22 maja 2013

Mocne strony w poszukiwaniu pracy

Dlaczego nasze umiejętności mają duże znaczenie w życiu zawodowym?
Człowiek poprzez całe swoje życie nabywa różne umiejętności, które pozwalają mu adaptować się do otaczającej go rzeczywistości, bywają przydatne w życiu i w pracy, jak również bywają pomocne lub wręcz niezbędne do zdobycia określonego zatrudnienia.
W dzisiejszej rzeczywistości każdy z nas oferuje pracodawcom nie tylko swoje kwalifikacje. Coraz częściej w ofertach pracy spotkać można w kategorii "niezbędne" czy "preferowane" pewne cechy osobowe i umiejętności, które są dodatkowymi atutami. Współcześnie pracodawcy poszukują pracownika z wieloma talentami, specjalisty potrafiącego odnaleźć się niemalże w każdej sytuacji zawodowej. Chcąc sprostać tym wymaganiom, powinniśmy dokonać bilansu własnych umiejętności i kompetencji. Co może okazać się przydatne:
  • kwalifikacje zawodowe - ukończone szkoły, posiadane uprawnienia, licencje
  • cechy charakteru - tutaj odpowiadamy na pytanie o to jacy jesteśmy? co jest naszym atutem, zaletą?
  • doświadczenie zawodowe - poparte umiejętnościami zawodowymi zakresy obowiązków
  • wartości - co jest dla mnie najważniejsze w pracy? jakie mam potrzeby związane z posiadaniem pracy?
  • cele życiowe - co chcę osiągnąć w życiu zawodowym? (o wyznaczaniu celów pisałam już wcześniej tutaj i tutaj)
  • sukcesy i osiągnięcia - co udało mi się już osiągnąć? co uważam za swój sukces?
  • słabe strony - tutaj warto zastanowić się, co można zrobić, aby zamienić je na pozytywy
  • aktywność w poszukiwaniu pracy - jak oceniasz własną aktywność w poszukiwaniu zatrudnienia?
  • zainteresowania - czym interesuję się zawodowo i pozazawodowo?
  • bariery - czy jest coś, co uniemożliwia mi poszukiwanie pracy? dla przykładu: stan zdrowia czy przewlekła choroba też może być barierą
  • rozwiązanie barier - co robię, aby pozbyć się barier?
 
Zawodoznawstwo - czyli co w "zawodzie piszczy"
Bardzo ważna może okazać się również wiedza o zawodach. Polecam tutaj wspominane już kilkakrotnie opisy zawodów: opisy zawodów 1, opisy zawodów 2. Jak tą wiedzę wykorzystać? Opis zawodu wskazuje na charakterystykę zawodu, predyspozycje kandydatówna dane stanowisko, środowisko pracy, główne czynności zawodowe, itp. Dzięki tym infromacjom stworzony został idealny profil kandydata do pracy. Naszym zadaniem jest próba odpowiedzi, czy spełaniany wszystkie te wymogi, czy posiadamy jakieś braki, które należy rozwiać.
 
Już niedługo rozwinę temat opisów zawodów i podam przykłady. Zapraszam gorąco :)

7 maja 2013

Cyrk motyli ... czyli historia o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy

Doradztwo zawodowe to nie tylko pomoc klientom w pisaniu CV czy przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej. Doradca zawodowy wspiera swoich podopiecznych, motywuje ich, czasem pomaga odnaleźć siebie. Wskazuje, że każdy posiada pewne wartości, zasoby, umiejętności, które może wykorzystać w rozmaity sposób, a które sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi.
W nawiązaniu do tego, dziś chciałabym zaproponować Wam obejrzenie filmu, który wywołał na mnie ogromne wrażenie - "Cyrk motyli"...
 
Dlaczego ten film?
Historia w nim opisana pokazuje nam, że warto wierzyć. Wiara jest silnym determinantem naszych sukcesów. W tym przypadku bardzo ciekawie pokazane jest, że każdy z nas jest inny, z różnym bagażem doświadczeń, lecz mimo tego wszystkiego, każdy ma szansę na coś dobrego w swoim życiu, każdy jest wartościową jednostką.
 
  
Zapraszam do podzielenia się swoimi refleksjami:)
 
Polecam: