26 grudnia 2014

List motywacyjny - metamorfoza

List motywacyjny, w porównaniu do życiorysu zawodowego, nie zawiera wielu elementów, które mogłyby go uatrakcyjnić. Tutaj istotniejsza będzie sama treść. Oczywiście można użyć punktorów, akapitów czy pogrubionej czcionki, jako elementów będących uatrakcyjnieniem tego dokumentu. Wspomaga to na pewno efekt dobrego pierwszego wrażenia, jakie robimy na pracodawcy w procesie analizy aplikacji.

Bardzo często, pisząc list motywacyjny, używamy gotowych, schematycznych formułek. Nie wyróżnia nas to w żaden sposób spośród innych kandydatów. Ponadto, dla osób, które zajmują się rekrutacją na co dzień, taka forma jest jedynie powieleniem schematu i nic nie mówi o kandydacie. Coś co jest nudne, schematyczne, może okazać się mało efektywne. 
Poniżej przedstawiam kilka przykładów zmiany schematycznych form, na coś bardziej kreatywnego i ciekawszego dla oka osoby czytającej nasz dokument. 





List motywacyjny - praktyczne przygotowanie

Jak przygotować prosto list motywacyjny?
Pamiętając o tym, aby list motywacyjny był raczej ukierunkowaną formą aplikacji na konkretne stanowisko pracy, warto nauczyć się jego przygotowania zgodnie z profilem idealnego kandydata do pracy, czy zgodnie z wymaganiami formalnymi pracodawcy.
Od czego zatem rozpocząć ...
  1. zdefiniowanie stanowiska pracy - wiedząc na jakie stanowisko chcemy aplikować, łatwiej określić profil idealnego kandydata. Nawet jeśli aplikujemy do firmy, która nie ogłasza wolnego wakatu, zawsze starami się powołać na jakieś konkretne stanowisko pracy.
  2. wskazanie cech istotnych z punktu widzenia idealnego kandydata - tutaj warto powołać się na oczekiwania pracodawcy, które pojawiają się w ofercie pracy, bądź na profil idealnego kandydata. Pomocne okazać się mogą tutaj opisy zawodów (np. www.zawodowe.com, www.doradca.prca.gov.pl). Wskazując cechy istotne dla określonego stanowiska pracy podajemy swoje, tak aby tworzyły zgrabną całość (przykład obok).
  3. wybór idealnego doświadczenia zawodowego - ze swojego doświadczenia zawodowego wybieramy te, które mogłoby być tożsame z oferowanym stanowiskiem pracy. Ważne jest to, aby podkreślić te czynności, które mogą się faktycznie przydać, a nie opisywać wszystko. 
  4. podkreślanie atutów - atuty można tutaj rozumieć jako osiągnięcia zawodowe, ciekawe projekty, zainteresowania zawodowe czy szczególne cechy osobowe. Istotne jest, aby dotyczyły stanowiska pracy, o które się ubiegamy. Np. grafik komputerowy ma na swoim koncie już jakieś projekty graficzne czy architekt od wczesnych lat młodości pasjonuje się tą dziedziną czytając literaturę fachową czy też bierze udział w targach z tej branży.
Przykład listu motywacyjnego (moja własna twórczość)

Tworząc swój list motywacyjny, należy pamiętać, że osoba go czytająca ma się zainteresować naszą kandydaturą, a nie zniechęcić do nas. Starajmy się zatem nie używać schematycznych, szablonowych stwierdzeń ani potocznego języka. Piszmy tylko prawdę, ale używając "ładnego" języka.

W kolejnym poście napiszę troszkę na temat zmiany prostych formułek w liście motywacyjnym. Życzę owocnej pracy przy konstrukcji swojego własnego dokumentu:)
Dla przypomnienia:

18 grudnia 2014

Metamorfoza CV

W ostatnim czasie odwiedza mnie w pracy sporo osób chcących zmienić swoje CV. Przyczyny zmian są różne - najczęściej dotyczą braku atrakcyjności CV, nieciekawego ułożenia składowych życiorysu czy chęci posiadania innego schematu niż posiadają wszyscy. W niektórych przypadkach
Od czego zacząć metamorfozę naszego CV?
  1. Zazwyczaj jest to zmiana czcionki - zawsze proponuję czcionkę Tahoma lub Arial w rozmiarze 9 (najczęściej przy dużym doświadczeniu zawodowym i konieczności zamieszczenia CV na max. dwóch stronach) lub 10 (przy umiarkowanym doświadczeniu lub małym).
  2. Dodanie szaty graficznej - najczęściej dopasowuję ją do zdjęcia Klienta (jeśli ktoś ma czerwoną koszulę na zdjęciu nie dodaję zielonej szaty graficznej). Szata powinna być delikatna, lecz widoczna i atrakcyjna dla oka. Bardzo fajnym połączeniem kolorystycznym są wszelkie szarości z innymi kolorami (np. niebieskim, seledynowym, zielonym, fioletowym, miodowym, itp.)
  3. Ocena zamieszczonych kwalifikacji zawodowych zawartych w CV - tutaj skupiamy się na ocenie informacji zamieszczonych w CV pod względem ich przydatności z punktu widzenia pracy, o którą się ubiegamy. Pamiętamy o wymogach formalnych zawartych w ofercie pracy, jak również o idealnym profilu kandydata na dane stanowisko pracy. Taki idealny profil można znaleźć tutaj: Wyszukiwarka opisów zawodów. Po dokonaniu takiej oceny, wybrane kompetencje dodajemy do CV.
  4. Układ życiorysu - wcale nie jest powiedziane, że zawsze musimy używać klasycznego układu CV (rozpoczynającego się od danych personalnym, poprzez wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, kończąc na zainteresowaniach). W CV staramy się na samym początku podać jak najbardziej atrakcyjne informacje o naszej kandydaturze. Czasem będzie tak, że dużo bardziej atrakcyjne jest nasze doświadczenie niż wykształcenie - i tak też zamieszczamy te informacje w CV. Dla osób chcących zmienić zawód lub mających małe doświadczenie - staramy się bazować na umiejętnościach zawodowych i zaletach osobistych lub osiągnięciach zawodowych. Czasem zmiana pewnych haseł w CV - już sama w sobie wydaje się ciekawa (np. zamiast punktu "Umiejętności" można podać punkt "Szczególnych predyspozycji zawodowych", zamiast "Zakresu obowiązków" - "Wiedza zawodowa", itp.). Polecam również inny układ umiejętności, które można znaleźć tutaj: CV umiejętności (przykład pierwszy).
  5. Pierwsze wrażenie - oceniamy tutaj przejrzystość CV, łatwość w odnalezieniu najistotniejszych informacji i pierwsze wrażenie, które ma dotyczyć oceny CV w ciągu kilku pierwszych sekund, nie wczytując się w jego zawartość. Już przygotowane CV warto pokazać komuś, kto obiektywnie może spojrzeć i je ocenić.
W przypadku konstrukcji CV, w mniej lub bardziej kreatywny sposób, należy zawsze pamiętać, że wszelkie zawarte w nim informacje powinny być prawdziwe. Każda zawarta informacja może być weryfikowana przez pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej. Istotna jest również kwestia doboru słownictwa w CV - jeśli czegoś nie rozumiemy sami, nie podajemy tego w CV.
Przykład CV (moja własna twórczość)
Przykład CV (moja własna twórczość)

Polecam: