Aplikacja na wybrane przez Ciebie oferty pracy wymaga skrupulatnego przygotowania. Wysyłanie przypadkowych CV, na jakiekolwiek wolne miejsca pracy, nie jest dobrą strategią. Przede wszystkim musisz wiedzieć, czego chcesz, jakie stanowisko pracy Cię interesuje. Nie bez znaczenia są tutaj Twoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe. Te kluczowe zasoby na etapie selekcji kandydatów do pracy, pozwolą na uczestnictwo w kolejnym etapie rekrutacyjnym. Rzetelność konstrukcji CV powinna spowodować zaproszenie kandydata na bezpośrednie spotkanie z pracodawcą.
Teoria wydaje się dość prosta. Problem pojawia się, kiedy rekruter stosuje narzędzia ułatwiające mu selekcję kandydatów do pracy. Mowa tutaj o systemach wspomagających rekrutację, czyli ATS (Applicant Tracking System). Efektywność stosowania systemu ATS w procesach rekrutacyjnych polega na zautomatyzowaniu czynności, które to tej pory były wykonywane w tradycyjny sposób, np. w temacie weryfikacji danych i kompetencji kandydata do pracy.
Pojawia się tutaj zagadnienie słów kluczowych.
Powinny one pojawiać się w Twoim CV!
Jakie zatem słowa klucze powinno zawierać Twoje CV, aby dało Ci możliwość bezpośredniego spotkania z pracodawcą?
- nazwa stanowiska pracy – skoro pracodawca poszukuje np. listonosza, a Ty nigdy nie zajmowałeś takiego stanowiska pracy, zwróć uwagę, aby pojawiło się ono mimo wszystko w Twoim CV. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie punktu „Cel zawodowy” w Twojej aplikacji, gdzie zasygnalizujesz, o jakie stanowisko się ubiegasz oraz co jest tego powodem? (podkreślenie kluczowych kompetencji przydatnych na stanowisku pracy).
- wymagania stanowiskowe – zwróć uwagę na wymagania widoczne w ofercie pracy. Powinny one znaleźć się w Twoim CV, oczywiście jeśli faktycznie je posiadasz. Zawsze podawaj poziom znajomości programów komputerowych, języków obcych oraz innych kluczowych kompetencji. Jeśli w poprzednich pracach używałeś systemów informatycznych, które teraz pojawiają się w ofercie pracy – zaznacz ten fakt w punkcie „Zakres obowiązków”.
- zakres obowiązków – w Twoim CV powinny znaleźć się jedynie te kluczowe zadania zawodowe, które będą tożsame z nowymi obowiązkami, które wykonywałbyś w nowej pracy. Selekcjonuj dane i zadania, które wykonywałeś do tej pory. Nie wszystkie obowiązki z poprzednich pracy będą istotne z punktu widzenia obecnej aplikacji.
- kompetencje miękkie – nie zapominaj o soft skills. Pracodawcy zwracają na nie uwagę w swoich ofertach pracy. Oczywistym wydawać się może, że w pracy jesteśmy odpowiedzialni, rzetelni, kreatywni czy sumienni. Kiedy nasze CV weryfikuje program, te „oczywistości” muszą znaleźć się w Twojej aplikacji.
Pamiętaj, aby zawsze przygotowywać swoje dokumenty aplikacyjne zgodnie z wymaganiami danego ogłoszenia o pracę. Dopasowuj swoje kompetencje do konkretnego ogłoszenia. W ten sposób stworzysz idealne CV i pokażesz swój profesjonalizm.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz