Dla kogo bilans kompetencji zawodowych?
Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Być może stoisz na początku swojej kariery i zastanawiasz się, jaką drogę wybrać spośród różnych możliwości. Albo po wielu latach pracy, zastanawiasz się co dalej, w jakim kierunku podążać mając już spory bagaż doświadczeń. Autoanaliza swoich zasobów zawodowych to zawsze doza inspiracji i czas na autorefleksję. Dzięki bilansowi kompetencji zawodowych ustalisz, gdzie jesteś i gdzie chciałbyś być.
Jak dokonać bilansu kompetencji zawodowych?
Wspominałam już o tym w innych artykułach - zapraszam Cię do lektury: link, link 2. Przypomnę jednak, że dokonując bilansu swoich najistotniejszych zasobów zawodowych skupiać się będziesz na eksplorowaniu obszarów pochodzących z Twojej własnej wiedzy, umiejętności, zdolności, predyspozycji, wartości, zainteresowań, kompetencji. Zastanów się także, czy istnieją jakieś bariery mogące utrudnić Ci wykonywanie pracy zawodowej lub uniemożliwić samo podjęcie pracy.
Posiadając tak kompletną wiedzę o sobie możesz zastanowić się, jaki rodzaj pracy będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Możesz skorzystać m.in. z Klasyfikacji zawodów i specjalności (https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci) lub innych zasobów, by znaleźć odpowiednik zawodu idealnego dla siebie.
Ciekawym rozwiązaniem są także testy i autotesty skupiające się na badaniu preferencji, zainteresowań i predyspozycji zawodowych. Polecam Ci szczególnie:
- https://wybierz-zawod.eu/ - kwestionariusz oceniający różne zainteresowania i preferencje zawodowe.
- https://www.16personalities.com/pl - analizuje typ osobowości.
- https://4professionals.slaskie.pl/ - umożliwia wybór przyszłego zawodu dla dzieci od 10 roku życia.
Niezwykle pouczający jest ten wpis. Bardzo mi się podoba.
OdpowiedzUsuńZ pewnością skorzystam z tych przydatnych informacji.
OdpowiedzUsuń