Niepełnosprawność bardzo często kojarzy się nam negatywnie. Myśląc o tym słowie, większość z nas posiada pesymistyczne myśli. Czy tak musi być? Sam musisz zadać sobie to pytanie.
Osoba z niepełnosprawnością może radzić sobie świetnie w wielu sferach życia. Również tej zawodowej. Znam wielu ludzi, którzy mimo swoich problemów zdrowotnych i pojawiających się z tego powodów trudności, świetnie radzą sobie na rynku pracy. A wiesz dlaczego? Ponieważ wykorzystują swoją motywację, chęć zmiany w swoim życiu oraz możliwości, jakie stwarza im rynek pracy.
Dziś chciałabym zasygnalizować Ci jakie możesz mieć możliwości na rynku pracy, jeśli posiadacz stopień niepełnosprawności.
A oto wybrane z możliwości:
- zatrudnienie wspomagane jest koncepcją pracy z osobami z niepełnosprawnościami, której celem jest ich wsparcie w funkcjonowaniu na otwartym rynku pracy, dzięki utrzymaniu płatnego zatrudnienia. Sporą rolę odgrywa tutaj trener pracy, który wspiera osobą z niepełnosprawnością w każdy etapie ubiegania się o pracą, ale co ważne - również w samym zakładzie pracy.
- zatrudnienie chronione - firmy o statusie Zakładów Pracy Chronionej dostosowują warunki pracy do osób posiadających niepełnosprawność. Warto jednak pamiętać, że coraz więcej pracodawców niebędących Zakładami Pracy Chronionej, chętnie zatrudnia osoby z niepełnosprawnością.
- wsparcie Urzędu Pracy to liczne usługi i instrumenty rynku pracy, takiej jak: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, szkolenia, staże, zatrudnienie subsydiowane czy dotacje np. na uruchomienie własnej firmy. W niektórych przypadkach instrumenty te finansowane są ze środków PFRON.
- targi i giełdy pracy - niektóre instytucje, organizacje czy Urzędy Pracy dedykują organizowane targi pracy właśnie dla osób z niepełnosprawnością. Warto spotkać się zatem bezpośrednio z pracodawcami, aby zaprezentować swoje kompetencje zawodowe.
- wsparcie PFRON daje możliwość na pełne funkcjonowanie osoby z niepełnosprawnością w życiu zawodowym oraz społecznym. Fundusz wspiera w zakresie m.in.: dofinansowań do zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością, wsparcie edukacji dla osób z niepełnosprawnością, likwidacji barier, warsztatów aktywności zawodowej czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Aktywizację zawodową wspierają dedykowane programy specjalne.
- dostęp do edukacji - w XXI w. szkoły zaoczne, kursy on-line i nauczanie na odległość dają możliwość równości w zdobywaniu wiedzy. Warto to wykorzystać i podnieść swoje kwalifikacje, aby być bardziej atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy. Twoje kompetencje mogą być dużo bardziej kluczowe w zatrudnieniu, niż ograniczenia z którymi możesz się spotkać ze względu na niepełnosprawność.
- praca zdalna - w niektórych branżach (np. IT) właśnie taka forma zatrudnienia może okazać się tą najlepszą. Pozwoli na wykonywanie zadań z własnego domu, w bardziej komfortowych i bezpiecznych warunkach.
Polecam:
Polska Federacja Zatrudnienia Wspomaganego
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Bardzo dobry artykuł , wszystko w pigułce.
OdpowiedzUsuńCzłowiek z niepełnosprawnością nie powinien być dyskryminowany.
OdpowiedzUsuń