4 marca 2019

Własna firma - jak ugryźć temat zakładania własnej działalności gospodarczej?

Od lat będąc obserwatorem zmian zachodzących na rynku pracy i funkcjonujących tam trendów w zatrudnieniu, zauważam, że jedną z popularnych form podejmowania aktywności zawodowej jest samozatrudnienie. 

Chciałabym podzielić się z Wami według mnie praktycznymi wskazówkami, które mogą okazać się pomocne w podejmowaniu decyzji o zakładaniu własnego biznesu. Tematy, które zamierzam również poruszyć, dość często są problemami, z którymi muszą zmierzyć się przyszli przedsiębiorcy, by ze swoim biznesem wystartować bez falstartu i cieszyć się później z odniesionego sukcesu.

Jak ugryźć temat zakładania własnej działalności gospodarczej?
Przede wszystkim - dobrze rozważyć ten temat. Nie podejmować decyzji pochopnie, która zawsze powinna być poprzedzona skrupulatnym i rzetelnym przygotowaniem.
Oczywiście samo założenie firmy, jeżeli chodzi o formalności nie jest skomplikowane. Według mnie, jako długoletniego doradcy zawodowego, najistotniejsze jest rozpoznanie własnych możliwości, w tym możliwości podjęcia decyzji o samodzielnym działaniu lub zatrudnianiu ludzi, rozpoznanie potrzeb rynku pracy czy w końcu zastanowienie się nad kapitałem, jaki będzie potrzebny do realizacji marzenia o własnym biznesie. I jeszcze jedno - posiadanie wiary w powodzenie, zdecydowanie pozytywne nastawienie oraz świadomość braków czy zagrożeń wynikające z analizy SWOT naszego własnego przedsiębiorczego przedsięwzięcia.

W najbliższym czasie, na blogu pojawią się wpisy dotyczące argumentów za i przeciw własnej firmy, cech przedsiębiorcy sprzyjających powodzeniu czy informacje na temat ciekawych miejsc/stron w Internecie, które pomogą Wam ugryźć temat własnej firmy.

Zapraszam do śledzenia bloga.
 
Polecam:

25 komentarzy:

  1. Obecnie założyć własną firmę jest bardzo łatwo, trudniejsze natomiast jest jej utrzymanie na rynku. Warto jednak pamiętać, że w całym tym procesie nie jesteśmy sami, szczególnie, że zawsze możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego doradztwa w zakresie prowadzenia biznesu. Tutaj o tym więcej blueoak.pl/uslugi/uslugi_doradcze

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie :-) profesjonalne doradztwo w zakresie prowadzenia własnego biznesu może okazać się bardzo pomocne i przydatne, szczególnie dla tych osób, które dopiero zgłębiają ten temat.

      Usuń
  2. Warto też co jakiś czas poszukać ciekawych rozwiązań do własnych firm, które pomogą Wam nią zarządzać. Ostatnio na https://www.sente.pl/rozwiazania-i-uslugi/rozwoj-rozwiazan/ widziałam genialną platformę do tworzenia rozwiązań informatycznych Teneum. Dzięki temu na pewno zaoszczędzicie naprawdę dużo czasu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jednoosobowa działalność to pikuś, jak już firma się rozrasta to wtedy trzeba zadbać o większą ilość rzeczy. Jedną z nich jest chociażby bezpieczeństwo ppoż, polecam skorzystać z audytu https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz/audyt-z-zakresu-ppoz/ w celu sprawdzenia czy wszystko jest w porządku pod tym względem i nikomu w razie pożaru nie zagraża niebezpieczeństwo

    OdpowiedzUsuń
  4. Założenie własnej firmy nie jest dzisiaj niczym trudnym – dokonać tego można często nawet z poziomu bankowości elektronicznej banku, w którym posiadamy rachunek. Warto stale szukać i korzystać z ciekawych rozwiązań, jak bezpieczny podpis elektroniczny. Dzięki niemu ułatwimy życie naszym kontrahentom – gdyż będą błyskawicznie otrzymywać od nas dokumenty w wersji cyfrowej – a także nam samym – jako, że nie trzeba będzie fatygować się do, na przykład, Urzędu Skarbowego, by złożyć deklarację PIT. Wszystko to – i wiele więcej – wykonać można przez Internet.

    OdpowiedzUsuń
  5. Konieczne będzie także znalezienie dobrych pracowników, a wbrew pozorom nie jest to łatwa rzecz. Dlatego warto zainteresować się kształceniem dualnym, o którym mowa na https://edunet-poland.pl/studia-dualne-model-studiowania/ , ponieważ pozwala ono na zdobycie wykwalifikowanych pracowników i to niewielkim kosztem

    OdpowiedzUsuń
  6. Trzeba też pamiętać o istotnych szczegółach, takich jak tusze do drukarek. Korzystne ceny na tusze do najróżniejszych drukarek znajdziecie na stronie https://artjet.pl/ . Polecam - sama też robię u nich zakupy :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo :-) zapraszam do śledzenia innych tematów na blogu i FB :-)

      Usuń
  8. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Na dobrą sprawę chyba amo założenie firmy w dzisiejszych czasach nie jest niczym skomplikowanym i dosłownie można to zrobić nie wychodząc z domu. Ja również czytałem wpis https://aobiznes.pl/aktualnosci/porady/upadlosc-czy-restrukturyzacja-jak-mozna-uratowac-firme gdzie opisano to w jaki sposób można ratować firmę, która niestety upada. Co by nie było takie sytuacje również się zdarzają.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja także jestem zdania, że samo założenie firmy na dzień dzisiejszy jest bardzo uproszczone i w sumie to bardzo fajnie. Ogólnie wiem z doświadczenia, że gdy prowadzimy działalność to również zbiera nam się z czasem całkiem sporo dokumentów. Jak dla mnie bardzo fajnie sprawdza się archiwizacja dokumentów w firmie https://www.connecto.pl/archiwizacja-dokumentow-w-przedsiebiorstwie/ i wiem, że są również do tego specjalne systemy.

    OdpowiedzUsuń
  11. Z początku wszystko wydaje się trudne. Często się zniechęcamy, ale niepotrzebnie. Przy odpowiednim zaangażowaniu można naprawdę osiągnąć sukces. Po za tym dzisiaj można uzyskać wsparcie ze strony takich firm jak https://csmagency.pl . W ten sposób możemy łatwiej zarządzać firmą i jednocześnie dobrze swoje zasoby zabezpieczyć.

    OdpowiedzUsuń
  12. Oczywiście jeśli chcemy założyć własną firmę to raczej nie jest nic trudnego. Moim zdaniem również należy zwrócić uwagę na sam proces opodatkowania. Mi bardzo przydała się wiedza z artykułu https://pracabezszefa.pl/jaki-vat-obowiazuje-w-szwecji gdyż już teraz wiem jaki podatek VAT obowiązuje w Szwecji.

    OdpowiedzUsuń
  13. Na pewno trzeba się do tego dobrze przygotować. Tu może i system od http://serwerpoczty.pl do komunikacji w firmie was zainteresuje?

    OdpowiedzUsuń
  14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  15. Tak jak już wcześniej zostało napisane - należy zwrócić szczególną uwagę na wartościowe szkolenia pracowników. Oczywiście podstawą są szkolenia bhp w Krakowie i bardzo ważne by pracownicy stosowali się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy

    OdpowiedzUsuń
  16. Ciekawie, że o tym wspominacie. Ja jednak mogę dodatkowo doradzić, że w dużej mierze warto poszukać odpowiednich porad, albo pomocnika biznesowego. Co do porad, to ja mogę wskazać blog https://ksiegowakrakow.com/polski-lad-jakie-ulgi-podatkowe . Sporo o biznesie, Polskim Ładzie i nowinkach się z niego właśnie dowiecie. Ot co ;) .

    OdpowiedzUsuń
  17. Masz całkowitą rację, zakładanie własnego biznesu to nie może być pochopna decyzja. Moim zdaniem trzeba przede wszystkim wymyślić dobry pomysł na działalność, taki, którego nikt jeszcze w branży nie zaproponował. Potem dobry biznesplan, chwytliwa nazwa zarejestrowana w Urzędzie Patentowym i można zaczynać swoją przygodę. Ale papierów i spraw do załatwienia przy tym co niemiara.

    OdpowiedzUsuń