20 maja 2021

Curriculum Vitae dla młodzieży szkolnej

Niebawem dobiegnie końca kolejny rok szkolny. Zapewne wielu z Was zgodzi się ze mną, że był to rok dość specyficzny i wyjątkowy. Wielu młodych ludzi, wśród nich może i Ty, będzie chciało poszukać płatnego zajęcia w okresie wakacji. 

O zatrudnieniu pracowników młodocianych powyżej 15 roku życia pisałam tutaj.

Bez względu na to, czy jesteś jeszcze w trakcie procesu edukacyjnego, czy właśnie go zakończyłeś - poszukując pracy, niezbędne będzie posiadanie CV.

Na co powinieneś zwrócić uwagę przygotowując swoje pierwsze CV?

Przede wszystkim zwróć uwagę na jego czytelność i atrakcyjną formę. Nie martw się, że nie masz czego wpisać do swojej aplikacji.

Mam dla Ciebie kilka trików, które pomogą Ci opanować te "braki". Oto one:

  • brak doświadczenie zawodowego - można ten "brak" zastąpić z powodzeniem różnymi innymi aktywnościami, np. pracami dorywczymi w okresie wakacji, stażami, praktykami czy wolontariatem. A może pomagasz w rodzinnej firmie, nawet w najdrobniejszych pracach? To również może znaleźć się w Twoim CV.
  • brak kursów i szkoleń - w trakcie zdalnej nauki nie trudno jest dziś uczestniczyć w różnego rodzaju kursach online, spotkaniach czy konferencjach. Ponadto, może bierzesz udział w konkursach, wystawach, turniejach? Wykorzystaj te możliwości, aby wzbogacić swoje CV.
  • soft skills i kompetencje "twarde" - to punkt obowiązkowy w Twoim CV. Jeśli masz trudności w doprecyzowaniu swoich zasobów, skorzystaj z mojej gotowej listy 100 zalet osobistych (link, link 2) oraz 40 przykładów hard skills (link). 
  • język korzyści - pochwal się swoimi osiągnięciami w nauce, na kołach zainteresowań czy w konkursach lub olimpiadach. Zasygnalizuje pracodawcy, co zyska zatrudniają właśnie Ciebie.

Zapraszam Cię również do zapoznania się z dwoma przykładami CV:

Przykład CV (moja własna twórczość)

Przykład CV (moja własna twórczość)


4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. ciekawe pomysły, wykorzystam je u siebie w domu na pewno

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  4. Polskie szkolnictwo powinno uczyć jak przygotować taki dokument.

    OdpowiedzUsuń