9 lutego 2024

Jak wybrać przyszłą szkołę i zrobić to mądrze?

Połowa roku szkolnego za nami. To najwyższy czas, aby ósmoklasiści małymi krokami podejmowali decyzje o swojej najbliższej przyszłości. 

Wybór szkoły i przyszłego zawodu nie należy do łatwych w wieku nastu lat. Jednakże, aby był on trafny i powodował jak najmniej stresu, możesz się do tego przygotować!

Co powinieneś brać pod uwagę przy wyborze przyszłej szkoły?

  • zainteresowania
  • cechy osobowe i temperament
  • umiejętności
  • doświadczenie edukacyjne
  • ogólne plany życiowe.

Weź również pod uwagę Twoje marzenia oraz potrzeby dotyczące własnego rozwoju. Pozwolą Ci one określić wymagania względem przyszłej szkoły. Ważne jest również to, czego oczekuje od Ciebie przyszła szkoła. Sprawdź, jakie wymogi formalne musisz spełnić, aby uczyć się w wybranej przez Ciebie placówce. Nie pomijaj wiedzy o rynku pracy i zawodach. W tym celu sięgaj do opisów zawodów, barometrów zawodów czy innych badań rynku pracy. Jeśli masz możliwość korzystaj z praktyk, dni otwartych czy wizyt studyjnych w siedzibach firm. Ciekawym rozwiązaniem są również dni otwarte szkół. Pozwoli Ci to na zbadanie zaplecza dydaktycznego szkoły i możliwości rozwoju w Twoim wymarzonym zawodzie. Sięgaj również po zasoby internetowe w poszukiwaniu wiedzy o rynku pracy, dla przykładu:

Jak zatem zaplanować rozwój swojej przyszłej kariery?

Musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów. Należą do nich przede wszystkim:

  • poznanie samego siebie i własnych zasobów – ta wiedza pozwoli Ci na sprawniejsze określenie tego, do czego dążysz i o czym marzysz w kontekście zawodowym,
  • opracowanie strategii rozwoju, w oparciu o wcześniej zdefiniowany cel zawodowy,
  • stałe doskonalenie się i przyswajanie wiedzy o rynku pracy, śledzenie trendów w zawodach i branży najbardziej Cię interesującej,
  • rozwijanie swoich umiejętności, a w szczególności umiejętność komunikowania się z innymi, panowania nad sobą i radzenia sobie ze stresami, logicznego myślenia, kreatywność, itp.

Wybierając przyszłą szkołę czy zawód dokonaj researchu interesujących Cię szkół, sprawdź co szkoła ma w swojej ofercie. Nie szukaj szkoły blisko domu lub takiej, w której masz najwięcej znajomych. To ważne, ponieważ zapewni Ci pewien komfort, ale przede wszystkim skup się na ocenie takich elementów, jak:

  • kierunki i profile kształcenia szkoły oraz renoma samej placówki,
  • rozwój w ramach dodatkowych zajęć, praktyk, kół zainteresowań, wolontariatu, staży, nauki języków obcych, itp.,
  • organizacja kształcenia – czas spędzony w szkole, czas na dojazd do szkoły, konieczność korzystania z internatu, oferta systemów stypendialnych, itp.  

Pamiętaj, że w tak ważnym momencie swojego życia nie jesteś sam. O wszystkich swoich wyborach, planach, pomysłach,  wątpliwościach i troskach możesz porozmawiać z innymi – np. rodzicami, rodziną, nauczycielami, doradcami zawodowymi, kolegami czy przyjaciółmi. Korzystaj z tej możliwości!

Dobrych wyborów edukacyjnych i zawodowych!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz