnią niestety na tym się skończyło urodziłam synka i cały swój czas poświęciłam tylko dla niego żeby się rozwijał, lecz w tym roku idzie już do szkoły a ja w końcu chciała bym zacząć rozwijać swoje możliwości, zrobić jakiś kurs i pójść do pracy. Zajmowałam się tylko domem i synkiem a wolnym czasie uczyłam się obsługi komputera proszę o pomoc bo nie mam pojęcia co mam napisać, czy może ominąć doświadczenie i nic nie pisać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jeszcze mam pytanie czy za aktywność zawodową można zaliczyć zebrania szkolne, sesjach gminnych czy też opieka nad dzieckiem? proszę o jak najszybszą odpowiedz jak tylko Pani będzie mogła z góry dziękuję.

   Usuń
  2. Proszę Panią o pomoc czekam na podpowiedz?

   Usuń
  3. Witam:)
   Na pewne nie pomijamy punktu doświadczenia zawodowego. Proponuję nazwać go jedynie inaczej, np. Aktywność zawodowa i pozazawodowa. Tutaj można będzie wpisać zadania w ramach szkoły czy sesji gminnych. Praca przy zebraniach szkolnych proszę nazwać "Prace w samorządzie rodzicielskim". Nie wiem, co wchodziło w zakres tych zadań, ale spodziewam sie np. udział w zebraniach ustalanie planu roku szkolnego, organizowanie imprez okolicznościowych dla dzieci,itp. To samo w sesjach gminnych - "Prace w ramach sesji gminnych". Tak samo podajemy zakres zadań (np. ustalanie zakresu zadań rady gminy, udział w posiedzeniach rady gminy, itp.). W przypadku opieki nad dzieckiem, analogicznie "Opieka nad dzieckiem w wieku ... lat" - organizowanie czasu wolnego, organizowanie zabaw edukacyjnych i wspomagających rozwój, zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie zabaw, itp.

   W Pani sytuacji proponuję zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy zgodnie z miejscem zamieszkania, by móc skorzystać z jakiejś formy wsparcia, aby zdobyć doświadczenie, np. staże czy ewentualnie szkolenia, zeby uzupełnić kwalifikacje. Proponuję również pierwsze kroki skierować do doradcy zawodowego, aby zbadał Pani predyspozycje zawodowe, bo tylko na tej podstawie idzie coś konkretnego zaproponować.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
  4. Ewentualnie proszę szukać w swoim miejsce zamieszkania, czy istnieją jakieś możliwości odbycia szkoleń z funduszy EFS, które pozwoliłyby podwyższyć Pani kwalifikacje i jednocześnie zdobyć doświadczenie zawodowe.
   I tutaj też można zgłosić się do doradcy zawodowego, bo przynajmniej w moim miejscu pracy, takowe informacje nas interesują;) ewentualnie popytać można w MOPS.

   Julia

   Usuń
  5. Oczywiście jestem zarejestrowana od 3 lat w Urzędzie Pracy i od dwóch lat staram się o jakiś staż, jak i również szkolenia , ale na marne te starania więc szukam na własną rękę dziękuje za radę skorzystam z tego na pewno i pozdrawiam

   Usuń
  6. W ramach urzędu można również samemu starać o staż, znajdując odpowiedniego pracodawcę, który we wniosku może wskazać konkretną osobą, które chce zaproponować staż. Jeśli jest Pani osobą do 30 roku życia, można również pytać o ofertę bonów stażowych lub zatrudnieniowych.
   O bonach można poczytać tutaj: http://zielonalinia.gov.pl/Bony-dla-bezrobotnych-w-wieku-do-roku-zycia-41137

   :)

   Usuń
 17. Witam! Mam problem z wpisaniem doswiadczenia zainteresowan i umiejętności w CV :( jestem na 3roku studiów na PW i nigdzie jeszcze nie pracowałam, nie mam czasu zeby rozwijać swoje zainteresowania któe miałam w podstawówce i gimnazjum. Od podstawówki pomagam rodzicom przy owocach i warzywach, sprzedaje je na targach i rynkach, pracuje nie tylko w wakacje ale czasami w weekendy gdy wracam do domu. Potrafimy pracować po co najmniej 8. Oprocz tego zajmowałam się trójką swojego rodzeństwa, pomagałam im w nauce i organizowałam czas swojej o 11lat młodszej siostrze. Pomagałam także koleżanką w nauce, nawet teraz na studiach pomagam jednej w matematyce. W podstawówce gimnazjum i troche liceum, biegałam i zdobywałam medale, śpiewałam w chórze, brałam udział w konkursach plastycznych i matematycznych i także zdobywałam nagrody. a teraz na nic z tych rzeczy nie mam czasu. Proszę o pomoc i wszelkie rady! z góry dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę jeszcze dodać że nie maiłąm jeszcze praktyki i właśnie w tym celu piszę CV. Nie wiem jeszcze jakie daty powinnam napisać przy tych pracach dorywczych. ponieważ pomagam rodzicom w każde wakacje oraz w weekendy w czasie roku akademickiego

   Usuń
  2. Witam serdecznie :)
   W zasadzie sama odpowiedź na pytanie co wpisać do CV już padła:) Prace dorywcze i osiągnięcia to będą kluczowe elementy w Twoim CV.
   W przypadku prac dorywczych, proponuję:
   - nie podawać dat, tylko zapisy tego typu "Prace dorywcze w firmie rodzinnej (cyklicznie w weekendy i w okresie wakacji" - tutaj można podać, że chodzi o pracę w ogrodnictwie, sprzedaż owoców i warzyw, życzliwa obsługa klienta, doradztwo w zakresie oferowanych produktów, itp.
   - Pomoc w opiece na dziećmi (w nawiasie proszę podać wiek dzieci) - w zakresie zadań: organizowanie czasu wolnego, odrabianie lekcji, opieka, organizowanie zabaw edukacyjnych, spacery, itp.
   - Udzielanie korepetycji z zakresu matematyki, ....- to będzie kolejny punkt - tutaj można napisać o jakie przedmioty konkretnie chodzi.

   Warto też dodać punkt osiągnięć. Tutaj znajdą się biegi i konkursy z nagrodami.
   Brak doświadczenia zawodowego warto tuszować jakąkolwiek aktywnością. Z biegiem czasu, kiedy to dośwaidczenie się pojawi, będzie to można zmieniać :)

   Pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź :) również pozdrawiam :)

   Usuń
 18. Witam serdecznie! Mam problem taki jak wszyscy tutaj! Muszę napisać swoje pierwsze CV, ale nie mam żadnego doświadczenia. Dodam, że skończyłam tylko Technikum Handlowe, gdzie miałam 1 miesiąc praktyki. Po ukończeniu szkoły wyjechałam do Irlandii do mojego chłopaka, szukałam pracy ale szybko zaszłam w ciążę i moje plany zawodowe legły w gruzach. Więc zajęłam się najlepiej jak mogę moim synkiem i domem. Później zaszłam w drugą ciążę i tak do tej pory jestem w domu. Ale teraz mam możliwość rozpocząć pracę, ale do tego potrzebuję CV ale nie mam pojęcia jak je napisać. Nigdy nie miałam żadnej pracy dorywczej, nie robiłam niczego czym można byłoby się pochwalić. Dodam, że od niedawna biorę udział w kursie języka angielskiego, ale nie mam jeszcze certyfikatu, ponieważ kurs jeszcze się nie skończył. Nie wiem co mogę napisać. Bardzo zależy mi na tej pracy, ale obawiam się, że z moim CV nie będę miała szans. Proszę o jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   Nie ma sytuacji bez wyjścia. Natomiast proszę robić wszystko, aby doświadczenie zdobyć.
   W CV proszę zacząć od danych personalnych, następnie od profilu zawodowego. W taki profilu znajdzie się informacja mniej więcej tej treści:
   "Zapał do pracy, łatwość w przyswajaniu nowej wiedzy, jak również umiejętność organizacji własnego życia to moje główne atuty, które z powodzeniem pozwolą mi rozwijać się w nowym środowisku pracy, jednocześnie pozwalając zdobywać nowe doświadczenia, jak również rozwijać Państwa Firmę"
   lub
   "Jestem osobą młodą, pełną zapału do rozwoju własnej kariery zawodowej, szybko aklimatyzującą się w nowym środowisku. Dzięki szybkości w przyswajaniu nowej wiedzy, dobrej organizacji oraz zaangażowaniu w powierzone zadania zyskują Państwo rzetelnego i sumiennego pracownika".
   Następnie proszę podać punkt wykształcenia. Po którym pojawi się "Aktywność zawodowa" i tutaj pojawi się praktyka: proszę również podac jaki zakres zadań miała Pani okazję wykonywać. Biorąc pod uwagę, że skończone zostało technikum handlowe, może to być coś w rodzaju:
   obsługa klienta, obsługa kasy fiskalnej, ekspozycja towaru, dbanie o porządek pomieszczeń, uzupełnianie braków w asortymencie, prace porządkowe na zapleczu sklepu, itp.
   Dodatkowe informacje to będzie dodatkowy punkt.Tutaj pojawi się znajomość języka (określić proszę obecny poziom i w nawiasie napisać "w trakcie dalszej nauki"). Pojawić się tutaj też może, np. prawo jazdy, obsługa komputera w zakresie pakietu MS Office, umiejętność pracy zespołowej, łatwość w przyswajaniu nowej wiedzy, chęć do poszerzania swojej wiedzy, życzliwość, dokładność, odpowiedzialność, samodzielność, rzetelność, itp.

   Do CV może Pani dodać jeszcze jakąkolwiek aktywność totalnie pozazawodową, np. może robiła Pani jakieś kolczyki, kartki i je sprzedawała, pomagała partnerowi czy rodzicom w prowadzeniu firmy, może opiekowała się Pani kiedyś jakimiś dziećmi poza swoimi, może w szkole była Pani zaangażowana w jakieś działania samorządu uczniowskiego??? To można wszystko też rozważyć i dodać.

   Poza tym, proszę w swojej okolicy poszukac jakiś projektów z Unii europejskiej, które pozwalają osobom młodym się kształcić i zdobywać doświadczenie poprzez staże. O staże można się również starać w Urzędach Pracy.

   Życzę powodzenia w szukaniu ciekawe zajęcia zawodowego :) Julia

   Usuń
 19. Witam.Ja również mam problem. chciałabym iść do pracy a jeszcze w życiu nie pisałam CV i nie bardzo wiem co w nim napisać w moim przypadku.Niestety nie mam zawodu skończyłam tylko gimnazjum, byłam na stażu przy zieleni wiejskiej oraz pracowałam przez pół roku umowa zlecenie na poczcie a teraz chciałabym pracować w sklepie na stanowisku mięsnym i nie bardzo wiem jak i co napisać w tym CV. Proszę o pomoc z góry dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja propozycja wygląda tak:
   - Dane personalne
   - Zalety osobiste: wymienić proszę około 10 swoich zalet. Można je pogrubić. Pod kątem pracy w sklepie proponuję: życzliwość, miłe usposobienie, uczciwość, dokładność, sumienność, dobra organizacja pracy, umiejętność pracy pod presja czasu, otwartość, komunikatywność, schludny wygląd, itp.
   - Doświadczenie zawodowe: w przypadku zieleni miejskiej w zakresie zadań można podać: dbanie o tereny zielone w mieście, sadzenie roślin, czy coś w tym stylu. W przypadku poczty, np. sortowanie poczty, odbiór poczty, dbanie o poprawny przepływ poczty przychodzącej i wychodzącej, obsługa klienta w okienku pocztowym, itp.
   - Dodatkowe informacje: tutaj jednym z podpunktów będzie wykształcenie, ponadto można podać: umiejętność pracy zespołowej, samodzielność w wykonywaniu powierzonych zadań, obsługa kasy fiskalnej, obsługa komputera, znajomość języków, doświadczenie w bezpośredniej obsłudze klienta, minimum sanitarne, dbałość o higienę własną i miejsca pracy, itp.
   - Ewentualnie CV może zakończyć się podaniem punktu zainteresowań.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 20. Witam, też mam problem z ujęciem mojego doświadczenia, pomagam rodzicom w ich działalności odkąd tylko pamietam, tylko u mnie sprawa wygląda tak że rodzice prowadzą handel stacjonarny tzn na targowiskach, sprzedają odzież. Jak mógłbym ująć to w CV? Nie mam za bardzo pomysłu, pomoc w prowadzeniu działalności rodzinnej- handel odzieżą? Chyba nie wygląda to dobrze, proszę o pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja propozycja:
   "Praca dorywcza - pomoc w prowadzeniu rodzinnej firmy (branża handlowa):
   - sprzedaż oferowanego towaru (lub ewentualnie sprzedaż odzieży/konfekcji damskiej/męskiej)
   - zamawianie towaru
   - doradztwo klientom w zakresie wyboru oferowanego towaru".

   Jeśli prowadzone są jakieś działania na kasie fiskalnej to można to dodać. Może była kiedykolwiek okazja do wykonywania jakiś rozliczeń/ bilansów, wystawiania faktur, itp.
   Można oczywiście podać daty tejże działalności, natomiast proponuję pod hasłem "Praca dorywcza..." a przed zadaniami zawodowymi mniejszą czcionką dodać "Zajęcie wakacyjne i weekendowe" lub "Praca w ramach ferii i wakacji szkolnych".
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Witam. Proszę rownież o pomoc. Mam problem ze stworzeniem interesującego cv. Mam mizerne doświadczenie i wykształcenie. Jeśli chodzi o legalna prace 8 lat temu uczylam sie w szkole zawodowej oraz obdywałam praktyki w zakładzie fryzjerskim(w zawodzie nie pracuje)nastepnie pracowałam lecz bardzo krótko w sklepie jako kasjer sprzedawca pozniej dodatkowa praca było badanie rynku tzw. Ankieter. Tutaj robi mi sie spora luka( przez 4 lata wychowuje dwójkę moich dzieci w domu za granica,niepracując) przez ten czas mialam kilka prac lecz zadna nie jest legalna. Pracowalam przez rok jako pomoc w restauracji glownym zajeciem bylo poranne przygotowanie restauracji do otwarcia. Dorabialam w weekendy u znajomej ktora prowadzi firmę sprzątająca domy, to rowniez w Anglii.
  Nie wiem też czy i gdzie ując Cv fakt że posiadam kurs stylizacji paznokci metowa żelową oraz hybrydową i od jakiegoś czasu przyjmuję klientki tu w aktualnym domu w Anglii.
  Dodam jeszcze że za miesiac zjeżdzamy do Polski i potrzebuję porządnego Cv żeby znaleść pracę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam świątecznie:)
   Jak najbardziej do CV można dopisać prace bez umów, tylko zawsze pamiętając, aby nazywać je "Praca dorywcza w charakterze (np. osoby sprzątającej domki jednorodzinne, kasjerki - sprzedawcy, stylistki paznokci czy pomocy w restauracji, ankieterki)".
   Proszę w CV podkreślać znajomość języka obcego, umiejętność pracy zespołowej, elastyczność w wykonywaniu różnych zadań zawodowych, umiejętność szybkiej adaptacji w nowym środowisku pracy, itp. W zakresach obowiązków można podać doświadczenie w kontakcie z klientem (bezpośredni kontakt).
   Proszę również zastanowić się na jakie stanowiska chciałby Pani aplikować po powrocie do Polski. Ponieważ na tej podstawie będzie trzeba przygotować CV.
   Pozdrawiam, i w razie dalszych pytań, proszę pisać:)

   Usuń
 22. Witam jestem jeszcze młody do 30 troche mi jeszcze a brak mam doświadczenia zawodowego , nigdy nie pracowałem w pracy na umowe , coś tam dorywczo pomagałem kiedyś koledze ojcu taka praca ale to się nie liczy bo to na czarno , a wykształcenie mam średnie , nie jest tak żle , chciałbym znaleść prace z umową w ciągu tygodnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)

   Praca dorywcza również jest cennym elementem do wpisania do CV. Oczywiście nie podamy wówczas nazwy pracodawcy, ale zapis "Praca dorywcza w charakterze (tutaj wpisujemy stanowisko pracy)". Każda aktywność uczy nas czegoś, wyposaża w pewne umiejętności, które mogą być później zweryfikowane na rozmowie kwalifikacyjnej. Proponuję dodać doświadczenie w firmie ojca kolegi, gdzie dodatkowo wspomni Pan co miał okazję tam robić.

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Witam serdecznie. Jak większość tu osób proszę o pomoc w napisaniu cv.
  Właśnie zakończyłam studia I stopnia na kierunku Politologia. Niestety nie posiadam sensownego doświadczenia. W trakcie studiów odbyłam miesięczne praktyki w Komendzie Powiatowej Policji. Odbyłam też praktyki w trakcie technikum ekonomicznego w sklepie meblowym. Poza tym żadnej umowy o pracę. Aktywnie działam z moim zespołem muzycznym. Gramy koncerty. Brałam aktywny udział z zespołem na takich imprezach jak WOŚP czy imprezach regionalnych. Aktualnie też jeżdzę i spotykam się z wieloma osobami z urzędów czy też ośrodków kultury. Jeżdzę w celu przedstawiania oferty koncertowej mojego zespołu. Można powiedzieć, że kontakt z drogą osobą przychodzi mi z łatwością, uwielbiam aktywnie spędzać czas. Również z zespołem zajęłam II miejsce na prestiżowym konkursie organizowanym na Dolnym Śląsku. Wszystko co robię głównie wiąże się z graniem, śpiewaniem i z zespołem. Jeżdzeniem, załatwianiem koncertów.
  Nie wiem jak się z tym uporać aby ładnie to rozpisać w swoim cv.
  Chyba nie jest tu zbyt kolorowo w tej sytuacji.... każda pomoc będzie na wagę złota :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Proszę mi wierzyć, że jak na ukończone I st. studiów to doświadczenie jest całkiem niezłe:)
  Wszystko, co zostało wskazane, jak najbardziej można podać w CV. A rozpisać to można mniej więcej tak:
  - Komenda Powiatowa Policji, [miejscowość]
  Praktyka zawodowa przewidziana programem studiów
  Tutaj warto również podać, co wchodziło w zakres tej praktyki, np. zapoznanie się z przepisami wykonawczymi placówki, pomoc w redagowaniu pism urzędowych, zapoznanie się z zasadami właściwej obsługi interesantów, itp. (oczywiście proszę podać te zadania, które faktycznie miały miejsce)
  - podobnie będzie ze sklepem meblowym (tutaj w zakresie zadań proponuję wpisać, np. obsługę klienta, fakturowanie, rozliczanie stanu kasowego lub pomoc w tym zakresie, zapoznanie się z funkcjonowaniem działu księgowo-finansowego, itp.
  - w przypadku zespołu muzycznego moja propozycja jest taka:
  "Prace dorywcze w charakterze menadżera zespołu muzycznego" i zakres zdań będzie dotyczył: organizacji występu zespołów podczas imprez charytatywnych oraz regionalnych, kontakt z organizatorami imprez (umawianie terminów koncertów oraz warunków ich realizacji), itp.
  Oczywiście jakiś wokal czy granie również można podać jako część zakresu zadań.

  W punkcie "Umiejętności" warto dodać umiejętności organizatorskie, łatwość w nawiązywaniu relacji interpersonalnych, umiejętności negocjacyjne, um. pracy zespołowej, otwartość na nowe wyzwania, przebojowość, kreatywność, umiejętność działania pod presja czasu czy w sytuacji stresu, um. kierowania małym zespołem ludzi, itp.

  Miejsce w konkursie można podać w punktu "Osiągnięcia". Lub pod całym opisem pracy dorywczej w zespole, po zakresie czynności można wytłuścić "Osiągnięcia" i podać zajęte miejsce.

  Pozdrawiam i życzę sukcesów :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Dziękuję serdecznie za pomoc :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam. Mam problem z napisaniem CV. Ukończyłam Liceum Ogólnokształcące ale też jestem w trakcie Szkoły Policealnej na kierunku Technik Usług Kosmetycznych. Nigdy nie miałam praktyk żadnego stażu mówiąc krótko nigdzie nie pracowałam. Chciałabym starać się o pracę przedstawiciela handlowego jednak nie mam doświadczenia, a nie chciałabym pomijać tego punktu w CV. Jak mogę to rozwiązać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Oczywiście obie szkoły podajemy w CV. Zamiast pracy zawodowej, której brak, może wykonywała Pani jakieś prace dorywcze (np. prace sezonowe w ogrodnictwie - choćby zbieranie truskawek, pomoc w rodzinnej firmie, opieka nad dziećmi, roznoszenie ulotek), lub jakieś aktywności w szkole (np. udział w działaniach samorządu szkolnego - np. organizacja imprez szkolnych, organizacja życia szkolnego uczniów), a może jakaś praca w ramach wolontariatu?
   Brak doświadczenia zawodowego należałoby tuszować wysokimi umiejętnościami w tej branży. Z punktu widzenia pracy przedstawiciela handlowego, w CV proszę zwrócić uwagę na umiejętności związane z wyraźną łatwością w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, wytrwałość i upór w dążeniu do celu, miłe usposobienie, wysoka kultura osobista, wysoka samodzielność przy jednoczesnej umiejętności pracy zespołowej, odporność na stres, umiejętność działania w sytuacjach nieprzewidzianych i pod presją czasu, entuzjazm, kreatywność, przebojowość, itp.
   :)

   Usuń
  2. BRAK DOŚWIADCZENIA TO NIE KONIEC

   Usuń
 27. Witam . Jestem po szkole gimnazjalnej, niestety nie mam ukonczonego liceum . Co wiec moge napisac w swoim cv . Nie mam niestety zadnych kursow ani tez nie pracowalam nigdzie . Staram sie wlasnie o pracę przy produkcji i chciałabym to ujac tak zebym nie wyszla na j jakiegoś czlowieka bez ambicji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A są takie oferty pracy gdzie przyjmują po podstawówce lub nie skończonej , widziałem takie ostatnio na serio

   Usuń
  2. Witam serdecznie :)
   Ambicję proszę pokazywać w tym, że chętnie nauczę się wszystkiego co nowe. Dzięki szybkiemu przyswajaniu wiedzy, łatwości w opanowywaniu nowych technologii, nie powinno to sprawiać trudności.
   Co do pracy na produkcji - proszę zwrócić uwagę na dyspozycyjność, chęć pracy w systemie zmianowym, łatwość w wykonywaniu pracy samodzielnej oraz zespołowej, zdolności manualne połączone z drobiazgowością, szybkość w działaniu, umiejętność pracy pod presją czasu. Może atutem być posiadanie prawo jazdy, obsługa komputera.
   Oczywiście fajnie byłoby, gdyby jakieś doświadczenie zawodowe się w CV pojawiło. Proszę się zastanowić, czy dotychczas nie było okazji wykonywać żadnych prac dorywczych typu: zbiór warzy i owoców w lecie, opieka nad młodszym rodzeństwem lub dziećmi znajomych, pomoc rodzicom w firmie (nawet przy najdrobniejszych pracach). Wszystko to można wpisać do CV pod hasłami "Praca dorywcza sezonowa". Cechy osobowe proponuje podac jako "Szczególne predyspozycje zawodowe" zaraz na początku CV, po danych personalnych. Podobnie jak w przykładzie: http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/10/cv-dla-osob-bez-doswiadczenia-cz-2.html

   Proszę również prześledzić oferty pracy na stronie OHP Młodzieżowe Biura Pracy: http://www.mbp.ohp.pl/. Może uda się znaleźć coś ciekawego:)

   Pozdrawiam i życze powodzenia w szukaniu pracy:)

   Usuń
 28. Skończyłam liceum (mat fiz inf) i chciałabym podjąć jakąś pracę. Dotychczas w czasie pozalekcyjnym opiekowałam się 4 letnią siostrą, pomagałam w domu oraz rodzinnej firmie (podliczanie faktur, pisanie niektórych dokumentów, rejestrowanie firmy na stronach internetowych itd) . Moja aktywność w LO to tylko przynależność do drużyny koszykówki oraz piłki ręcznej.

  Moje pytanie odnosi się do tego co mam umieścić w treści doświadczenia CV.

  HELP :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Firma to ośrodek szkolenia kierowców i również zajmowałam się transportem kursantów na miejsce wykładów

   Usuń
  2. Witam:)
   W zasadzie sama odpowiedziała sobie Pani, co należy umieścić w Pani CV :)
   Oczywiście każde prace bez umów, proszę podać jako "Prace dorywcze". W przypadku opieki na siostrą proszę podać "Praca dorywcza w charakterze opiekunki 4-letniego dziecka: organizowanie czasu wolnego, zabaw, spacery, podawanie posiłków, sprzatanie". Co do pracy w rodzinnej firmie: "Praca dorywcza - rodzinna firma: podliczanie faktur, redagowanie pism do ...... (tutaj proszę podać czy chodzi o jakieś instytucje, np. ZUS, US), rejestrowanie firmy na portalach internetowych, dbanie o stronę internetową firmy, dbanie o transport kursantów do miejsc wykładów, bezpośrednia obsługa petentów.
   Proszę znaleźć od 3 - 5 najistotniejszych zadań zawodowych i je dopisać do CV.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 29. Mam problem z napisaniem swojego CV ( wymagane po polsku i po angielsku). Mam tytuł inżyniera chemii i na tym poprzestałam na razie. Obroniłam się już w 2014 roku i po studiach zamiast szukać pracy w zawodzie, pracowałam w sklepach odzieżowych. Zależy mi na dostaniu się teraz na staż do firmy zajmującej się technologią węgla, a nie mam zupełnie doświadczenia, w czasie studiów byłam na praktykach w laboratorium, ale to nie miało wiele wspólnego z tym, co teraz wchodzi w grę, tak samo 3 miesiące stażu w biurze inżynierskim zajmującym się raczej zagrożeniami wybuchowymi i chemicznymi. Czy wpisywać wszystko, co do tej pory robiłam, czy ograniczyć się do czegoś. Mam 25 lat i trochę wstyd wysyłać takie puste CV, kiedy inni mają już całe studia ukończone i doświadczenia, a ja tylko studia pierwszego stopnia i to z taką przerwą. Pomocy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   Wstyd jest tutaj akurat bezpodstawny:) jednak do CV jest co wpisać:)
   Do CV wpiszemy zatem wszystko.
   - Praca w sklepach odzieżowych - tutaj proszę wskazywać na umiejętność kontaktu z klientem, umiejętność pracy w sytuacji stresu czy umiejętność wykonywania zadań zawodowych zgodnie z obowiązującymi normami w danej sieci sklepów.
   - w przypadku praktyki i stażu - proszę wskazać co faktycznie należało do Pani obowiązków. Być może nie jest to pokrewne, jednak wskazuje na inżynierski charakter pracy. I właśnie to doświadczenie będzie kluczowym, jakie będzie podane w Pani CV. Sklep proszę traktować jako coś dorywczego.

   Aby zdobyć jakieś fajne doświadczenie w zawodzie wyuczonym to proponuję staże z Urzędów Pracy. Dość mocno promuje się teraz wsparcie osób do 30 roku życia poprzez staże indywidualne, szkolenia, więc może coś ciekawego i dla Pani się znajdzie.
   Ewentualnie, jako absolwentka uczelni, być może będzie okazja skorzystać z usług Akademickiego Biura Karier przy Pani uczelni (jeśli oczywiście takie funkcjonuje). Często mają oferty pracy dla swoich obecnych studentów i absolwentów.
   Proszę również prześledzić stronę www.bdi.com.pl - są tutaj tez propozycje praktyk i staży typowo dla inżynierów. Może również coś ciekawego będzie można wypatrzeć.

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 30. Mam pytania: Otóż nigdzie niestety nie pracowałam, a zaraz kończę studia. Chciałabym spytać o:
  1) Uczęszczałam na spotkania sekcji informatycznych. Co prawda nie miałam możliwości na wykazanie się bo studiuję Ekonomię lecz informatyka mnie interesuje. Głównie tam się uczyłam programowania i czy to mogę wpisać do cv?
  2) Czy do doświadczenia zawodowego można wpisać praktyki które głównie polegały na tym że kserowałam dokumenty, pisałam na komputerze pismo którego treść podawał mi przełożony?
  3) Robię różne kursy informatyczne online i po zakończeniu takiego kursu generowany jest certyfikat potwierdzający ukończenie kursu i czy to mogę wpisać do cv?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4) I raz brałam też udział w internetowym konkursie pimp my office. Tam co prawda podawane są nicki osób które wygrały i czy mogę podać, że w tym konkursie zajęłam 5 miejsce?

   Usuń
  2. Witam:)
   1) jak najbardziej można wpisać do CV w punkcie "Umiejętności" naukę programowanie, a jeśli jest już na jakimś konkretniejszym poziomie to proszę podać, ze jest to już umiejętność programowania (proszę podać przyswojony język programowania, np. Java, C++, czy inny).
   2) Oczywiście praktyki mogą pojawić się w CV, jednak w zakresie zadań proponuję wpisać coś w stylu: powielanie i kompletowanie dokumentów firmowych, redagowanie pism zgodnie z uwagami przełożonego, nabycie wiedzy z zakresu funkcjonowania firmy, wprowadzanie danych do komputera, itp.
   3) Oczywiście, że tak. W CV pojawi się zatem punkt "Szkolenia zawodowe".
   4) Tak. Proszę tylko wskazać czego dotyczył konkurs. Proponuję podać tą informację w punkcie "Osiągnięcia". Będzie to wyglądało mniej więcej tak:
   "V miejsc w krajowym konkursie Pimp My Office (stworzenie/ zaprogramowanie/ opracowanie... )

   Proszę zerknąć również tutaj:
   http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2014/11/brak-doswiadczenia-zawodowego-w-cv.html
   (chodzi o drugi przykład "Moje aktywności i osiągnięcia") - można tak nazwać punkt, który normalnie nazywałby się "Doświadczenie zawodowe", a ponieważ go nie ma, nazwę warto zmienić nieco kosmetycznie).

   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 31. Również mam drobny problem z napisaniem CV... Otoż ukończyłam szkole średnią i nigdzie do tej pory nie pracowałam... Jedynie dorywczo sprzątałam, opiekowała się dziećmi... Później sama zaszlam w ciążę... Teraz jestem na urlopie wychowawczym i szukam dodatkowej pracy... Nie wiem co mam umieścić w CV... Czy pisać o przebywaniu na wychowawczym czy nie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)
   Posiadanie dzieci to oczywiście powód do samych radości, ale pracodawcy niestety często tak tego nie postrzegają. Co jest przykre i niestety często dyskryminuje mamy w podejmowaniu pracy. Tak więc tego okres nie podajemy w CV.
   W zamian za to oczywiście będą podane okres prac dorywczych właśnie pod takich hasłem "Prace dorywcze w charakterze sprzątaczki" czy "Prace dorywcze w charakterze opiekunki dziecięcej". Pod każdą pracą proszę wskazać, co miała Pani okazję robić, tzn. co sprzątać? (rodzaj powierzchni - drewniane, parkiety, itp., miejsca - hale, magazyny, biura, klatki schodowe, tereny zewnętrzne, itp.,). W opiece nad dziećmi - ile dzieci miały lat, czy podawała Pani wcześniej przygotowane posiłki, czy zapewniała im Pani jakieś wyjścia, no do parku, na plac zabaw, itp.

   Pozdrawiam i życzę szybkiego znalezienia dorywczej pracy :)

   Usuń
 32. Witam,

  Poszukuję pracy i mam problem z napisaniem cv dlatego, że poszukuję pracy w dwóch branżach. Skończyłam technikum hotelarskie i nie mogłam znaleźć pracy, więc zrobiłam technika administracji w szkole policealnej. Zrobiłam też kurs na pracownika biurowego, język, miałam też roczny staż w biurze i w tym obszarze staram się szukać pracy. Niestety ciężko jest, choćby dlatego, że nie miałam samodzielnego stanowiska, a staż był moją jedyną dotąd pracą od ukończenia szkoły średniej. Ostatnio jednak rozglądam też wśród ofert z produkcji np. pakowanie czy prace pomocnicze jednak w cv nie mam co napisać w rubryce z doświadczeniem, gdyż w takiej pracy go nie posiadam, a nie wiem co innego mogłoby tam pasować. Nie udzielam się nigdzie społecznie i w żadnych wolontariatach. Poza szukaniem pracy jedyną moją aktywnością jest nauka w szkole policealnej, ale zawsze wybieram kierunki związane z pracą w biurze. Jedyna rzecz warta uwagi to praca fizyczna, tak jak napisałam nigdy nigdzie nie pracowałam oprócz stażu, ale mieszkam w domu jednorodzinnym co wiąże się z tym, że muszę kosić trawnik, odśnieżać chodnik - czy może się to przydać jako takie ogólne doświadczenie w pracy fizycznej? A, jeśli nie to co wtedy zrobić z doświadczeniem w cv, ominąć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak pracownik biurowy oczywiście w CV warto wskazać na doświadczenie i zakres zadań, który miała okazję Pani wykonywać. Warto dodać też umiejętności: obsługa komputera z urządzeniami biurowymi, języki obce, um. redagowania pism, um. odczytywania przepisów prawnych i stosowania ich w pracy biurowej, tworzenie dokumentacji archiwalnej, itp.
   W pracy produkcyjnej proponuję rozpocząć CV od danych kontaktowych i zaraz dodać punkt "Szczególne predyspozycje zawodowe". Dopiero potem podać proszę poziom wykształcenia i dośw. zaw., ale wskazując tylko same stanowiska pracy. We wcześniej podanych predyspozycjach zawodowych proszę wskazać na takie cechy jak: dokładność i sumienność w wykonywaniu powierzonych zadań, umiejętność pracy pod presją czasu, wysoką samodzielność przy jednoczesnej um. pracy zespołowej, zdolności manualne, szybkość w podejmowaniu decyzji, itp. Oczywiście można tutaj wspomnieć o obsłudze komputera, języku obcym, zdolności łatwego komunikowania się z innymi.

   Usuń
  2. Ja swoje cv robiłam na szybkiecv i super wyszlo. Nie wiem tylko na ile liczy się wygląd, ale ze doswiadczenia nie mam , to muszę liczyc na to, ze kolory przyciagna uwage :)

   Usuń
 33. Witam. Mam problem... Dostałam propozycję pracy jako pomoc w aptece... Na rozmowę muszę przynieść CV, a do tej pory nigdzie nie pracowałam... Wychowuję dwójkę dzieci... Dorywczo tylko sprzątałam w mieszkaniach prywatnych... Jak to ująć w CV żeby nie zrazić pracodawcy???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   Rozpoczyna Pani CV od swoich danych kontaktowych, później proponuję "Profil osobowościowy" i coś w stylu:
   "Wyrażam chęć podjęcia pracy jako pomoc apteczna.
   Łatwość w nawiązywaniu poprawnych relacji z innymi, umiejętność wykonywania poleceń, dokładność i staranność, pozwalają mi na rzetelne wykonywanie zadań zawodowych. Ponadto, jestem osobą należycie dbającą o porządek miejsca pracy, co umożliwia mi zachowanie wszelkich zasad sterylności i higieny miejsca pracy."
   Następnie proponuję dodać punkt "Wykształcenie" i "Doświadczenie zawodowe". W tym drugim proszę wskazać pracę dorywczą:
   "Praca dorywcza w charakterze pomocy domowej/ sprzątaczki.
   - dbanie o czystość i estetykę pomieszczeń mieszkalnych
   - staranne i dokładne wykonywanie zadań przy użyciu odpowiednich środków czystości".
   Następnie pojawiłby się punkt "Dodatkowe informacje", gdzie może Pani podać um. obsługi komputera, prawo jazdy, języki obce, chęć poszerzania swoich kwalifikacji zawodowych, um. pracy zespołowej przy jednoczesnej wysokiej samodzielności, odpowiedzialność, punktualność, pracowitość, um. pracy pod presją czasu, itp.
   Życzę powodzenia:)

   Usuń
 34. Witam, mam spory problem z napisaniem cv, gdyż do tej pory nigdzie formalnie nie pracowałam (jestem po 30). W czasie studiów zaocznych (zarządzanie i marketing) opiekowałam się przez dłuższy czas starszą, schorowaną osobą. Roznosiłam również ulotki, sprzątałam u osób prywatnych oraz w hotelu, a także pracowałam przy zbiorach owoców i warzyw (to ostatnie do tej pory). Zaraz po studiach założyłam rodzinę i skupiłam się na wychowywaniu dzieci. Teraz chciałabym pójść do pracy, ale zdaję sobie sprawę, że nigdzie nie czekają z otwartymi ramionami na osoby takie jak ja. Na początku chciałabym aplikować pod szeroko rozumiane administracje biurową, a za jakiś czas, gdy nic z tego nie wyjdzie, szukac pracy na produkcji. Czy mam co wpisać do cv w ramach aktywności zawodowej dla tych dwóch wariantów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   W przypadku chęci prac w administracji biurowej, sugerowałabym się skupić na praktykach w sekretariacie w ramach studiów z opisem zadań zawodowych. Pozostałe prace wskazałabym później jako prace dorywcze. Proponuję również rozpocząć CV od podania punktu "Szczególne predyspozycje zawodowe" (oczywiście po danych personalnych). W tym punkcie proszę wskazać umiejętności i zalety osobiste pod kątem pracy biurowej, np.:
   - um. obsługi komputera w zakresie pakietu MS Office (lub zamiennie Open Office)
   - um. wyszukiwania informacji i syntezy informacji
   - znajomość języka obcego
   - um. redagowania pism i wysyłki korespondencji
   - um. obsługi urządzeń biurowych
   - terminowość, dbałość o szczegóły, dokładność, skrupulatność, odpowiedzialność
   - um. planowania powierzonych zadań i wyznaczania priorytetów- bardzo dobra organizacja własnej pracy
   - um. budowania odpowiedniego wizerunku firmy, itp.
   Dopiero później pojawiłby si punkt Wykształcenia, uwzględniający studia. Następnie będzie doświadczenie zawodowe. Najpierw proszę podać praktykę, poniżej prace dorywcze. W praktyce wypisać proszę zadania zawodowe, ale w pracy dorywczej już ten punkt pominąć.
   Jeśli posiada Pani jakąś opinię z tej praktyki to warto podać punkt Referencje i ją wskazać. Oczywiście można CV wzbogacić zainteresowaniami czy aktualnym zdjęciem.

   W pracy na produkcji CV może mieć klasyczny układ, z podaniem wszystkich zadań zawodowych. Wtedy pominie Pani punkt szczególnych predyspozycji na początku CV. Ten punkt pod nazwą Dodatkowe informacje lub Umiejętności pojawi się po doświadczeniu zawodowym.

   Proponuję również skorzystać ze wsparcia Urzędu Pracy w swoim mieście. Może mają jakieś ciekawe szkolenia biurowe, czy staże. Dobrze byłoby też od tego zacząć.

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 35. Witam!! mam problem z napisaniem cv, mam 36 lat, wykształcenie średnie , ukończone studium policealne technik rachunkowości , nie pracowałam w zawodzie, po ukończeniu szkoły zajęłam się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, jednocześnie w tym samym czasie zaczęliśmy budowę własnego domu, ja zajmowałam się zdobywaniem materiałów, oraz pomagałam mężowi przy budowie. Obecnie mieszkamy już we własnym domu, dzieci chodzą do szkoły, ja również rozpoczęłam studia zaoczne pedagogiczne, jestem na drugim roku, dlatego tez chciałabym napisać cv i list na razie jako pomoc nauczyciela bo obecnie nie mam jeszcze doświadczenia w zawodzie.

  OdpowiedzUsuń
 36. to może to policealne przyda się do pracy ?

  OdpowiedzUsuń
 37. Witam:)
  Przede wszystkim musi Pani zdobyć jak najwięcej doświadczenia w pracy z dziećmi. Mam tutaj na myśli zarówno praktyki podczas studiów, jak i wolontariaty w świetlicach szkolnych, placówkach opiekuńczych, domach dziecka, itp. Wolontariaty można zdobyć poprzez kontakt np. z organizacjami pozarządowymi. Dobrze to będzie wyglądało w CV.
  Co do samego CV... W okresie braku aktywności zawodowej proszę napisać "Zajmowanie się gospodarstwem domowym" i w pewnym sensie zakresem zadań będzie tutaj: wychowanie dzieci (organizacja zabaw psycho-motorycznych, zajmowanie czasu wolnego, itp.), zajmowanie się budżetem domowym, organizacja i nadzór nad budową domu mieszkalnego, itp.
  Proszę również skupić dużo uwagi na zaletach i powiązać je z pracą przyszłego nauczyciela (dla przykładu nauczyciel powinien być: spostrzegawczy, cierpliwy, empatyczny, posiadający podzielność uwagi, wrażliwy, życzliwy, umiejący pracować pod presją czasu, kreatywny i twórczy, ambitny, ciągle pogłębiający swoją wiedze fachową, komunikatywny, aktywnie słuchający, itp.). W umiejętnościach można zwrócić uwagę na znajomość psychologii dziecięcej (czy jej zarysu), znajomość zabaw psych-ruchowych czy edukacyjnych, oczywiście obsługa komputera też będzie przydatna, może jakiś język obcy, um. obsługi sprzętu multimedialnego i biurowego.
  W liście natomiast można zacząć od tego, dlaczego zapragnęła Pani aplikować na ww. stanowisko i jak to się łączy ze studiami. Następnie można wspomnieć czego dziś wymaga się od nauczyciela i przełożyć to na swoje umiejętności i zalety osobiste. póki nie zdobędzie Pani konkretniejszego doświadczenia w tym zakresie, proponuję dodać, że w kwestii wychowania jednak ma Pani wiedzę, choćby dlatego, że wychowała swoje własne dzieci. List proponuję zakończyć informacją o chęci uczenia się i podejmowania nowych wyzwań.

  Życzę dużo wytrwałości:) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam,
  Chciałabym napisać swoje pierwsze cv jednak mam duży problem, gdyż nigdy nie pracowałam,no oprócz dorabiania pilnując dzieci znajomych...Obecnie mam 20 lat właśnie skończyłam Technikum 4 letnie i uzyskałam dyplom Technika Organizacji Reklamy. Chciałabym dopiero zacząć studia w przyszłym roku i teraz przez rok pracować,potem też tyle, że studiować będę zaocznie. Co prawda obecnie posiadam jedynie (kurs kasy fiskalnej) i bezpłatny staż( nie wiem również czy mogę go wpisać w cv). Posługuję się językami obcymi w stopniu: angielski-dobry,niemiecki-podstawa,francuski-podstawa. Oraz potrafię się posługiwać całym pakietem microsoft office, photoshop (cs2/cs3/cs4/cs5/cs6/cs7) oraz Corel draw (x7/x6/x4/x3/x5/). Jak pani/pan widzi niestety jest tego mało...a doświadczenia brak i co teraz? Mam napisać doświadczenie i pod tym brak?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  NUN

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie:)
   Proszę mi wierzyć, że to wcale nie mało;)
   Proszę CV przygotować według punktów:
   - Dane kontaktowe
   - Zalety osobiste: i tutaj proszę wymienić ile się da - proponuję cos w stylu: dynamizm w działaniu, kreatywność, młodość, twórczość, przebojowość, dobre zorganizowanie, odpowiedzialność, sumienność, ambicja, konsekwencja w działaniu, wiarygodność, punktualność, itp. Coś podobnego, ajk w trzecim przykładzie tutaj: http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2012/11/cz-8-profesjonalne-cv-zalety-osobiste.html
   - Wykształcenie
   - Aktywność zawodowa - ponieważ brakuje nam doświadczenia będziemy bazowali na tym stażu. Proszę podać termin odbywania tego stażu, nazwę firmy (pod spodem napisać, że to był staż absolwencki) i podać zakres zadań, które miała okazję Pani tam wykonywać, tak około 5 - 7 punktów.
   Jeżeli posiada Pani praktyki zawodowe w ramach technikum, tez można je tutaj napisać.
   - Umiejętności: i tutaj pojawią się języki obce, znajomość programów, kasa fiskalna, itp.
   - Zainteresowania
   I na koniec oczywiście zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

   Życzę powodzenia w szukaniu swojej pierwszej pracy:)

   Usuń
 39. Witam. Bardzo proszę o pomoc. Jestem absolwentem technikum informatycznego. W sierpniu 2015 otrzymałem dyplom i świadectwo dojrzałości. W pazdzierniku rozpoczołem studia, ale nie dawałem rady i musiałem je zakończyć. Nie mam zadnego doświadczenia. nigdy nie pracowałem. W technikum w trzeciej klasie miałem miesiąc praktykę. W gimnzajum, byłem wolontariuszem WOŚP. Nie jestem osobą przebojową, raczej nieśmiałą. Nie wiem kompletnie jak napisać CV. Bardzo proszę o poradę. Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   W zasadnie Twoje CV samo się napisało w Twoim opisie:)
   Proponuję jednak taki układ:
   Dane kontaktowe (tutaj imię i nazwisko, adres, e-mail, telefon)
   Zalety osobiste(około 10 - 12 sztuk najmniej)
   Wykształcenie (oczywiście bez podania studiów!)
   Aktywność zawodowa (udział w akcjach charytatywnych dotyczących zbiórki funduszy na różne cele oraz praktyka zawodowa przewidziana programem szkoły średniej + zakres czynności, które były na niej wykonywane)
   Dodatkowe informacje (np. obsługa komputera + specjalistyczne programy, obsługa urządzeń biurowych i peryferyjnych, prawo jazdy, języki obce, umiejętność pracy zespołowej, itp.)
   Zainteresowania

   Proponuję również udać się do miejscowego Urzędu Pracy i po rejestracji dopytać się o staże i szkolenia dla osób do 30 roku życia. Ta grupa wiekowa jest w urzędzie dodatkowo wspierana różnymi programami. pomoże to zdobyć doświadczenie lub ewentualnie uzyskać jakiś fajny kurs.

   Pozdrawiam.

   Usuń
 40. Witam serdecznie
  Mam 35 lat ukończyłam studia zaoczne ekonomiczne handel i spółdzielczość, w czasie studiów pracowałam 5 lat na produkcji(branża spożywcza), obecnie od 8 lat przebywam w domu z dziećmi, chciałabym teraz wrócić do pracy. Myślę tu jednak o pracy w administracji w samorządach. Potrzebuję pomocy w napisaniu takiego CV abym mogła w miarę dobrze się zaprezentować i jakoś ukryć kompletny brak doświadczenia. Dodam że w Liceum ekonomicznym odbywałam praktyki miesięczne w ZUS i banku. Pracowałam również dorywczo przy zbiorze malin.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)

   Zacznę od końca: oczywiście naukę języka warto wpisać do CV, albo w punkcie "Języki obce", albo w "Szczególne predyspozycje zawodowe".

   W przypadku chęci pracy w administracji należy pamiętać o spełnianiu wszystkich wymogów formalnych, więc w CV pojawią się informacje właśnie tam zawarte (zarówno dotyczące cech kandydata, jak i znajomości ustaw, czy wszelkich innych wymogów).

   Proponuję CV rozpocząć od profilu osobowościowego. Tak jak w przykładzie w tym poście: http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/06/cv-dla-studenta-i-absolwenta.html

   Następnie będzie informacja o wykształceniu.

   Później punkt "Szczególne predyspozycje zawodowe", który mógłby wyglądać mnie więcej tak, jak w pierwszym przykładzie pod postem: http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/search/label/CV?updated-max=2012-12-04T17:11:00%2B01:00&max-results=20&start=20&by-date=false
   Taki układ predyspozycji jest bardziej czytelny i nieco bardziej wydłuża CV.

   Kolejne będzie doświadczenie zawodowe:
   - w przypadku pracy na produkcji proponuję wskazać stanowisko coś a'la pracownik ds. procesów produkcyjnych i w zakresie zadań skupić się na: odpowiedzialność za proces produkcji, wykonywanie zadań zgodnie ze specyfikacją producenta, prace na linii produkcyjnej.
   - wypisujemy oczywiście ZUS i bank - stanowisko: spec. ds. ekonomicznych - praktyka szkolna. I oczywiście jakiś krótki zakres zadań, np. wprowadzanie danych do systemu komputerowego, archiwizacja dokumentów, zapoznanie się z zasadami obiegu dokumentacji oraz aktami prawnymi, itp.

   I teraz pytanie do Pani. Czy przez te 8 lat wychowywania dzieci cokolwiek Pani robiła? Np. pomagała mężowi prowadzić firmę, pracowała jako wolonatriuszka, pomagała w radzie rodzicielskiej w placówce opiekuńczej u dzieci? Takie aktywności jak najbardziej można wpisać do CV.

   CV proszę zakończyć zainteresowaniami.

   Biorąc pod uwagę małe doświadczenie, proponowałabym zarejestrować się w Urzędzie Pracy i spróbować skorzystać z takich form jak szkolenia zawodowe (może jakiś kurs sekretarski, księgowy, kadrowy, obsługi biura), staże (w profilu II ze staży może skorzystać każdy, bez względu na wiek) czy jakieś formy robót publicznych czy prace interwencyjnych (pracodawca na tych robotach otrzymuje dofinansowanie do Pani zatrudnienia). W każdy razie o możliwości dokształcenia lub zdobycia doświadczenia warto tam zapytać. I oczywiście odwiedzić doradcę zawodowego, żeby Pani troszkę pokierował:)

   Życzę powodzenia :)

   Usuń
 41. Dodam jeszcze,że od września uczęszczam na prywatny kurs języka angielskiego,po ukończeniu którego ma być wystawiany certyfikat, ale czy taki certyfikat może być brany pod uwagę?

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam serdecznie ! Mam problem z napisaniem CV. mam 50 lat i żadnego wykształcenia(2lata liceum ekonomicznego-życie płata nam różne figle)posiadam natomiast spore doświadczenie zawodowe.Przez 10 lat prowadziłam firmę handlową (sklepy ogólnospożywcze)oraz ,pracowałam w Holandii na różnych stanowiskach.Ostatnio jako trener-brygadzista w szklarni z pomidorami. kierowałam i organizowałam pracę 40 osób itp,itd.Czy mogę zacząć CV od doświadczenia zawodowego i umiejętności ,a wykształcenie podać na końcu?Czy pisać o tych 2 latach ekonomika? Bardzo przydałaby mi się pomoc Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.

   Oczywiście, że można rozpocząć CV od podania doświadczenia zawodowego i umiejętności. Zawsze podajemy jako pierwsze to, co będzie najbardziej atrakcyjne dla pracodawcy.
   Co do wykształcenia - proponowałabym podać ten punkt jako dodatkowe informacje i wskazać ukończone 2 lata szkoły ekonomicznej.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 43. Witam serdecznie :)
  Również mam problem z napisaniem odpowiedniego CV ,
  Skończyłam Szkołę Zawodową -zawód sprzedawca dwuletnie praktyki w tym zawodzie
  oraz staż na tym stanowisku , oprócz tego roznoszenie ulotek oraz praca przy zbiorach owoców , aktualnie pomagam w domu zajmuję się młodszym bratem , proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)
   Tutaj można napisać klasyczne CV: dane personalne, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności, zainteresowania.
   Proszę tylko zwrócić uwagę na dobry opis zadań zawodowych:
   - zamiast roznoszenia ulotek podajemy kolportaż ulotek, pamiętając o wskazaniu doświadczenia w bezpośredniej obsłudze klienta, oczywiście życzliwej.
   - zbiory owoców można nazwać "prace sezonowe w ogrodnictwie" a w zakresie zadań - zbiór owoców i warzyw sezonowych, dokładność i staranność w selekcji zbieranych plonów, szybkość działania i precyzja
   - pomoc nad młodszym bratem - nazwiemy "opieka nad dzieckiem w wieku .... lat" - organizacja zabaw i czasu wolnego, zapewnianie bezpieczeństwa, podawanie posiłków, itp.

   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 44. Witam 😄
  Nie wiem jak napisać swoje CV
  W pierwszej klasie szkoly zawodowej jako cukiernik urodziłam syna , klase zdałam normalnie
  W wrzesniu 2015 zaczelam 2 klase jednak syn zaczal chorowac i w marcu 2016 rzucilam szkole . Jak mam napisac CV bez szkoly ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   w takiej sytuacji proponuję pominąć ten punkt. Informację o szkole podajemy w takim przypadku na końcu CV w punkcie "Dodatkowe informacje". Jako jeden z podpunktów będzie tutaj wykształcenie gimnazjalne. nieukończonych szkół nie podajemy. Tą informację proszę poprzedzić um. pracy zespołowej, łatwością w nawiązywaniu kontaktów, um. dokładnego i rzetelnego wykonywania zadań zawodowych itp. Dopiero po takich plusach piszemy ten nasz minusik;) czyli ta szkołę.

   Polecam również, jeśli istnieje teraz taka możliwość, żeby pomyśleć o dalszej nauce. Przyda się z pewnością i zwiększy Pani szanse za jakiś czas na rynku pracy :)

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 45. Witam :)
  Mam problem z napisaniem swojego Cv .
  Ukończyłam liceum ogólnokształcące otrzymując świadectwo dojrzałości.
  Skończyłam szkołę policealną na kierunku technik elektroradiolog . W czasie szkoły miałam praktyki w szpitalu , jak i również trzeba było odbyć praktyki miesiąc na wakacjach .Nie mam doświadczenia , nigdy nie pracowałam . Pomagam jedynie przy pracach ogrodowych rodzicom , jak i porządkach domowych każdego rodzaju . Bardzo proszę o pomoc . Z góry dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)
   Jeśli planujesz dobyć "jakąkolwiek" pracę, doświadczenie w ogrodnictwie będzie pomocne. Jeśli jednak zaczynasz szukać pracy w zawodzie, to dobrze odnieść się tyko do praktyk. Pamiętając oczywiście, że warto podać zakres zadań, jaki był ci zlecony. Warto z pewnością wskazać na szereg umiejętności w tym zakresie. Proponuję zerknąć tutaj: http://www.zawodyregulowane.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=568&Itemid=729.

   Pozdrawiam i powodzenia :)

   Usuń
 46. Szanowna Pani,
  zwracam się z prośbą o radę w kwestii napisania CV. Moja sytuacja wygląda dość nieciekawie, a to ze względu na brak doświadczenia zawodowego przy wieku 26 lat. Ukończyłam liceum ogólnokształcące i zdałam maturę dwa lata później niż powinnam ze względu na powtarzanie dwóch klas. Następnie studiowałam dziennie politologię na państwowym uniwersytecie, nawet miałam stypendium rektora dla najlepszych studentów. Niestety z owych studiów zrezygnowałam na 3-ostatnim roku ze względu na pogarszającą się depresję. Przez 3 lata praktycznie nie pracowałam - próbowałam wyjść z depresji, potem byłam w żałobie co opóźniło jeszcze wyjście na prostą. Podczas tego 3-letniego okresu po rzuceniu studiów dwa razy pracowałam przy rozdawaniu ulotek, były to akcje weekendowe, nic dłuższego. Nie mam na koncie praktyk ani staży, nie byłam też wolontariuszką. Sprzedawałam kiedyś różne przedmioty na olx i gumtree ale to raczej słabe do cv. W ostatnich miesiącach jest ze mną dużo lepiej jeśli chodzi o stan psychiczny i chciałabym stanąć na nogi, zostawić za sobą to co negatywne było w moim życiu i iść naprzód. Myślałam o pracy na poczcie, albo na sortowni poczty, pracy jako konsultant na słuchawkach czy pracy w charakterze ochroniarza na jakimś osiedlu (tam gdzie nawet emerytów biorą). Tylko nie wiem co w tym cv napisać by brak doświadczenia przy już nie młodzieńczym wieku tak nie raził oraz nie wiem jak wytłumaczyć w nim 3-letnią lukę w życiorysie. Co wstawić, a co pominąć by w przypadku mojej sytuacji miało to ręce i nogi. Bardzo proszę o pomoc i dziękuję za poświęcony mi czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.

   Nie ma sytuacji bez wyjścia. I w takiej sytuacji CV jest do przygotowania. Proszę jedynie uzbroić się w oręż jeśli chodzi o wytłumaczenie pracodawcy luki w CV.
   Zupełnie inną kwestią jest stan psychiczny. Żywię nadzieję, że wsparcie specjalisty pomoże. Czego życzę oraz życzę tego, aby samozaparcie do walki z chorobą okazało się silniejsze. Nie wiem co było bezpośrednim powodem depresji i jak się ona objawia, ale jeśli jest przez to utrudniony kontakt z ludźmi to proponuję odejść póki co od pomysłu pracy bezpośrednio z ludźmi, czyli np. ten konsultant. Lepsze wydałoby się sortowanie poczty czy prace produkcyjne. Choć i te prace uzależnione są od tego czy bierzemy leki typu antydepresanty i jak one na nas działają. Jeśli spowalniają działanie i zmniejszają koncentrację, to te prace też będzie trudno wykonywać.
   Prawdę mówiąc, to polecałabym kontakt z doradcami zawodowymi w najbliższym co do mniejsza zamieszkania Urzędzie Pracy. Myślę, że w tym zakresie będą pomocni. Warto byłoby zbadać predyspozycje zawodowe i odnieść je do stanu zdrowia. PUPy dają również możliwość zdobycia doświadczenia dla ludzi bez doświadczenia :) pomocne mogą okazać się staże. Proszę sprawdzić, czy w PUPie nie ma programów wspierających osoby do 30 roku życia. Powinny być :)

   Co do CV:
   - pomijamy studia, proszę zostawić tylko zapis o liceum ogólnokształcącym. Aby ukryć powtarzane klasy, proponuję podać jedynie datę zakończenia lub nie podawać dat wcale, a wskazać tylko:

   wykształcenie średnie ogólne
   Liceum Ogólnokształcące nr ... w ......

   - co do doświadczenia to proponuję pod tym punktem dodać coś w style:
   Prace dorywcze:
   kolportaż ulotek (kontakt z klientem oraz zachęcanie do skorzystania z oferty zleceniodawcy)
   sprzedaż internetowa (sprzedaż towarów przez portale internetowe, kontakt z klientami, wysyłka towarów, reklamacje).

   - proponuję równie rozbudować punkt umiejętności i tutaj się zastanowić też nad cechami osobowym. Tutaj proponuję skorzystać z: https://pl.wikiquote.org/wiki/Kategoria:Cechy_charakteru Oczywiście skupiamy się na pozytywach.

   Pozdrawiam i życzę dużo motywacji do działania:)

   Usuń
 47. Witam :) Chciałabym się poradzić. Właśnie skończyłam liceum ogólnokształcące a co za tym idzie nie miałam praktyk ani stażów. Nie uczestniczyłam także w żadnym wolontariacie. Jedyne moje aktywności to pomoc przy organizacji różnych konkursów, zawodów lub organizacji i sprzedaży na festynach szkolnych bądź także aktywność sportowa , ale ona raczej mi nie pomoże ;) Generalnie chciałabym znaleźć jakąkolwiek wakacyjną pracę żeby sobie dorobić zanim pójdę na studia , a nawet do takich wymagają przesłania CV. Niestety nie bardzo wiem jak napisać takie CV zakładając np. sytuację w której ubiegam się o pracę jako pomoc kuchenna albo coś w ten deseń. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
 48. Witam!
  Piszę w celu takim samym jak inni...Jestem tegoroczną maturzystką, skończyłam Liceum Ogólnokształcące, profil biologiczno-chemiczny (dodam, że jedno z najlepszych w dużym mieście-Poznań). Chciałabym podjąć pracę wakacyjną. Najbardziej cieszyłaby mnie bezpośrednia praca z ludźmi- jako kelnerka, sprzedawczyni, w grę wchodziłaby także praca z dziećmi. W mojej jak i w znajomych/rodzinie opinii jestem osobą otwartą, śmiałą, radosną, nie mam problemu z rozmową, jestem określana jako "wygadana" i "przebojowa". Zawsze wykonuje powierzone mi zadania jak najlepiej i w odpowiednim terminie, bezproblemowo radzę sobie z presją czasu. Jednak nauka w liceum pochłonęła mnie prawie bez reszty- moim marzeniem jest dostanie się na medycynę, dlatego nie miałam zbyt wiele czasu na pracę dodatkową ani inne działalności. Do moich obowiązków domowych należy prawie wszystko...sprzątam, gotuje, bardzo dużo czasu spędzam z młodszym rodzeństwem (roczny brat i 8-letnia siostra). Wymyślam im różne gry, zabawy, opiekuję, chodzę na spacery, podaje jedzenie, pomagam w lekcjach, w zasadzie wszystko. Również organizowałam urodziny mojej kuzynce, które się podobały wszystkim dzieciom.Dostałam nawet propozycję od innych rodziców, aby takie imprezy prowadzić, jednak czas mi na to nie pozwolił. W szkole podstawowej i gimnazjum brałam aktywny udział w Samorządzie Klasowym jak i Szkolnym, gdzie pełniłam te "najwyższe" stanowiska. Nauczyło mnie to śmiałości w wystąpieniach publicznych, załatwiania formalnych spraw itd. Również przez 2 lata byłam Wolontariuszką w Stowarzyszeniu w moim mieście, gdzie opiekowałam się niepełnosprawnymi osobami. Grałam również w tenisa. Podczas jednych wakacji rozdawałam ulotki razem ze znajomym (jednak 0 dokumentów na to). Także 2 lata temu na prośbę skierowaną do miejscowego laboratorium mogłam we wakacje tam przychodzić, obserwować tamtejszą pracę, oglądać próbówki itd. Kiedyś było tego trochę, jednak wraz z pójściem do liceum cierpiałam na chroniczny brak czasu...Wszystko ograniczyło się do nauki i domu, gdzie dużo pomagam i jestem prawą ręką moich rodziców. Moje pytanie- jak to wszystko "zgrabnie" ująć? Nie dostałam jeszcze zaświadczenia o zdaniu matury, jednak mam pewność, że zdałam ją i to bardzo dobrze. Czy stanowi to problem? Tak jak mówiłam najbardziej zależałoby mi na pracy w jakiejś restauracji jako kelnerka- lubię "wychodzić" do ludzi i z nimi rozmawiać, umiem coś polecić, zachęcić czy zareklamować. Wydaję mi się, że posiadam przyjazną osobowość, nie jestem podatna na zmęczenie (nauka do późnych godzin nocnych dużo mnie nauczyła), umiem zrobić dużo, dobrze i w krótkim czasie. Dodatkowo, nie mam teraz żadnych ograniczeń czasowych, jestem w pełni dyspozycyjna. Jak napisać CV właśnie konkretnie pod taką pracę? Jak to wszystko ładnie i zgrabnie ująć, bez bezsensownego lania wody?
  Byłabym wdzięczna za pomoc i wskazówki. Czytałam jak Pani odpowiadała pytającym- rady są bardzo treściwe, rzeczowe i na pewno pomogła Pani wielu osobom.
  Z góry bardzo dziękuje!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dodatkowo podoba mi się praca w gastronomii ze względu na samo jedzenie...uwielbiam gotować dla rodziny/znajomych, nie mam żadnego doświadczenia, nie zawsze wychodzi idealnie, ale po prostu bardzo to lubie, dlatego się nie zniechęcam, tylko ciągle próbuje

   Usuń
 49. zastanawiam się również nad zaproponowaniem prowadzenia social mediów danej restauracji, ponieważ sama dużo w tym "siedzę" i sądzę, że znam się nieco jak dobrze zareklamować miejsce/zachęcić do przyjścia itd. nie wiem czy na początku mogłabym to zaznaczyć, czy poczekać trochę czasu zanim się "oswoję" ?

  OdpowiedzUsuń
 50. Dzień dobry.
  Proszę o pomoc w napisaniu CV. Aktualnie jestem studentką III roku studiów dziennych na kierunku Mikrobiologia (w najbliższym czasie obrona pracy licencjackiej). Chciałabym stworzyć CV odpowiednie do branży odzieżowej. Skończyłam liceum ogólnokształcące w klasie politechniczno-medycznej, zdałam maturę i poszłam na studia. Nie miałam wcześniej żadnej pracy. W trakcie studiów odbyłam praktykę studencką w laboratorium mikrobiologicznym oraz staż w laboratorium i klinice weterynaryjnej. Posiadam również zaświadczenia o udziale w szkoleniach z zakresu zarządzania jakością, oraz systemem zarządzania w laboratorium, a także zaświadczenie o ukończeniu kursu szybkiego czytania i skutecznej nauki. Nie wiem czy te informacje są w ogóle istotne przy pisaniu CV na stanowisko sprzedawcy w sklepie odzieżowym. Jestem otwarta, sympatyczna, szybko się uczę i chcę zdobyć doświadczenie. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)
   Tak naprawdę podane informację w branży handlowej nie będą istotne. Proponuję delikatnie o nich wspomnieć, żeby wskazać raczej systematyczność w pracy zawodowej, odpowiedzialność w wykonywani zadań, pracowitość. Jednak w tej sytuacji proponuję podać w CV głównie szczególne predyspozycje w branży handlowej. I tutaj proszę się zastanowić jak wyobrażamy sobie idealnego sprzedawcę? Zazwyczaj jako osobę otwartą, życzliwą, sympatyczną, umiejąca doradzić a nie wciskać przysłowiowy "kit" (oczywiście tego proszę w CV nie pisać ;)), szybko się ucząca, posiadającą zmysł orientacji, posiadającą umiejętność pracy pod presja czasu, itp. Takie cechy powinny pojawić się w CV w tej branży. Ponadto um. obsługi komputera, super jakby była kasa fiskalna.
   Może jest Pani pasjonatką mody, stylizacji, makijażu, więc takie zainteresowania mogą pojawić się punkcie właśnie zainteresowań.
   Proponuję również z CV chodzić bezpośrednio do sklepów i rozmawiać z kierownikami. Zawsze bezpośredni kontakt może zrobić dużo większe wrażenie niż samo CV :)

   Usuń
 51. dzień dobry, ja skończyłam technikum weterynaryjne w tym roku i nie mam zadnego doswiadczenia poniewaz nie pracowałam nigdzie. co w tym wypadku wpisać??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Proszę oprzeć się w doświadczeniu zawodowych na praktykach zawodowych, bo takie myślę, że w technikum powinny się odbywać.
   Jeśli nadal interesuje Panią praca w wyuczonym kierunku proponowałabym zacząć od prac wolontariackich w okolicy miejsca zamieszkania (schroniska dla zwierząt, fundacje dla zwierząt, lecznice weterynaryjne). Przyda się doświadczenie.
   I oczywiście mocno bazujemy na dodatkowych informacjach typu: zalety osobiste, umiejętności.
   Można wspomnieć również o swoich zainteresowaniach.
   Jeśli będzie miała Pani problem z szybki pozyskaniem pracy, to proponuję rejestrację w Urzedzie Pracy i skorzystanie ze stażu. Pozwoli na zdobycie doświadczenia, pierwsze zarobkowe doświadczenie oraz będzie od razu co wpisać w CV :)

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 52. Witam,
  Chciałabym napisać swoje pierwsze cv jednak mam duży problem, gdyż nigdy nie pracowałam(nie dorabiałam, nie udzielałam się charytatywnie oraz w samorządzie uczniowskim). Jestem w trakcie nauki w liceum ogólnokształcącym. Staram się o prace w czasie wakacji w cukierni na stanowisku sprzedawcy. W dodatkowych informacjach mogłabym podac jedynie "posiadanie prawo jazdy kat.B".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)

   Skoro praca ma być na stanowisku sprzedawcy, proszę zadać sobie pytanie, jaki jest dla mnie idealny sprzedawca? Jakie musi mieć cechy osoba, od której sama chciałabym coś kupić? Z pewnością będzie to życzliwość, miłe usposobienie, empatia, dobry kontakt z klientem, uczciwość, jak również komunikatywność, odpowiedzialność, itp. I od tego zaraz po danych personalnych proponuję rozpocząć CV. OD cech osobowych i specyficznych umiejętnościach, które mogą być przydatne w tej branży, np. książeczka sanepidowska, obsługa kasy fiskalnej, umiejętność dbania o powierzone mienie, umiejętność estetycznego wykładania towaru, obsługa komputera, itp.
   Brak doświadczenia może być problemem, ale może pojawiło się choćby coś w style "opieka nad młodszym rodzeństwem"?:) Zawsze to można dodać.

   Powodzenia :)

   Usuń
 53. Witam ja również mam problem z napisaniem własnego CV. Dodam, że jest to moje pierwsze CV. Do tej pory nie pracowałam na umowę, jestem po technikum. Skończylam go co prawda rok temu a pozniej pracowalam w Niemczech i zajmowalam sie sprzataniem. Czy powinnam to uwzglednic? Proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)

   Akurat w Pani przypadku jest już o czym pisać w CV.
   Skupiamy się pracy w Niemczech i praktykach zawodowych w szkole technicznej. Wyglądać to będzie mniej więcej tak:
   - Praca dorywcza w Niemczech w charakterze .........
   - Praca dorywcza jako pracownik serwisu sprzątającego (zakres obowiązków: dbanie o czystość pomieszczeń ... [biurowych, hal przemysłowych, prywatnych domków, klatek schodowych i terenów zewnętrznych - do wybory])
   - Praktyka zawodowa w ramach nauki w szkole średniej technicznej (nazwa stanowiska pracy z dopiskiem uczeń i również krótki zakres zadań zawodowych)

   CV kończymy zaletami osobistymi i umiejętnościami, dodatkowo można podać zainteresowania.

   I już :)

   Usuń
  2. Dziękuje serdecznie!! Mam jeszcze jedno małe pytanie prosze powiedzieć mi w jakim punkcie wpisać prace dorywcze. Czy moga byc uwzglednione one w DOŚWIADCZENIU? W miedzy czasie uczeszczalam na zajecia z j.ang od pazdziernika do czerwca. Rowniez odnosnie tego co z tym? Dziekuje z góry za odpoiwedz.

   Usuń
 54. Witam,mam 32 lata i problem z doświadczeniem zawodowym,gdyz poświęciłam się opieka nad swoimi dziećmi.Mam wykształcenie srednie,10 lat temu pracowalam przez rok w sklepie,potem urodziłam dwojke dzieci i tak sie zajmowałam nimy caly czas.Między czasie zrobilam kurs komputerowy,opiekowałam sie przez ostatnie dwa lata dzieckiem i sprzatalam dorywczo u koleżanki w firmie.Jak mam napisać cv bo naprawde już mam dosyć takiego zycia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam:)

   W Pani sytuacji oczywiście podamy wszystkie aktywności zawodowe w CV, rozbudowując je o zadania zawodowe. Proponuję takie zapisy:
   - w przypadku pracy w sklepie proszę skupić się w zadaniach zawodowych na: bezpośredniej i życzliwej obsłudze klienta, doradztwie w zakresie oferowanych usług, ekspozycji towarów na półkach sklepowych czy obsłudze kasy fiskalnej. Może miała Pani okazję też zamawiać towaru, wystawiać faktury czy kontaktować się z dostawcami.
   - opiekę nad dzieckiem i sprzątanie traktujemy jako pracę dorywczą, ale opisze ją Pani w dwóch osobnych punktach:
   1. "Praca dorywcza w charakterze opiekunki na dzieckiem w wieku ....." i zakres zadań będzie dotyczył: zapewniania opieki i bezpieczeństwa, organizowanie czasu wolnego i zabaw, gotowanie dziecku (jeśli dziecko było w wieku przedszkolnym lub wyżej to może jeszcze być zaprowadzanie i odbieranie dziecka z placówki opiekuńczej).
   2. "Praca dorywcza w charakterze sprzątaczki biurowej" - zakres zadań: dbanie o porządek pomieszczeń biurowych, klatek schodowych, sanitariatów, itp. Dodatkowo warto wspomnieć o dbałości o powierzone mienie.

   Musi się Pani zastanowić jakiej pracy chciałaby obecnie szukać, ponieważ od tego zależy punkt "Szczególnych predyspozycji". Ogólnie może Pani w nim zawrzeć informację o:
   - znajomości języków obcych wraz z poziomem znajomości
   - obsłudze komputera w zakresie np. pakietu MS Office i Internetu, jak źródła wyszukiwania informacji i obsługi poczty elektronicznej
   -zaletach osobistych - około 5 - 8 sztuk zalet!!! może być więcej ;)
   - proszę podkreślić chęć dalszego uczenia się i podwyższania kwalifikacji.

   Warto, aby pomyślała też Pani o rejestracji w Urzędzie Pracy i skorzystaniu z pomocy doradcy zawodowego. Ten pomoże Pani z CV, ale przede wszystkim pomoże w określeniu swojego miejsca na rynku pracy i zmotywuje Panią do działania:)
   Może ma Pani ochotę na dalszą naukę? Warto rozważyć kierunki szkół policealnych w Pani miejscowości lub najbliższej okolicy. Niektóre z tych szkół mają kierunki bezpłatne. Zawsze to kolejny fajny punkt do dopisania do Cv, a wskazuje na Pani aktywność:)

   Pozdrawiam i życzę owocnego powrotu na rynek pracy :)

   Usuń
 55. ja swoje cv napisałam bardzo szybko na stronce szybkiecv ;) fajne i logiczne wskazowki mozna dostac, a przy koncie premium dostaje sie fajne szablony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętajmy jednak, że z gotowych szablonów korzysta wiele osób, aby się nie powielać, warto czasem przygotować coś własnego :-)

   Usuń
 56. Witam, mam 19 lat i właśnie skończyłam liceum o profilu kryminologia. Postanowiłam poszukać pracy ale nie wiem jak napisać swoje CV. W szkole brałam udział w konkursach, udzielałam się charytatywnie oraz byłam w samorządzie klasowym i pomagałam w samorządzie szkolnym. Proszę o [pomoc i wskazówki w napisaniu swojego CV

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie :)
   Ponieważ w Twoim przypadku brak jest doświadczenia zawodowego, proponuję po danych kontaktowych podać punkt zalet osobistych. Warto podać ich co najmniej 10 i więcej. Młode osoby z pewnością są dynamiczne w działaniu, otwarte, łatwo się uczą, łatwo adaptują się do nowego środowiska, dobrze radzą sobie w zespole, są komunikatywne, spostrzegawcze, zaangażowane, chłonne nowej wiedzy. Dodając do tego swoje spersonalizowane cechy, mamy ten punkt z głowy :-)
   Następnie proponuję podać punkt dotyczący wykształcenia, po którym pojawi się punkt "Moja aktywność". I właśnie tutaj można będzie podać wszystkie te konkursy, działania charytatywne, sukcesy, działalność w samorządzie.
   Kolejna pojawią się umiejętności i zainteresowania.
   Proszę pamiętać również o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

   Zachęcam do przejrzenia mojego posta i zapoznać się z załączonym tam przykładem CV: http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2013/06/cv-dla-studenta-i-absolwenta.html.

   Powodzenia :-)

   Usuń
 57. Witam, mam 19 lat i w tym roku skończyłam Liceum na profilu lingwistyczno-europejskim, teraz zaczęłam uczyć się w zaocznej policealnej szkole zawodowej jako Technik Rachunkowości, nie mieliśmy żadnych praktyk i za dużo się jeszce nie nauczyłam, a sam kierunek też nie interesuje mnie zbytnio i pewnie nie ukończę nauki. Prócz tego nie mam żadnego doświadczenia zawodowego, żadnych prac dorywczych, pomocy przy czymś, nic. Nie angażowałam się także w nic w trakcie liceum czy poprzednich latach, zwłaszcza ze względu na stan psychiczny. Nie jestem też osobą otwartą, a bardziej nieśmiałą, trudno mi nawiązywać kontakty. Jedyne moje osiągnięcie to napisanie matury z języka angielskiego na 100% i rozszerzonego 98%. Chciałam iść na jakiś staż jednak nie mogę zarejestrować się w Urzędzie Pracy ponieważ dostaję zasiłek, ale i tak potrzebuję pracy jakiejkolwiek a nie mam pojęcia co wpisać w CV

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próba pozyskania doświadczenia zawodowego będzie bardzo kluczowa. Proszę rozeznać temat projektów z UE ze środków EFS, które mogłyby również wesprzeć osobę otrzymującą wspomniany zasiłek.
   Co do CV, proponuję mocno rozbudować na początku punkt zalet osobistych i umiejętności, co "zatuszuje" troszkę brak doświadczenia zawodowego. Tym bardziej, że jest się czym w tych punktach pochwalić :-) matura z języka obcego na 100% - wielkie gratulacje :-) to powód do dumy:-)

   Usuń
 58. Najwazniejsze to nie zmyslac w cv! Pisac prawde i wszystkie pierdolki, ktore moga sie przydac. Kursy, certyfikaty itd. Najlepiej zrobic to cv jakos inaczej, fajnie, zeby przyciagalo uwage. Szablon i ogolnie calosc mozesz zrobic na szybkiecv

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to. Pamiętajmy, że w CV nigdy nie kłamiemy. Mamy pokazać swoje atuty, ale nigdy nie pokazywać nieprawdziwych informacji :-)

   Usuń