9 marca 2019

Cechy dobrego przedsiębiorcy - czy ja się do tego nadaję?

Dla wielu osób praca na własny rachunek jest nie tylko szansą na samorealizację, ale również szansą na osiąganie sukcesów w karierze zawodowej i realizowanie swoich celów życiowych. Podejmując decyzję o pozostaniu samodzielnym przedsiębiorcą, warto zastanowić się nad własną osobą w kontekście poznania własnych cech mogących sprzyjać bądź nie naszemu biznesowi.


Co może wpłynąć na podjęcie decyzji o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej?
  • czas – warto zastanowić się czy możemy pracować dłużej niż na przysłowiowym etacie. Działanie w sytuacji stresu i pod presją czasu również będzie kluczowe dla odnoszenia sukcesów w własnej firmie, podobnie jak szybkie podejmowanie decyzji czy podejmowanie ryzykownych działań. 
  • rozwiązywanie problemów – traktowanie problemów w kategorii wyzwań jest kluczowe dla rozwoju firmy.
  • kontakty interpersonalne – nie ma firmy bez ludzi, którzy albo będą naszymi współpracownikami, albo odbiorcami usług. Otwartość w stosunku do innych i słuchanie swoich odbiorców  to niejednokrotnie klucz do sukcesu zawodowego. Posiadając dodatkowo zdolności kierowniczo-organizacyjne, ważne będzie umiejętne delegowanie zadań, które należy później umieć wyegzekwować. Sztuka perswazji będzie pomocna w reklamie naszych usług i dotarciu do klienta.  
  • własna osobowość – czy jestem pewnym siebie liderem, czy posiadam cechy asertywne i potrafię dominować? – to tylko niektóre pytania, które musimy sobie zadać, by być pewnym, że posiadamy cechy dobrego przedsiębiorcy. 
  • kreatywność – bardzo szeroko rozumiana – to czy potrafimy myśleć nieschematycznie pozwoli rozwijać firmę. Przydatne mogą okazać się również cechy takie jak: pozytywne myślenie, wychodzenie z inicjatywą i generowanie nowych pomysłów.  
  • wsparcie – proszenie o pomoc innych w sprawach dla nas nieoczywistych (np. prawnych czy podatkowych) może generuje większe koszty prowadzenia firmy, ale daje nam pewność, że jest ona w tych kwestiach prowadzona fachowo. Nie bez znaczenia jest również wsparcie naszych bliskich, rodziny, przyjaciół, którzy mogą nas motywować i budować wiarę w nasz zawodowy sukces.

Generując pomysły na własny biznes, według mojej oceny, powinniśmy zacząć od poznania siebie. To jaką posiadamy osobowość, odporność na stres, jak działamy i planujemy w trudnych warunkach, często w sytuacji ograniczającego nas czasu czy w końcu jakie zawiązujemy relacje, może powodować nasz sukces albo porażkę w biznesie. Moda na własny biznes musi zawsze być poprzedzona analizą naszych własnych zalet i wad. Dopiero takie zestawienie powinno pokazać, czy planowany biznes będzie strzałem w dziesiątkę. 

Dla przypomnienia:
Własna firma - jak ugryźć temat zakładania własnej działalności gospodarczej?

12 komentarzy:

  1. W dzisiejszych czasach nawet jak nie mamy tego "instynktu" prowadzenia firmy, to możemy się posiłkować licznymi programami do zarządzania biznesem. W firmie, w której pracuję na początku marca wdrożono system wsparcia od Unit4. świetnie się sprawdza w zarządzaniu zespołem i znacznie skraca czas wielu zadań i automatyzuje wiele procesów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Najważniejsze to mieć plan, strategie i znać sie na robocie :)
    _____________
    https://panasiuk.com.pl/

    OdpowiedzUsuń
  3. W ramach pomocy polecam biuro wirtualne w Łodzi https://www.tomedo.pl/

    OdpowiedzUsuń
  4. To w zasadzie podstawa kazdego zarzadzania:) Bez tego nie da rady zaden przedsiebiorca a wielu o tym zapomina: 1. Nie oszczedzaj na marketingu 2. Rozwijaj swoja kadre 3. Rob certyfikaty (Warto srpawdzic Na tej stronie ) i zwyczajnie musi sie udac:)

    OdpowiedzUsuń
  5. inspirujące wpisy i fajne zdjęcia

    OdpowiedzUsuń
  6. Warto też zorganizować sobie najróżniejsze kontakty biznesowe.

    OdpowiedzUsuń
  7. W pełni zgadzam się z tą listą

    OdpowiedzUsuń
  8. Wirtualne biuro Katowice to doskonała opcja dla firm poszukujących profesjonalnego adresu w jednym z kluczowych ośrodków gospodarczych w Polsce. Umożliwia ono przedsiębiorcom rejestrowanie swojej działalności pod prestiżowym adresem, bez potrzeby ponoszenia wysokich kosztów związanych z wynajmem fizycznego biura. Dodatkowo, usługa ta zapewnia elastyczność i dostęp do wielu udogodnień, takich jak obsługa poczty czy sala konferencyjna.

    OdpowiedzUsuń