6 maja 2022

Wsparcie doradcy zawodowego

Kiedy blisko piętnaście lat temu rozpoczynałam swoją zawodową przygodę z poradnictwem zawodowym, moje stanowisko pracy nie było zbyt rozpoznawane na rynku pracy. Kiedy osoby bezrobotne rozpoczynały proces poszukiwania pracy w pierwszej kolejności udawały się do pośrednika pracy. Kiedy ten krok nie przynosił zamierzonych rezultatów – wówczas pojawiał się doradca zawodowy - fachowiec rynku pracy, który wie wszystko o szukaniu pracy, a przynajmniej wiele. Doradca to nie cudotwórca, który w szufladzie ma złote recepty na zatrudnienie - jednakże doradza, informuje, wspiera, uczy bycia aktywnym, pomaga.

Dziś doradcę zawodowego spotkamy nie tylko w instytucjach rynku pracy, takich jak Urzędy Pracy czy Ochotnicze Hufce Pracy, ale również w szkołach, uczelniach, biurach karier studenckich, agencjach doradztwa personalnego. Jesteśmy aktywni wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia (np. podczas zwolnień grupowych w firmach, targach pracy, lokalnych inicjatywach społecznych, itp.)

Czym dokładnie zajmuje się doradca zawodowy? 

Zgodnie z Klasyfikacją Zawodów i Specjalności (kod zawodu 242304) udziela pomocy młodzieży, bezrobotnym i poszukującym pracy, a także osobom niepełnosprawnym, w planowaniu i rozwoju kariery zawodowej. Współpracuje również z pracodawcami w doborze kandydatów do pracy, publicznymi służbami zatrudnienia i innymi instytucjami rynku pracy oraz organizatorami kształcenia i szkolenia zawodowego.

Jak wygląda wsparcie doradcy zawodowego w praktyce?

Problemy zawodowe, które stara rozwiązać się doradca zawodowy, mogą dotyczyć np. wyboru/zmiany zawodu, uzupełnienia/zmiany kwalifikacji zawodowych, wyboru kierunku kształcenia/szkolenia, planowania rozwoju zawodowego i edukacyjnego czy poszukiwania rożnych źródeł informacji o rynku pracy.

Doradca zawodowy wspomoże Cię w konstrukcji dokumentów aplikacyjnych i przygotowania do spotkań z pracodawcami. Wskaże Ci drogę do poszukiwania wiedzy o sobie i rynku pracy. Będzie Cię wspierał w Twoich wyborach edukacyjno-zawodowych. Musisz pamiętać, że doradca zawodowy będzie Twoim drogowskazem, jednak decyzja zawodowa zawsze należy do Ciebie! Wsparcie doradcy zawodowego może okazać się dla Ciebie inspiracją do planowania swojej kariery zawodowej na każdym etapie edukacyjnym czy zawodowym.

Co ważne, w procesie poszukiwania pracy będzie Twoim partnerem i mentorem. Będzie osobą wspierającą Twoje działania i podpowiadającą pewne rozwiązania. Dlatego tak ważne jest, aby w procesie poszukiwania pracy szukać wsparcia zewnętrznego, by nie być w nim sam.

Dla przypomnienia: 

Polecam:

5 komentarzy:

  1. Kolejny świetny wpis! Oby jak najwięcej tego typu wpisów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Taka pomoc się przydaje żeby wejść na właściwy tor rozwoju.

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie wsparcie z pewnością jest niezwykle pomocne. Warto korzystać z takich rozwiązań.

    OdpowiedzUsuń
  4. Chętnie wykorzystam zdobyte tu informacje w praktyce.

    OdpowiedzUsuń
  5. Korzystanie z takiego wsparcie to dobry pomysł

    OdpowiedzUsuń