28 września 2022

Praca dla młodzieży szkolnej

Moimi Klientami na co dzień są osoby dorosłe, jednak coraz częściej spotykam się z sytuacją, że to dorośli szukają pierwszej pracy dla swoich dzieci (dość często dzieci niepełnoletnich). 
Skąd taka tendencja?
Pracować można już po skończeniu 15 roku życia. Młodzież oprócz zarabiania, dzięki wczesnej aktywności zawodowej uczy się nowych umiejętności i zdobywa cenne doświadczenie zawodowe. W przypadku przygotowania zawodowego, uczy się konkretnego fachu. Ważny jest też czynnik usamodzielniania się dziecka, uczenia się odpowiedzialności i gospodarowania własnym budżetem.
Wydaje mi się, że to jest klucz do tego, że rodzice coraz chętniej wspierają swoje dzieci w poszukiwaniu bezpiecznego, pierwszego miejsca pracy. Rynek pracy zmienia się. Dominującymi wymaganiami pracodawców są wiedza teoretyczne połączona z praktyką. Im wcześniej młody człowiek rozpocznie swoją przygodę z pracą, tym większa szansa, że poradzi sobie w zmieniającej się rzeczywistości obecnego rynku pracy.

Pracownik młodociany
Pracownikiem młodocianym może być każda osoba, która ukończyła 15 rok życia, a nie przekroczyła 18 lat (art. 190 KP - Dział IX - Zatrudnienie młodocianych). W praktyce oznacza to, że pracodawca może zatrudnić młodą osobę niepełnoletnią do przyuczenia zawodu lub do wykonywania lekkich prac. Poza przyuczeniem do zawodu, prace lekkie wykonywane przez pracownika młodocianego nie mogą zagrażać jego życiu, zdrowiu i rozwojowi psychofizycznemu. Nie mogą również utrudniać wykonywania obowiązku szkolnego.
 
Gdzie szukać ofert pracy dla pracowników młodocianych? 
Z taką ofertą od wielu lat wychodzą na przeciw Ochotnicze Hufce Pracy (link). 
Oferty zatrudnienia między innymi dla pracowników młodocianych znaleźć można na stronie internetowej Młodzieżowych Biur Pracy OHP w całej Polsce - www.mbp.ohp.pl.
Oczywiście możesz zgłosić się osobiście do terenowej jednostki Młodzieżowego Biura Pracy lub Młodzieżowego Centrum Kariery w swojej okolicy. Pełną listę jednostek OHP znajdziesz tutaj: link.

Inne metody poszukiwania pracy dla młodzieży szkolnej
Pierwszym i najczęściej wybieranym źródłem poszukiwania pracy są niewątpliwie zasoby Internetu. Tutaj warto wykorzystać również możliwości social mediów. Wiele firm właśnie w ten sposób chce dotrzeć do młodego odbiorcy. Na Facebook'u tworzone są specjalne grupy poświęcone ofertom pracy bądź szkoleniom i podwyższaniu kwalifikacji w ramach środków z Unii Europejskiej. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie swojej sieci networkingowej. Informuj zatem swoich bliskich i znajomych, że np. w okresie wakacji lub ferii będziesz chciał rozejrzeć się za dorywczą pracą.
Ważne jest również to, abyś rozmawiał ze swoimi rodzicami lub opiekunami o pomyśle poszukiwania pracy. Wspólnie możecie sprawdzić rzetelność pracodawców, zdobyć informacje o firmie czy razem pojawić się na rozmowie o pracę.

Polecam:

1 komentarz: