24 września 2021

Być asertywnym, czyli co uważać za ważne?

 
Dokonując korekty aplikacji moich Klientów, często napotykam na opisy wielu ich ciekawych zasobów, cech osobowych czy umiejętność. Jedną z nich jest asertywność. A ponieważ mam w zwyczaju pytać o pojmowanie sformułowań zawartych w CV, pytam:
Być asertywnym? 
Czyli co uważać za ważne?

Kiedy zadaję to pytanie moim Klientom, zazwyczaj pada odpowiedź jednoznacznie kojarzona z asertywnością - nazwę ją roboczo "sztuką odmawiania" lub "sztuką mówienia nie". Ale czy tylko?

Pojęcie asertywności dobrze ujęła w swojej książce "Kobieta asertywna" Kamila Rowińska. A mianowicie: "asertywność bazuje na zdrowej relacji z samym sobą i z innymi (...)". W asertywności ważne są dwie osoby: ja i ty. Stawiając innym granice - pamiętaj, że oni też mogą postawić je Tobie. Asertywność daje Ci możliwość wyrażania siebie, swoich uczuć, potrzeb bez celowej intencji ranienia innych osób. Mając prawo do wyrażania swojego zdania, jako osoba asertywna swoim zachowaniem dajesz również to prawo innym. Zachowanie asertywne wynika z pozytywnego myślenia, pewności siebie, wiary w swoje możliwości, szanowania siebie samego i innych wokoło. To również otwartość i pozytywne nastawienie do poglądów, opinii i idei wygłaszanych przez innych. Asertywność to nic innego jak skuteczne porozumienie.

A czy Ty możesz określić swoje zachowania mianem asertywnym?

Zastanów się, czym asertywność jest dla Ciebie?


Dla przypomnienia:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz