24 stycznia 2013

Blog Roku 2012

Zapraszam do głosowania na mój blog w konkursie BLOG ROKU 2012.
Wystarczy wysłać sms o treści B00096 pod numer 7122 (można wysłać tylko jednego smsa). Głosy  można oddawać do 31.01.2013.

Dziękuję bardzo, bardzo serdecznie i pozdrawiam:)

22 stycznia 2013

Portale społecznościowe - szansa na znalezienie pracy?

Kiedy pisałam o kreatywnych formach CV, wspominałam o portalach społecznościowo - zawodowych, jak je nazwałam. Dają możliwość zaprezentowania swojej kandydatury rekruterom czy potencjalnym pracodawcom. Kilka dni temu przeczytałam artykuł dotyczący portali społecznościowych, mówiący o tych formach, jako potencjalnej szansie na znalezienie zatrudnienia. 

Korzystanie z portali społecznościowych pokazuje niema każdego dnia, że stają się one bardzo prostym sposobem komunikowania się z innymi ludźmi. Dziś niemal każda osoba posiada jakieś konto na takim portalu. Dlaczego zatem  nie wykorzystać tego w celu poszukiwania pracy? W końcu nie od dziś wiadomo, że poszukiwanie pracy poprzez grono znajomych to jedna z najskuteczniejszych metod poszukiwania pracy.
Na pewno trzeba zwrócić uwagę na pewne elementy:
  • konkretna informacja - przekazanie samej informacji na temat poszukiwania przez nas pracy, to troszkę za mało. Istotne będzie informowanie o zakresie naszych poszukiwań, tzn. jakie stanowiska nas interesują, jaka branża byłaby mile widziana.
  • kwalifikacje - dobrze podać namiary na nasze CV. Jeśli korzystamy z portali typu goldenline.pl czy profeo.pl- nie jest to trudne. Chodzi o to, aby nasi znajomi wiedzieli, gdzie pracowaliśmy, co potrafimy, jakim poziomem wykształcenia się legitymujemy. Uproszczając, można podać w jakiej branży posiadamy doświadczenie oraz kim jesteśmy z wykształcenia.
  • prośba o informację - nigdy nie prośmy o "załatwienie pracy". Informacja o tym, że szukamy pracy powinna nieść przekaz, że oczekujemy informacji na ten temat, z których sami zrobimy użytek. Pamiętajmy, że sami powinniśmy szukać zatrudnienia, a nie obarczać tym innych. Ktoś może nam pomagać, ale nasza samodzielność w tym względzie jest kluczowa. W końcu nikt za nas nie spotka się z pracodawcą.
  • podziękowanie - to nic nie kosztuje. Jeśli dostajemy informację od kogoś na temat jakieś możliwości dla nas, miło będzie za to podziękować (i wystarczy tutaj zwyczajnie szczery uśmiech i słowo "dziękuję"). W tak prosty sposób doceniamy starania innych.
  • siatka kontaktów - statystycznie im więcej osób poinformujemy o tym, że poszukujemy pracy, tym większa szansa na jej znalezienie. Dlatego istotne jest, aby o tym mówić, bo to zwiększa naszą szansę.
Uważam, że portale społecznościowe rzeczywiście mogą być szansą na znalezienie pracy. Jednakże zawsze należy pamiętać, aby nie odstawić w kąt innych metod poszukiwania pracy, które mogą okazać się dla nas bardziej szczęśliwe.

Polecam:
Be Kno od monsterpolska.pl 

17 stycznia 2013

Hefalumpy, czarodziejki i słoneczka - elekroniczna aplikacja

Tym razem zacznę od pytania: ile posiadacie adresów e-mail?
Sama zrobiłam sobie podsumowanie: 1 główny dla wszystkich, 1 awaryjny, 1 dla potrzeb prowadzenia bloga, 2 służbowe, kolejnymi dwoma administruję za kogoś. Prosty rachunek - 7. Macie podobnie? Zapewne tak:) Z tych wszystkich wybierzcie zatem ten adres mailowy, który jest najbardziej fachowym identyfikatorem do służbowych korespondencji. Ja posiadam tylko jeden. A często jest niestety tak, że nie posiadamy go wcale.

Poczta elektroniczna czy inne komunikatory (zaliczyłabym tutaj również portale społecznościowe*) stały się bardzo szybką formą komunikacji. To łatwy i szybki sposób, aby dotrzeć do wielu osób w jednym czasie. Elektronika zdecydowanie wyparła tradycyjną, papierową formę korespondencji. Zagościła, i to wydaje się, że na dobre, również w procesie poszukiwania pracy. Dla nas jest to łatwiejsza forma, ale i dla pracodawcy wydaje się dużym ułatwieniem**.

Aplikując elektronicznie na wybraną ofertę pracy należy zwrócić uwagę na:
  • profesjonalny adres e-mail - co oznacza profesjonalny adres e-mail? Otóż taki identyfikator, który nie będzie infantylny (mam tutaj na myśli tytułowe hefalumpy,czarodziejki, żabki, słoneczka czy kwiatuszki). Dla potrzeb poszukiwania pracy, służbowych kontaktów warto założyć adres e-mail o dużo bardziej poważnym nicku. Dla przykładu (wszelka zbieżność jest przypadkowa): anna.nowak@wp.pl, kasia.kowal@op.pl, rafałowski@tlen.pl, itp.
  • liczba odbiorców - nigdy nie wysyłamy jednego maila do kilku pracodawców. Jeden list z aplikacją wysyłamy do jednego adresata. Hurtowa wysyłka nie popłaca. Można wysłać nawet tego samego e-maila, nie zmieniać jego treści, ale tak, by każdy odbiorca myślał, że jest jedynym adresatem.
  • temat wiadomości - pamiętamy o dodaniu tematu wiadomości, który powie pracodawcy czego dotyczy treść naszego maila. Przykładowo: Dokumenty aplikacyjne Adam Nowak, Oferta rekrutacyjna nr ref. 123/F/2010, Adam Nowak – aplikacja na stanowisko projektanta, itp.
  • treść wiadomości - w treści wiadomości przedstawiamy pracodawcy w jakim celu się do niego zwracamy. Pamiętajmy również o podpisie pod treścią (niestety wiele osób o tym zapomina). Poniżej przedstawiam przykład treści maila do pracodawcy.
  • formalny ton - pisząc wiadomość do pracodawcy używamy form grzecznościowych. Nie traktujemy pracodawcy jako kolegi, więc mile widziane będą formy takie jak: dzień dobry, z poważaniem.
  • załączniki - zwróćmy tutaj uwagę na nazwę pliku. Niech będzie jak najbardziej czytelna dla pracodawcy (np. CV Anna Nowak, LM Janusz Kwiatkowski). Bardzo dobrze byłoby zapisywać załączniki w formacie pliku PDF. Dzięki takiemu zapisowi mamy pewność, że nasze dokumenty nie zmienią formy. Ewentualnie można użyć innych programów (Word, Open Office) pamiętając o odpowiednim rozszerzeniu pliku (np. dokument programu Windows 97-2003 lub XP/2000).

Przykład maila do pracodawcy:


Dzień dobry.



Chciałabym złożyć swoją aplikację na wolne stanowisko pracy konsultanta ślubnego w Państwa Firmie. W załączniku znajdą Państwo moje Curriculum Vitae, które potwierdza moje kwalifikacje, doświadczenie zawodowe i umiejętności, zgodne z Państwa oczekiwaniami.

Jeżeli moja kandydatura wzbudzi Państwa zainteresowanie, wyrażam chęć spotkania się w celu przedstawienia swojej kandydatury podczas bezpośredniej rozmowy.



Z poważaniem,

Hanna Nowak


__________
* portalom społecznościowym, jako źródłom poszukiwania pracy, poświecę osobny post
** o metodach poszukiwania pracy, wadach i zaletach, napiszę szerzej, innym razem

14 stycznia 2013

Oferta pracy i co dalej? czyli jak aplikować, żeby miało to sens

Co jest nam potrzebne do aplikowania na konkretną ofertę pracy? Po pierwsze - oferta. Jej posiadanie jest kluczowe. Dwa - CV i list motywacyjny (tutaj w zależności od upodobań pracodawcy). Ważna zasada poszukiwania pracy pracy mówi o tym, aby każde nasze aplikacje dostosować do konkretnej oferty pracy. 
Procedura konstrukcji dokumentów aplikacyjnych powinna wyglądać w przybliżeniu w następujący sposób:
  • znalezienie oferty pracy - ofert pracy szukamy przy pomocy różnych źródeł i różne są również motywy jej wyboru (czasem wybieramy ofertę pracy, ponieważ priorytetem jest szybki zastrzyk gotówki, czasem chęć rozwoju, a czasem chęć pracy w konkretnej firmie i wiele innych);
  • wymogi formalne - poddajemy analizie wszystkie wymogi, które określił w ofercie pracodawca. Czasem dzielone są na konieczne, wymagane lub mile widziane czy preferowane; wymogi mogą dotyczyć kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, umiejętności czy zalet;
  • idealny profil kandydata - zastanawiamy się, jaki powinien być idealny kandydat do pracy na wybrane przez nas stanowisko pracy; warto po określeniu takiego profilu przyjrzeć się, które z punktów pasują do nas;
  • nasze atuty - analizie poddajemy własne umiejętności i kwalifikacje pod kątem wymogów formalnych określonych przez pracodawcę, ale również pod względem idealnego profilu kandydata. Te dwa punkty zbieramy w całość, aby stworzyć własny obraz idealnego kandydata do pracy na określone stanowisko;
  • sporządzenie dokumentów aplikacyjnych;
  • przesłanie aplikacji. (o tym w kolejnym poście - zapraszam)

Dlaczego procedura konstrukcji aplikacji jest istotna?
Odpowiedź nasuwa się jedna: nie zaśmiecamy naszych aplikacji zbędnymi informacjami oraz pokazujemy pracodawcy, że mamy pojęcie o czym piszemy i na jakie stanowisko aplikujemy.
Pracodawcy w naszych dokumentach nie będzie interesowało wszystko, dlatego należy mu "dawkować" wiedzę, podkreślając taką, która będzie najbardziej wartościowa  z punktu widzenia oferty pracy, na którą chcemy aplikować.

10 stycznia 2013

Bezpłatne poradniki - wsparcie dla poszukujących pracy

Bogatym źródłem informacji na temat dokumentów aplikacyjnych, aplikacji, rozmów kwalifikacyjnych czy szeroko rozumianego poszukiwania pracy, jest oczywiście internet.
Publikacje znajdziemy bardzo różne, mniej lub bardziej wartościowe. Często są to bezpłatne publikacje, które wystarczy ściągnąć na swój komputer. Chciałabym polecić kilka poradników, z których sama korzystam w swojej pracy.

Polecam (przykładowo):

portal Pracuj.pl 

portal ZielonaLinia.gov.pl

portal Infopraca.pl 

portal cvnet.pl 

portal KluczDoKariery.pl

2 stycznia 2013

To, co nas przeraża - czyli słów kilka o liście motywacyjnym

Kiedy mówię swoim klientom, że do CV dobrze będzie przygotować list motywacyjny - zazwyczaj uśmiechają się pod nosem. Lata pracy nauczyły mnie, że oznacza to "mam z tym problem". Problem wiąże się głównie z tym, że nie wiemy, co pisać w liście oraz nie potrafimy podkreślać swoich atutów.
I właśnie dlatego dość często czytam w listach motywacyjnych o opiece nad królikami, pozazawodowych aktywnościach czy dokładnych opisach czynności zawodowych z poprzednich zakładów pracy. Jak tego uniknąć? Zapraszam do stosowania poniższych zasad:
  • strona techniczna - podobnie jak w CV. Jednakże tutaj zwracamy uwagę na długość listu: maksymalnie 1 strona (mniej więcej 3/4 strony). Pamiętajmy, że chcemy, aby nasz list motywacyjny pracodawca jednak przeczytał, w związku z tym musi to być dość zwięzła forma.
  • nie powielamy CV w liście motywacyjnym - CV zawiera wszystkie informacje dotyczące naszego zatrudnienia (okresy pracy, nazwy stanowisk, nazwy firmy), nie ma więc sensu podawać tego ponownie w liście motywacyjnym. Tutaj skupiamy się na najistotniejszych informacjach z punktu widzenia oferty pracy, o którą się ubiegamy. Rozwijamy w pewien sposób informacje, które podaliśmy w CV (np. w przypadku zalet: jeśli jesteśmy osobami odpowiedzialnymi to w liście motywacyjnym napiszmy dlaczego tacy jesteśmy?).
  • pamiętajmy o celu - list motywacyjny powinien mieć zawsze jasno określony cel. Celem jest oczywiście podjęcie pracy, jednakże wskazujemy zawsze konkretne stanowisko pracy i wokoło tego budujemy pozytywny klimat naszej osoby, jako przyszłego pracownika.
  • motywacja - istotne, aby pokazać pracodawcy, że czynniki motywujące nas do podjęcia zatrudnienia w danej firmie to nie tylko kwestia materialna. Motywację może być: chęć pracy w dużej korporacji o ugruntowanej pozycji na rynku, chęć rozwoju,chęć zdobycia doświadczenia zawodowego, chęć wykorzystania swojego bogatego doświadczenia, itp. Warto tutaj odpowiedzieć sobie samemu na pytania: dlaczego chcę  podjąć pracę, dlaczego chcę pracować u danego pracodawcy, dlaczego interesuje mnie właśnie to stanowisko pracy?
  • atuty - o tym bardzo często zapominamy w liście motywacyjny. Atuty to nasze umiejętności, zalety osobiste, specyficzne doświadczenie zawodowe. Proponuję zawsze, aby nie "strzelać nimi jak z karabinu", czyli nie wymieniać ich po przecinku. W zamian można wpleść je w całość tekstu. Dla przykładu: dzięki poprzedniej pracy nauczyłam się obsługi komputera; w związku z ostatnim miejscem zatrudnienia wykształciły się we mnie takie cechy jak odpowiedzialność i odporność na stres; w swojej poprzedniej pracy jako opiekunka dziecięca mogłam wykazać się troską o małych podopiecznych oraz kreatywnością w tworzeniu nowych zabaw, itp.
Wszystko o CV - dla przypomnienia:
Cz. 1 - Profesjonalne CV - strona techniczna, szata graficzna
Cz. 2 - Profesjonalne CV - rodzaje życiorysów
Cz. 3 - Profesjonalne CV - dane personalne
Cz. 4 - Profesjonalne CV - cel zawodowy
Cz. 5 - Profesjonalne CV - wykształcenie
Cz. 6 - Profesjonalne CV - doświadczenie zawodowe
Cz. 7 - Profesjonalne CV - kursy, szkolenia, uprawnienia, licencje
Cz. 8 - Profesjonalne CV - zalety osobiste
Cz. 9 - Profesjonalne CV - umiejętności i dodatkowe informacje
Cz. 10 - Profesjonalne CV - zainteresowania
Cz. 11 - Profesjonalne CV - inne elementy CV