27 kwietnia 2013

Jak szukać pracy tam, gdzie pozornie jej nie ma?

To, że poszukiwanie pracy to trudny proces, dziwić nikogo nie powinno. Podobnie jak to, że do tego procesu należy się przygotować. Aby odnieść sukces w dziedzinie znalezienia nowego zatrudnienia, należy wykazać się wspominaną już przeze mnie aktywnością i znajomością rynku pracy. Wiedza na temat rynku pracy, zrozumienie jego praw i poznanie zachodzących na nim zmian to elementy analizy rynku pracy, którą powinna dokonać każda osoba poszukująca pracy. 

Jak szukać pracy tam, gdzie pozornie jej  nie ma?
Rynek pracy podlega pewnym podziałom. Kiedy pytam moich kursantów czym jest jawny i ukryty rynek pracy?, zazwyczaj pada odpowiedź, że ukryty rynek to praca tzw. "na czarno". O ile nazwa jawnego i ukrytego rynku pracy może wskazywać na taki podział, o tyle w tym przypadku - nie do końca o to chodzi. 

  • jawny rynek pracy - to oficjalne, dostępne dla wszystkich, podane do publicznej wiadomości oferty pracy. W pewien sposób również firmy udostępniają publicznie swój wizerunek. Jest to m.in.: korzystanie z pośrednictwa pracy, ogłoszeń prasowych, internetu, itp.
  • ukryty rynek pracy - jego dostępność polega na tym, że tylko nieliczni mogą z niego korzystać. Są to sytuacje, takie jak: wewnętrzne rekrutacje w siedzibie firmy, przesunięcia kadrowe czy szukanie kandydatów do pracy poprzez sieć kontaktów. Pracodawcy chętniej korzystają z zasobów ukrytego rynku z prostej przyczyny - dla oszczędności. Rekrutacja poprzez własnych pracowników (i dla przykładu gratyfikacja finansowa za wybór kandydata poleconego przez pracownika) jest zazwyczaj dużo tańsza i szybsza. Poza tym pracodawca w pewien sposób zyskuje pracownika już sprawdzonego.
O ile potrafimy korzystać z jawnego rynku pracy, o tyle z ukrytym, jako potencjalni kandydaci do pracy, mamy problem. Według różnych źródeł, stosunek procentowy udziału jawnego i ukrytego rynku pracy wynosi ok. 15 - 40 % dla jawnego rynku pracy i 60 - 85% dla ukrytego. Wiele informacji na temat wolnych etatów tak naprawdę wcale do nas nie dociera. Co zrobić zatem, aby to zmienić?

Otóż... w pierwszej kolejności - staramy się wykorzystać własną siatkę kontaktów. Nasi znajomi, rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, itp. to skarbnica wiedzy o różnych możliwościach i wolnych miejscach pracy. Po drugie - istotnym elementem będzie również bezpośredni kontakt z pracodawcą i w związku z tym bezpośrednia prezentacja naszych kompetencji. Zastosować można również aplikację ukierunkowaną, nawet jeśli pracodawcy nie ogłaszają wolnych wakatów. 

Nie czekajmy na to, aż praca sama do nas przyjdzie. Wyjdźmy jej na spotkanie i sami zatroszczmy się o to, aby nas znalazła. Aby się tak stało, bądźmy zatem przygotowani i zorientowani w każdej dziedzinie rynku pracy.

21 kwietnia 2013

O wyższości internetu nad gazetą - metody poszukiwania pracy

Aktywne poszukiwanie pracy polega na poszukiwaniu pracy z wykorzystaniem istniejących sposobów jej poszukiwania i dostępnych źródeł informacji. Ich mnogość i różnorodność sprawia, że tak naprawdę każdy znajduje coś dla siebie.

Jak być skutecznym w poszukiwaniu pracy?
Zanim zaczniemy poszukiwać pracy należy uświadomić sobie, że jest to zajęcie pełnoetatowe. I tylko aktywność połączona z zaangażowaniem pozwoli, aby odnieść zamierzony sukces. Swoje działania w tym zakresie warto również monitorować i kontrolować (dziennik poszukiwania pracy).
Ważne jest również, aby wykorzystywać wszystkie znane metody poszukiwania pracy. Bardzo często, kiedy poszukujemy pracy, skupiamy się na jednej lub dwóch metodach poszukiwania pracy, a przecież wcale nie jest powiedziane, że one okażą się skuteczne w naszym przypadku.

  • Internet - jedna z najpopularniejszych metod poszukiwania pracy. Mnogość ofert, łatwy dostęp o każdej porze, możliwość szybkiej elektronicznej aplikacji to z pewnością jedne z zalet metody. Jest to również tańsza forma aplikacji w porównaniu do bardziej tradycyjnych form. 
  • Sieć kontaktów - po części wspominałam już o tym wcześniej (link). W przypadku tej metody istotne jest, aby informować swoich znajomych i bliskich o tym, że szukamy nowego zajęcia, tworząc tym samym własną sieć kontaktów.
  • Prasa - odnoszę wrażenie, że jest to mało doceniana metoda poszukiwania pracy. Prasa to nie tylko ogłoszenia o wolnych miejscach pracy, ale również informacje z zakresu lokalnego rynku pracy (np. istotne informacje o nowych inwestycjach w regionie, bardzo często o projektach z EFS, itp.). Na ogłoszenia prasowe odpowiadamy natychmiast, ponieważ mogą okazać się nieaktualne. 
  • Targi pracy - wielu pracodawców w jednym miejscu i możliwość bezpośredniego kontaktu - to duże plusy tej metody. Na targi warto zabrać ze sobą swoje CV.
  • Urzędy pracy - urząd to nie tylko pośrednictwo pracy i oferty pracy. Doradztwo zawodowe, szkolenia, dotacje, subsydia to niektóre z form wsparcia dla osób poszukujących pracy.
  • Instytucje - Akademickie Biura Karier, Ochotnicze Hufce Pracy, Ośrodki Pomocy Społecznej, Gminne Centra Informacji i wiele innych to też potencjalne źródło ofert pracy i ciekawych informacji na temat lokalnego i nie tylko rynku pracy.
  • Bezpośredni kontakt - osobiste kontakty z pracodawcą dają możliwość bezpośredniej prezentacji naszej kandydatury oraz zorientowania się jakie pracodawca proponuje warunki zatrudnienia.
Oczywiście prezentowane przez mnie metody poszukiwania pracy to jedynie przykłady, same metody można mnożyć i opisywać bez końca. W poszukiwaniu pracy warto zdać sobie sprawę z czynników, które warunkują sukces w poszukiwaniu pracy, czyli: aktywności, bezpośrednim kontaktom z pracodawcami, cierpliwości, odpowiedniego czasu poświęconego na poszukiwanie pracy, dobrej organizacji oraz dzienniku działania, dokumentującym nasze poczynania w świecie pracy
Powodzenia i wielu sukcesów w poszukiwaniu pracy:)

11 kwietnia 2013

Inspiracje do tworzenia CV

Dziś przedstawiam kilka inspiracji graficznych do stworzenia Waszego własnego CV. Jak widać poniżej nasze wzory wcale nie muszą być czarno-białe i pozbawione szaty graficznej. Jak zwykle zachęcam do kreatywności:)
Fragment wzoru CV (moja własna twórczość)

Fragment wzoru CV (moja własna twórczość)

Fragment wzoru CV (moja własna twórczość)

Dla przypomnienia:

8 kwietnia 2013

Ze stresem za pan brat - cz. 2

Stres towarzyszy nam w ciągu całego naszego życia. Wychodząc z tego prostego założenia, mamy dwa wyjścia - albo się mu poddamy, albo zaczniemy z nim walczyć. Oczywiście zachęcam do pozytywnego spojrzenia na sytuacje stresujące i do walki z przeciwnościami, jakie pojawiają się na naszej drodze.

Walka ze stresem - kontrola i skuteczność
Jak walczyć ze stresem? Najlepiej byłoby się nie stresować. Ale tak nie zawsze można. Kontrolować? To już szybciej. Znaleźć własny sposób odreagowania? Też dobry pomysł.
Jakie pomysły na odstresowanie mają moi kursanci? Bardzo różne: począwszy od dużego wysiłku fizycznego (przekopanie ogródka, porządków w domu czy ćwiczeń), poprzez wyciszenie (samotny spacer po lesie, słuchanie uspokajającej muzyki, sen, medytacja), pozytywne nastawienie (otaczanie się pozytywnymi ludźmi, wewnętrzne motywowanie się do walki z przeciwnościami) czy wspomaganie się używkami (np. papierosami).

Tak naprawdę każdy z nas posiada własny, dobry dla siebie samego, sposób walki ze stresem. Przestawiam kilka, jako inspirację do własnej walki ze stresem:
  • ściskacze - to zazwyczaj gumowe piłeczki, które poprze ściskanie w dłoni pozwala się odprężyć i uwolnić od złych emocji,
  • medytacja i relaksacjanp. joga, medytacja, kontrolowanie oddechów, masaż, odpoczynek - sprawia, że człowiek wycisza się i jest bardziej spokojny,
  • realistyczny cel - ważne jest ustalanie co chcemy osiągnąć i w jakim czasie. W związku z tym istotne jest wyznaczanie realnych do osiągnięcia celów i realizacji zgodna z założonym planem działania,
  • unikanie stresu - koncentrowanie się na zadaniach, które dają nam satysfakcję. Są to czynności zastępcze mające na celu odciągnięcie nas od problemów,
  • uśmiech - nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie, więc warto się uśmiechać i z pogodą ducha podchodzić do każdego nadchodzącego dnia,
  • czas dla siebie -znajdź czas dla siebie, na swoje własne aktywności, które dają radość i satysfakcję, wyzwalają pozytywne nastawienie,
  • wyciszenie - czytanie książek, spokojna muzyka czy sen - to dobre komponenty wyciszenia naszej aktywności czy emocji,
  • muzyka -  śpiew ptaków, naturalne odgłosy lasu czy wody działają również wprowadzają w stan głębokiego relaksu.

Zapobiegaj stresowi, zanim się pojawi
Moja rada to aktywność i przeciwdziałanie sytuacjom trudnym, posługując się różnymi metodami i technikami działania, tak aby szybko radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami. Warto również uświadomić sobie, że wysiłek który podejmujemy w celu "odstresowania" się przyniesie efekty. Wiara w powodzenie może okazać się kluczowa do poszukiwania własnego sensu życia.
Każdego dnia spotyka nas coś nowego. Traktujmy nowe wyzwania jako coś, co nauczy nas ciekawego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i nas samych, przystępujmy z ochotą do działania - to na pewno zaoowocuje:) 
Polecam:
10 sposobów na pozbycie się stresu - MichałPasterski.pl