Zapewne odpowiedziałeś, że tak.
Dobrą okazją do tego jest zarówno sama rozmowa kwalifikacyjna, ale również przygotowanie profesjonalnej wizytówki zawodowej, czyli Twojego CV.
Proces rekrutacyjny dla potencjalnego kandydata do pracy rozpoczyna się zazwyczaj od nadesłania jego aplikacji do pracodawcy. To pierwszy etap, w którym masz możliwość zaprezentowania swoich kompetencji pracodawcy. Pierwszy i zarazem ważny moment oczarowania rekrutera Twoimi osiągnięciami zawodowymi.
Co powinno znaleźć się w CV, aby przykuć uwagę pracodawcy?
Oprócz istotnej wartości merytoryczne i ciekawej szaty graficznej, zwróć dodatkowo uwagę na następujące elementy:
- dane kontaktowe – podstawowe dane to Twoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz email. Możesz podać tutaj również link do swojego portfolio lub link do portalu społecznościwo-zawodowego (np. LinkedIn lub Goldenline).
- cel zawodowy – kilka zdań na temat Twoich kompetencji i motywacja do podjęcia pracy na pewno przybliży rekruterowi Twoją osobowość.
- historia zawodowa – mówić będzie o Twoim doświadczeniu ze wskazaniem kluczowych zadań zawodowych i osiągnięć. Postaraj się uwypuklić najważniejsze zadania, które realizowałeś w poprzednich pracach, które dziś mogą okazać się kluczowe ubiegając się o nową pracę.
- kwalifikacje zawodowe – zadbaj o to, aby oprócz wykształcenia pochwalić się kluczowymi certyfikatami czy uprawnieniami, które mogą pomóc Ci na stanowisku, o które aktualnie aplikujesz.
- szczególne predyspozycje zawodowe – kilka słów o kompetencjach miękkich podkreślą Twoje predyspozycje do pracy, o którą się ubiegasz. Dodatkowo pamiętaj o rzetelnym określeniu poziomów znajomości języków obcych, znajomości obsługi komputera czy znajomości specjalistycznych programów.
Kiedy pracodawca zachwyci się już Twoim profesjonalnym CV i zostaniesz zaproszony do kolejnego etapu rekrutacyjnego, pamiętaj aby przygotować się do niego. Rozmowa kwalifikacyjna może okazać się nie lata wyzwaniem. Dobre przygotowanie i świetna autoprezentacja pomogą Ci przejść ją bez zbędnego stresu i osiągnąć zamierzony sukces w postaci podjęcia wymarzonego zatrudnienia.
Ale jak to zrobić?
- przygotuj się – korzystaj z symulatorów rozmów kwalifikacyjnych, by nauczyć się "odpowiadać" na zadawane przez rekrutera pytania. Każde pytanie potraktuj jak wyzwanie, które najlepiej pokaże to, co potrafisz robić najlepiej.
- bądź sobą – tylko wtedy będziesz wiarygodny. Przygotuj listę swoich cech, umiejętności i osiągnięć zawodowych. Zastanów się, co pozytywnego wniesiesz do nowej firmy, zaproponuj pracodawcy ciekawe rozwiązania i projekty.
- opanuj wewnętrznego krytyka – mów o sobie i swoich dokonaniach zawodowych jedynie w dobrych i pozytywnych słowach.
- komunikuj się umiejętnie – to pozwoli Ci zrozumieć innych i być zrozumianym. Słuchaj aktywnie oraz zadawaj pytania.
Autoprezentacja jest sztuką
przekazywania wiedzy o sobie samym w jak najbardziej umiejętny i pozytywny
sposób. Zna z pewnością powiedzenie, że jak Cię widza, tak Cię piszą. To od
Ciebie zależy, jakie treści przekażesz pracodawcy. Dbaj zatem o wartość swoich
słów i pokazuj się w pozytywnym świetle.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz