26 lutego 2013

Jak efektywnie poszukiwać pracy?

Jak efektywnie poszukiwać pracy?
Postanowiłam podzielić  się moimi refleksjami dotyczącymi książki, która ostatnimi czasy nie znika z mojego biurka w pracy. Mam tutaj na myśli "Jak efektywnie poszukiwać pracy" J. Taylora i D. Hardy. Jest to pozycja godna polecenia, jako poradnik dotyczący poszukiwania pracy, dla każdej osoby która jest zaciekawiona tą tematyką - zarówno dla osób poszukujących pracy, jak i osób zajmujących się rynkiem pracy. Polecam szczególnie ze względu na:
  • bardzo ciekawe przykłady życiorysów zawodowych i listów motywacyjnych 
  • przykłady ćwiczeń, które mogą pomóc określić ideał pracy dla osób jej poszukujących
  • prostota języka pozwoli na zrozumienie wskazówek prezentowanych przez autorów
  • poruszane ważne tematy, które są bardzo istotne w poszukiwaniu pracy (np. gdzie szukać pomocy w procesie poszukiwania pracy, określanie planu poszukiwania pracy, zbieranie informacji o rynku pracy, itp.)

Jedynym minusem książki jest przedstawienie poszukiwania pracy w mocno amerykańskich realiach. Jednak patrząc na to nieco bardziej pozytywnie - jest to pewna forma inspiracji czy doza kreatywności, którą można wykorzystać w naszych realiach. W końcu musimy jakoś zaciekawić pracodawców swoją kandydaturą;)

Polecam:

21 lutego 2013

Dziennik poszukiwania pracy



Realizując swoje cele, szczególnie te zawodowe, dobrze zaopatrzyć się w narzędzie, które będzie pomocne w ich realizacji - mam tutaj  na myśli dziennik działania. Traktować go można jako swoisty planer, który pokaże naszą systematyczność w poszukiwaniu pracy, ale również pozwoli przy dużej aktywności na ogarnięcie wszystkich działań.

Dziennik działania jest swoistym osobistym pamiętnikiem w poszukiwaniu pracy. Aby był użytecznym narzędziem, należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • zapisywanie - wspominałam już o tym, ale dla przypomnienia: zapisane cele to zapamiętane cele, kontrola działań i monitorowanie osiągnięć.
  • systematyczność - każde działania, jakie podejmujemy w poszukiwaniu zatrudnienia, powinny zostać w takim planerze odnotowane. Dzięki temu w sytuacji konieczności przypomnienia sobie naszych kroków, łatwo będzie do danych informacji wrócić.
  • dokładność - dokładne zapiski, co do kontaktów, rezultatów czy innych uwag mogą okazać się cennymi wskazówkami pozwalającymi na większą kontrolę naszych poczynań. Pozwolą również na określenie czy zamierzone rezultaty zostały przez nas osiągnięte.
  • konsekwencja - każde działanie powoduje jakąś zmianę, która ma określone konsekwencje. Warto się nad nimi zastanowić i wyciągać wnioski na przyszłość.
  • kreatywność -  forma dziennika działania uzależniona jest całkowicie do indywidualnych potrzeb. Bywa, że osoby poszukujące pracy tworzą swoje planery w postaci plików tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych, bywa że zakładają zeszyty, gdzie odnotowują swoje poczynania.

Poniżej prezentuję przykłady dzienników działania. Jak Wam bardziej odpowiada?

Przykład dziennika działania
Przykład dziennika działania
Przykład dziennika działania

7 lutego 2013

RUMAK-iem do celu

Co zdarza się nam planować?
Wakacje, kupno samochodu, remont, ślub, i wiele innych zdarzeń w naszym życiu. Dlaczego zatem nie zaplanować poszukiwania pracy?
Warto zadać sobie również pytanie, czy warto planować? Myślę, że tak, ponieważ:
  • to dobry moment na to, aby "rozliczyć" sobie samego z tego, co posiadamy, a czego jeszcze nam brakuje,
  • planowanie pozwala nam usystematyzować nasze działania i ocenić własne postępy,
  • pozwala nam określać priorytety, czyli wybierać pomiędzy tym co ważne, a tym co najważniejsze.

Zapisane, tzn. zapamiętane 
Robiąc większe zakupy zdarza się nam zapisywać produkty na kartce. Po co to robimy? Żeby nie zapomnieć tego, co jest ważne. W poszukiwaniu jest podobnie. Jeśli zapiszemy kroki jakie chcemy osiągnąć, zwyczajnie zwiększamy szanse na ich realizację.
Zaabsorbowani codziennością możemy o czymś zapomnieć - dlatego tak istotne jest zapisywanie naszych celów, aby nie uciekły nam z głowy. Inną zaletą zapisywania jest również możliwość kontroli działań i monitorowania osiągnięć.

RUMAKiem do celu
Jaki powinien być nasz cel? Powinien być rumakiem*, tzn.:
 
R - realny
U - umiejscowiony w czasie, terminowy
M - mierzalny
A - akceptowalny, atrakcyjny, ambitny
K - konkretny
 
Co to oznacza? Określając cel staramy się, aby był jak najbardziej realny, możliwy do osiągnięcia. Realność jest o tyle istotna, że dzięki temu mamy szansę odnieść sukces. Cel powinien być określony czasowo, tzn. mieć konkretne ramy czasowe, które pozwolą się nam rozliczyć z osiągnięć. Tworząc cel musimy pamiętać o określeniu mierzalności - czyli po czym poznamy, że cel został osiągnięty. Ważne, aby nasz cel był przez nas akceptowalny i wynikał z naszego przekonania o tym, że chcemy go osiągnąć. Powinien być również atrakcyjny, bo to wzmaga naszą chęć sięgnięcia po niego. Konkretny, czyli  jasno przez nas określony.
 
Dla przykładu:
Cel 1 - "Moim celem jest znalezienie pracy"
Cel 2 - "Moim celem jest zdobycie pracy w zawodzie przedstawiciela handlowego na terenie województwa śląskiego, w ciągu najbliższych czterech miesięcy"
Oczywiście cel nr 2 jest rumakiem.

Określając cel warto dodatkowo odpowiedzieć na następujące pytania:
  • MOTYWACJA - co motywuje do osiągnięcia celu?
  • STRATA - co się stanie, jeśli cel nie zostanie osiągnięty?
  • BARIERY - czy jest coś, co utrudnia osiągnięcie celu? czy występują jakieś ograniczenia?
  • WSPARCIE - gdzie można uzyskać wsparcie, pomoc w realizacji celu?

Po nitce do kłębka
Kiedy określiliśmy cel główny, kolejny ważnym punktem będzie określenie celów szczegółowych i dopasowanie do nich kroków, które mają nas przybliżyć do osiągnięcia zamierzonego celu.
Planując poszukiwanie pracy z pewnością trzeba skupić się na następujących krokach:
  • diagnozie własnych potrzeb i oczekiwań względem pracy,
  • analizie swoich zasobów,
  • badaniu realiów rynku pracy,
  • wyznaczeniu celu zawodowego,
  • opracowaniu planu działania,
  • określeniu sposobu monitorowania działań.
Osiągnięcie zamierzonego celu może być czasochłonne i trudne. Jednakże posiadając dobrą strategię działania, konsekwentnie ją realizując, mamy duże szanse na powodzenie. Czasem sprawdza się tutaj strategia małych kroków, która coraz bardziej przybliża nas do osiągnięcia zamierzonego celu.

Przykład
CEL: kupno samochodu osobowego
TERMIN: do czerwca 2013
MIERZALNOŚĆ: zakupienie odpowiedniego samochodu
MOTYWACJA: większa mobilność, mniej czasu straconego na dojazd do pracy, łatwiejszy dojazd do pracy
STRATA: brak mobliności, mniejsza niezależność, uzależnienie od publicznych środków lokomocji, brak doświadczenia w prowadzeniu samochodu
BARIERY: ilość zebranych finansów, brak znajomości tematu motoryzacji
WSPARCIE:
banki (w przypadku ewentualnego wsparcia finansowego), mechanik, znajomi forma internetowe, portale z ogłoszeniami o kupnie samochodu
KROKI:
- zebranie funduszy oraz określenie maksymalnej kwoty do wydania
- określenie marki i najważniejszych parametrów samochodu
- przeglądanie portali z ogłoszeniami o kupnie samochodu
- wybór najciekawszych ofert
- kontakt ze sprzedawcą i umówienie się na jazdę próbną
- opcjonalnie kontkat z mechanikiem lub znajomymi w celu określenia sprawności samochodu, itp.
- wybór oferty
- realizacja umowy kupna sprzedaży samochodu
- dokonanie czynności rejestracyjno - ubezpieczeniowych samochodu

Powyższy cel jest RUMAK-iem ponieważ: został jasno określony z uwzględnienim ram czasowych, wynika z mojej wewnętrzej determinacji do jego osiągnięcia, wiem po czym poznam, że cel został przeze mnie osiągnięty.

Zapraszam do tworzenia własnych RUMAK-ów.
 
____________
*RUMAK to nic innego, jak popularna koncepcja formułowania celów w dziedzinie planowania "SMART", wersja niemal identyczna przywieziona przez mnie z pewnego szkolenia