Wybór przyszłej szkoły ponadpodstawowej oraz przyszłego zawodu jest ważnym momentem w życiu ósmoklasisty oraz jego rodziny. Już niebawem ten temat będzie gościł w wielu polskich domach.
Pamiętam kiedy sama ponad 20 lat temu wybierałam szkołę średnią, stałam przed ważnym wyborem w swoim życiu. To taka pierwsza ważna decyzja w życiu młodego człowieka. Notabene nigdy nie żałowałam swojego wyboru. Wspierali mnie wówczas rodzice i szkoła. To były czasy braku stałego dostępu do Internetu, więc dość często nasze wybory opierały się tylko na opinii starszego rodzeństwa, czy informacji pozyskanych na targach edukacyjnych. Dziś masz wiele więcej możliwości dowiedzenia się ciekawych informacji o szkole.
Pamiętaj! Pierwszy ważny wybór, nakreślający przyszłość młodego człowieka powinien być przemyślany pod wieloma względami.
Ósmoklasisto! Rodzicu ósmoklasisty!
Dziś chciałabym Ci podpowiedzieć, co powinieneś brać pod uwagę w wyborze nowej szkoły. Pewne sprawy mogą być dla Ciebie oczywiste, ale z perspektywy swojej pracy wiem, że czasem o rzeczach najprostszych zapominanym najszybciej w dokonywaniu wyboru.
- Dobrze poznaj samego siebie - poznaj swoje mocne i słabe strony. Przydatne mogą okazać się tutaj testy predyspozycji zawodowych lub wsparcie doradcy zawodowego.
- Poznaj zawody przyszłości i wszelkie prognozy dotyczące rozwoju interesujących Cię profesji w przeciągu najbliższych kilku lat. Jeśli nie znasz jakiegoś zawodu, sprawdź jego charakterystykę w opisach zawodów lub klasyfikacji zawodów i specjalności.
- Wybierz zawód, który jest Twoim marzeniem oraz jest dopasowany do Twoich potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości. Wybierają szkołę czy przyszły zawód kieruj się swoimi zainteresowaniami i pasjami, ale również predyspozycjami zdrowotnymi, dotychczasowymi wynikami w nauce, umiejętnościami czy zdolnością do szybkiej i wytężonej nauki oraz otwartością na zmiany.
- Postaw sobie jasno określony cel i opracuj strategię własnego rozwoju - określi wyraźnie to, do czego chcesz dążyć, jaki zawód Cię interesuje, jaką profesję wybierzesz (biorąc pod uwagę, że pewne z zawodów będą osiągalne dopiero po ukończeniu studiów).
- Stale się doskonal i rozwijaj swoje umiejętności, jak również przyswajaj aktualną wiedzę niezbędną dla pełnienia zajmowanych funkcji. Może na etapie szkoły podstawowej możesz odbyć jednodniową praktykę w miejscu, które leży w kręgu Twoich zainteresowań, może Twoi rodzice/dziadkowie/wujostwo prowadzą interesującą Cię firmę i mogą opowiedzieć Ci o tym, jak wygląda ich praca.
- Zrób reasearch szkół - wypisz na kartce interesujące Cię szkoły, sprawdź co Ci oferują: jaki prezentują poziom nauczania, jakie mają profile i kierunki kształcenia, czy posiadają programy stypendialne dla zdolnych uczniów lub potrzebujących wsparcia materialnego, na jakie zajęcia dodatkowe czy koła naukowe możesz się zapisać, czy oferują Ci praktyki i staże?
- Bierz pod uwagę zmiany w Twoim życiu i Twojej rodziny - nowa szkoła może oznaczać całkiem nowy porządek w waszym domu. Weźcie pod uwagę możliwości komunikacyjne i organizację logistyki całej rodziny, dojazd do szkoły, być może opłacenie internatu czy czesnego. Warto w przypadku szkoły z internatem zastanowić się, jak wpłynie na was rozłąka.
- Dokonaj słusznego wyboru - tutaj polecam Ci wybrać trzy rodzaje szkół: szkołę wymarzoną; szkołę docelową, która spełni Twoje oczekiwania i nauka w niej przyniesie Ci radość; i szkołę, w której dasz sobie radę i zdobędziesz podwaliny do dalszej nauki lub zdobędziesz ciekawy zawód.
Nie ma żadnego znaczenia, z jakiego punktu startujesz,
ważne jest, dokąd zmierzasz.
"Ponad
Szczytem" Zig Ziglar
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz